Volhou do minulosti
Sdílet článek:

EVA HRINDOVÁ

Seriál České televize rozděluje společnost. Nadávají na něj jak milovníci starých pořádku, tak jejich odpůrci. Všem se zdá povrchní, lživý a vulgární.

Já si nemohu pomoci a musím přiznat, že se mně seriál líbil. Tehdejší dobu jsem zažila a ještě si ji pamatuji. Byla jsem dítě a později puberťák a vnímala jsem tehdejší svět celkem nekonfliktně. Až v osmdesátých letech jsem začala narážet a poznávat režim i jinak než jako jedinou možnou volbu, o které se nediskutuje a nepřemýšlí.

Většinou si lidi stěžují, že se v seriálu přehnaně moc souloží. Ale tak to bylo. Sex byla evidentně jediná zábava a mladí kluci měli jediný cíl – ojet kohokoliv. Jako terč jejich nájezdů jsem se v tom učila žít a měla jsem vypilovaných několik strategií, jak jejich útoky odrážet. Myslím, že to bylo normální. To, co není normální, je současný bezpohlavní svět, kde se kluci učí plakat a být citliví a vyžadovat za každé situace od ženy souhlas k sexuálním atakům. Kdokoliv je může nařknout ze sexuálního útoku a muži se postupně stahují k internetovému pornu. Někteří už ani k němu…

Seriál popisuje dění v České televizi a dění tam já nejsem schopná věrohodně posoudit. Okolní reálie ale věrohodné jsou. Hospoda, kde obsluhovala matka hlavního hrdiny, byla více než přesná. Výjezdy do socialistických podniků s recitujícími pionýry také. Sama jsem byla členkou takové recitační skupiny a v pionýrských košilích a šátcích jsme jako děti chodily recitovat na schůze místního JZD nebo na schůze vesnické buňky KSČ do podobné hospody jako v seriálu. Nijak mě to nepoznamenalo, nijak jsem tím netrpěla. Taková byla doba a my v tom žili. I ten obdiv k západnímu konzumu byl autentický. Měli jsme přízeň v západním Německu (babička byla neodsunutá sudetská Němka) a když naši s bráchou dostali konečně devizový příslib (údajně to uplatili půlkou prasete), přivezli mimo jiné katalogy a prospekty. Zbožně jsme si je prohlíželi a vzdychali nad širokou nabídkou zboží. Dnes podobné katalogy rovnou házíme do popelnic.

Nevím, proč se lidé na seriál Volha čertí. Jak se říká – za pravdu se každý zlobí. Seriál neukazuje tu dobu ani hůř ani lépe. Prostě takový ten život tehdy byl. Mnoho lidí si žilo dobře a proplouvali docela v pohodě. Existovalo plno jistot, které vás nenechaly padnout – na rozdíl od dnešních proklamací vlády. Ale ty jistoty byly vykoupeny nemožností cestovat, podnikat a svobodně se rozvíjet. Seriál Volha ukazuje obojí. A když se na něj podíváte a připomenete si tu dobu, neznamená to, že chcete minulost poplivat nebo ji nějak propagandisticky zneužít. V tomto je tentokrát Česká televize docela nevinně.

blogosvet.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Jsem jeden z těch, co se nad takovými seriály nepohoršují. Protože takový brak ze zásady nesleduji. Brak proto, že mám raději cokoli, kde hrají skuteční herci. Jenže lidi v seriálech bych nazval pouhými odříkavači textů. Skutečný herec se poznal tím, že ani nemusel promluvit a přesto se atmosféra kolem něj dala krájet. Mimika, gesta prostě opravdové hraní a ne pouze mluvení (u některých spíše drmolení).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*