O čem nás poučily oslavy konce války? Jsme nepoučitelní!
Sdílet článek:

IVO STREJČEK

Dnes je 9. květen, den, který je od 9. května 1945 považován za konec druhé světové války v Protektorátu Čechy a Morava. Drtivá většina tehdejšího Protektorátu byla osvobozena Rudou armádou a 9. května byla osvobozena Praha. My ale tento den konec války v Čechách neslavíme. Za Den vítězství jsme přijali 8. květen. I toto zapomínání na vlastní historii je součástí našeho „návratu na Západ“. Slavit osvobození Prahy Rudou armádou 9. května je přece tak prosovětské, proruské, prokomunistické…

Na Vítkov tak české politické elity 8. květen jako Den vítězství slavit přišly. Že jejich projevy budou psány pod tíhou války na Ukrajině se čekalo.  Nepřekvapily proto tendenční, k české historii neloajální a vůbec historii pokřivující vyjádření.

„Úcta k padlým by se neměla stávat obětí šiřitelů ruské propagandy,“ prohlásil prezident Pavel. Co tím měl na mysli?  Snad to, že položit květiny k hrobům sovětských vojáků jako výraz poděkování, je šířením ruské propagandy? Upírat Rusům nárok na uctívání svých obětí války je snad bojem proti ruským dezinformacím? Při osvobozování našich zemí zahynulo asi 140 000 vojáků Rudé armády nejrůznějších národností Sovětského svazu. Je to propaganda? Máme právo na to zapomenout?

„Země, jejíž jméno nesly hlavní síly, které se podílely na osvobozování Československa, tedy první, druhý a čtvrtý ukrajinský sbor, je dnes sama objektem agrese,“ oznámil Pavel. Existuje čistší vyjádření obsahu rčení tvrdícího, že účel světí prostředky? Chcete vyjádřit obdiv Ukrajině a současně zcela ponížit Rusko? Pak tvrďte, že Němce z Protektorátu vlastně vyhnali Ukrajinci.

Ale jde to podle Pavlovy logiky i jinak. Pokud bychom přistoupili na dělení podle národnosti, Leonid Brežněv, architekt invaze Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 byl – Ukrajinec.

Korunu vší myslitelné hlouposti nasadil pražský primátor Svoboda tvrzením, že „podporou Ukrajiny jim vlastně splácíme morální dluh za naše osvobození“. Lze si představit ještě bizarnější ohýbání dějin? Skutečně si autoři těchto historických pokřivení myslí, že název ukrajinský sbor byl důsledkem faktu, že v něm bojovali výhradně Ukrajinci? Jsme v naší současné protiruské nenávisti schopni dojít tak daleko? Jakých výkladů druhé světové války a jejího konce se, při takovém „myšlenkovém kvapíku“ našich politiků, ještě dočkáme?

Sečteno, podtrženo: oslavy 78. výročí konce druhé světové války se staly bází, ze které se z Vítkova „chlapácky bojovalo“ s dnešním Ruskem. Ubohé, jinak se takové politické jednání snad ani jinak nazvat nedá. Nedůstojné ke všem padlým.

Od nikoho ze současné politické elity nezaznělo a nejsilněji zaznít mělo: jak snadno se slovo „válka“ stalo každodenní součástí našich slovníků. Jak snadno přestáváme cítit hrůzný obsah tohoto slova.

Když světoznámý rakouský spisovatel Stefan Zweig vzpomínal na poslední dny před vypuknutím první světové války, napsal: „Byla to válka nic netušící generace, a právě neopotřebovaná důvěřivost národů v jednostrannou spravedlnost jejich věci se stala tím největším nebezpečím.“ Připomínal, že ona velká válka přišla po sto letech bez válek v Evropě. Nikdo si děsy války nepamatoval. Rukovalo se vesele a s radostí. Slovo „válka“ ztratilo obsah. Až hrůzami Velké války se to ti mladí, pokud vůbec přežili, naučili. Mír, píše Zweig, bylo slovo považované za směšné a zavrženíhodné: „Pozvolna se stávalo nemožné vést s někým v těchto prvních válečných týdnech roku 1914 rozumný dialog. I ti nejmírumilovnější, nejdobrotivější byli jako opilí vůní krve.“

Kdyby naši současní politikové skutečně chtěli využít oslav konce druhé světové války k vážnému neideologickému zamyšlení, měli si leccos vypůjčit z historií poučeného Zweiga. Nikdo z nich tak neučinil. I proto se mi zdá, že největším nebezpečím míru dnes není Rusko samo, ale ztráta našeho strachu za slova „válka“ a vysmívání se slovu „mír“.

Jsme nepoučitelní!

 

IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. To je pochopitelné, musí se přec oslavovat den kdy v Plzni spadl pod tank ožralí američan čímž zachránil republiku, jak to? No on to byl totiž navigátor jenž měl navést americké bombardéry nad česko aby amíci dodělali to co skopčáci nestihli. Díky tomuto ami hrdinovi toho nebilo zničeno tolik kolik chtěli.

  2. A co ten pohled jen otočit. Nesledovat toho, kdo nás osvobodil, ale toho, kdo nás napadl. Dehonestovat Německo. Ukazovat jaká jatka dokázali Němci vyrobit v koncentrácích. Spojovat tehdejší Německo s tím dnešním. Kreslit Merkelovou s knírkem a neustále připomínat, že to bylo Německo, které začalo válku…….

  3. J.Tak kdo začal 2sv.válku do dneska se lide hádají.Koncentráky byly, a bylo to nejhorši svinstvo v dějinách lidstva.Nemecko se za ty svinstva omluvilo,kálo se a od te doby žije demokraticky a vojensky sousedni státy neohrožuje.Gulagy a hladomory cílené byli taky svinstvo,nikdo se neomlouvá a na sousedni staty utoci a upira se existence.Tož ta druha strana mince.Uf jenom pomyslet, kdyby Hitler a ta jeho pakáž to dotáhli do konce.Ze v kazde době se musi objevit nekdo,kdo totalně zblne národ a všichni znovu hajlujou.

    • To K: To, že se nebyli představitelé SSSR (nyní Ruska) omluvit Vám osobně u vás doma, neznamená, že se neomluvili. Kdepak, omluvili a mnohokrát. A mimochodem – velmi rád sleduji dokumentární filmy v ČT anglické, francouzské a americké provenience z období války i o poválečném vývoji. Pokud byste je sledoval, tak byste se dozvěděl, kolik nacistických generálů sloužilo po 2. sv. v. v Bundeswehru i strukturách NATO (patrně postačila po jejich svinstvech omluva), často dokonce ve vedoucích funkcích. Lze lehce dohledat. stačí jen chtít.

  4. B.Tak omlouvat se nemusí,stačí kdyz na to vlitnou prakticky.To znamena nechat sousedy na pokoji když si revolucí zvolili cestu,být pryč od SSSR.Zeptejte se těch statů proč.Nevyhrožovat znicenim sveta a treba ty haldy penez necpat do militarizace sve země, ale do blaha svych obcanů.Mohli Emériku treba trumfnout v zivotni urovni.Tak jenom zavist.A pravdu mate že ta pakáž se nacpala za pomoci ODESY do sluzeb jak Nemců tak Amíků.Je zajímave jak to hovado Mengele mohl jak úhoř tak dlouho Mosadu unikat, a chcípl prý v moři když jel kraula.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*