Češi se nečekaně silně bojí utrácet
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Tržby maloobchodu tak zklamaly. Šetří se na všem, i na lécích, výjimkou jsou pohonné hmoty.

Tržby tuzemských maloobchodníků se v březnu nečekaně silně propadly, meziročně o 8,1 procenta. Tak silný propad nikdo z expertů oslovených agenturou Bloomberg nečekal. Očekával se propad jen o 6,6 procenta.

Češi letos v březnu oproti březnu roku 2022 šetřili prakticky na všem. Kupovali méně potravin, méně potřeb pro domácnost, méně elektroniky, kosmetických potřeb, oděvů i obuvi, dokonce i léků a zdravotnických potřeb. Snížený zájem mají také o kulturu či sport.

Výjimku představují pohonné hmoty. Ty ovšem loni v březnu zdražily zcela extrémně. Třeba nafta se vlivem vpádu Ruska na Ukrajinu a jeho ekonomických dopadů prodávala až za 50 korun za litr. Letos v březnu byla o zhruba patnáct korun na litr levnější. Což docela očekávatelně meziročně zvedlo sháňku po ní.

Čechy stále i tak decimuje inflace, který je neústupnější, než se přepokládalo třeba ještě na začátku letošního roku. Česká národní banka z její neústupnosti viní vládu a její deficit. Za první čtyři měsíce roku totiž vláda vytvořila historicky rekordní rozpočtový schodek, 200 miliard korun. ČNB varuje, že pokud vláda nepředloží nyní v květnu dostatečně zeštíhlující konsolidační balíček, může jít se svými úroky dále nahoru. Základní sazbu přitom už takřka rok drží neměnně na poměrně vysoké úrovni sedmi procent. Další zvýšení úroků ČNB by tlačilo na výraznější pokles tržeb maloobchodu. Třeba proto, že by mohly podražit spotřebitelské úvěry.

Za celý letošní rok maloobchodní tržby klesnou o dvě procenta. Rapidní inflace bude totiž spotřebitele trápit delší dobu. Delší dobu tedy bude také výrazným způsobem ponižovat jejich kupní sílu. Vždyť ještě ke konci letoška je třeba počítat s její úrovní jen těsně pod deseti procenty v meziročním vyjádření. Snižování inflace z odhadované dubnové úrovně 13,5 procenta tudíž bude ve zbytku roku věru jen velmi pozvolné, pozvolnější než se ještě na začátku roku čekalo.

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

  1. S tou kupní silou to nebude nijak slavné ani v budoucnu. Jen cena uhlí meziročně vzrostla o cca 50%. A to nám ještě slibují emisní povolenky pro domácnosti. Jestli někdo čekal něco jiného, tak asi dosud nepochopil, čeho je naše vláda schopná.

    • Tak samozřejmě platí, že pokud někomu odejmu peníze zdražením něčeho (viz třeba v TV ohlášené razantní zvýšení nájmů v nájemních bytech v Havířově), tak o to méně mu zůstane na pořízení jiných produktů. Naši ekonomové to, bohužel, vidí zkreslenou optikou. Na účtech mají údajně občané obrovské množství peněz (ve skutečnosti pouze malá hrstka občanů). Takže viděno optikou ekonomů, občané mají v průměru peněz dost, jen je nechtějí (asi z legrace) vydat.

  2. EU–uznává, EU.. vyzývá, EU—nařizuje, EU— zdůrazňuje potřebu, EU…trvá na tom, EU–navrhuje, a–NÁSLEDNĚ EU -připomíná, -EU poukazuje …EU-komise může jít bodnout!—https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-9-2023-0096_IT.html#_section4

  3. Iv.No vidite presto ze podle Vas se vsechno od EU tam,onam,jinam,někam bokem nebo všechno najednou,tak si dělate co chcete,pisete co chcete,jit muzete kam chcete i nechcete, a kdo chce to nebo ono nebo tamto je Vam ukradené.Neni v te nasi zemičce krasně?Zapomente na EU, polibte manželku pod třešni a nejaka EU Vam do toho nema co kecat.

    • No stačilo si zapojit i ten kolmjdoucí mozek a reagovat v kontextu na link, který tam mám a na který jsem reagovala takhle. To nedáte, chápu)))) Takže?

      • MAGOR! To je definice Kolemkálícího. Nerozumí psanému textu, není schopen pochopit významu slov. Těžká demence.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*