Proč ne?
Sdílet článek:

Řecko má největší námořní flotilu na světě, námořní přeprava je po evropskounijní likvidaci řeckého průmyslu posledním fungujícím odvětvím řecké ekonomiky, když pomineme národ degradující masovou turistiku. Z tohoto zřetele může mít aféra vyvolaná USA a servilními řeckými byrokraty velmi závažné důsledky. Minulý týden zajaly íránské ozbrojené složky dva řecké tankery, íránské vrtulníky dosedly na paluby tankerů, ozbrojenci zatkli posádky lodí a lodi odtransportovali do íránských vod. Americký žvanil  Blinken se včera v americké televizi postavil za Řecko, prohlásil, že zajetí lodí je pirátským aktem a lodi musí být okamžitě propuštěny, v případě tureckých nároků na řecké ostrovy a po Erdoganově výhrůžce, že do 2050 Turecko skoncuje s posledními zbytky byzantské civilizace, se Blinken s Řeky nesolidarizoval.

V tomto případě Írán jednal zcela oprávněně, zapravdu dali Íráncům i v řeckém listu Demokratia. Íránci jednali ve spravedlivé odvetě za pirátství, kterého se dopustili Řekové po neomalené americké intervenci. List píše, že americké hrubé vměšování a servilnost byrokratů banánové republiky vedly ke zborcení řecko-íránských vztahů a k závažným ekonomickým následkům pro Řecko. Po několikatýdenních amerických intrikách nařídil aténský soud zadržení ruského tankeru Lana se 107 000 íránské ropy na palubě, loď na základě dvoustranné rusko-íránské dohody transportovala íránskou ropu do ruského černomořského přístavu. Na základě embarga USA na íránskou ropu, které má být universálním zákonem, dovolily řecké úřady, aby se minulý týden začala ropa z ruské lodi přečerpávat na americké tankery Energy a Alkinoos, 80 milionů dolarů pro USA není až tak špatné. Nebylo jasné proč by měla být ruská loď zadržena, nejdřív se mluvilo o protiruských sankcích, pak o protiíránských a tak to formuloval i aténský soud. Američané u soudu argumentovali, že pokud se ropa doveze do ruského přístavu, bude profitovat íránská islámská policie?! Řecké noviny rozhodnutí zpochybňují, píší, že americké embargo na íránskou ropu platí jen v USA a ne v Evropě, z tohoto důvodu je rozhodnutí soudu a jednání řeckých úřadů protizákonné.
.
Írán velmi rázným způsobem reagoval na řecké předání íránské ropy Američanům. V odvetě zadržel dva řecké tankery, které převážely ropu z Basry do Řecka. Jeden znalec odvětví v Lloyd List Inteligence na otázku, co chtějí Íránci, odpověděl: “Oko za oko..” Íránští činovníci se vyjádřili, že pokud nebude rychle vyřešeno zadržení ruské lodi s íránskou ropou, mohou zadržet všechny lodi s řeckou vlajkou nacházející se v Perském zálivu, je jich tam momentálně 17. Řekům nezbude než zpátky zkonfiskovat ropu na amerických tankerech a přečerpat ji do ruské lodi.

.
LIBOR ČÍHAL
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. No já bych spíš očekával americkou vojenskou intervenci ve prospěch Řecka v Perském zálivu. Pokud mají dobrý mezinárodně obhajitelný důvod, mohou američani blokovat všechny íránské lodě/lodě s íránským zbožím v zálivu. Ty budou někomu chybět, mezinárodní napětí se zvýší.

  2. se zopakuji– USA jednostranně uvalily sankce na Írán, které EU ani nepodporuje !!! Řecko logicky zastaví !!! zahraniční tanker a poté nechá ropu přečerpat do jiného tankeru, který ropu přiveze do USA. Co je to jiného než pirátství a loupež USA?!
    https://svobodny-svet.cz/hra-na-kure/

    Takže se vší vážností nakonec íránská ropa má být „dovezena do USA na americké náklady“. Jak milé od USA, že pokrývají náklady na přepravu svého kradeného zboží! Budou msmédiá brzy psát o bankovní loupeži, kterou si bankovní lupiči „odvezli kořist na vlastní náklady“?
    a nakonec–

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*