Petr Nečas: Je to politický proces




Sdílet článek:
Bývalý premiér Petr Nečas se v ČT v Událostech vyjádřil k zamítnutí stížnosti Jany Nečasové v kauze zneužití vojenské rozvědky. Podle Nečase jde o politický proces.

Bývalý premiér vlády vzešlé z voleb roku 2010 Petr Nečas se bez uvozovek proslavil tím, jak hloupě a trestuhodně skončila jeho premiérská kariéra. Po tak zvaném policejním zásahu na Úřadu vlády v červnu 2013 následovala nejprve Nečasova reakce, v níž vyjádřil odhodlání pokračovat ve funkci předsedy vlády, aby po několika málo dnech podal demisi.

Tehdy už byl v prezidentské funkci po prvních přímých volbách prezidenta Miloš Zeman. Neznáme samozřejmě všechny okolnosti té vypjaté situace, ODS po demisi Nečase navrhovala do funkce premiérky Miroslavu Němcovou. Zeman ale využil a zneužil situace k tomu, aby do funkce premiéra jmenoval Jiřího Rusnoka, pozdějšího guvernéra ČNB. Rusnokova vláda ale nezískala důvěru poslanecké sněmovny, ta se navíc dobrovolně rozpustila a následovaly předčasné volby na podzim 2013. Rusnokova vláda tak vytvořila neslavný rekord vládnutí bez důvěry poslanecké sněmovny.

Nečasova aféra způsobila těžké poškození politiky ODS. V předčasných volbách získala ODS 7,72 % hlasů, za další čtyři roky v roce 2017 11,32 % – viz wikipedie. V roce 2021 už ODS samostatně nekandidovala a jen tento krok vytvořil situaci, po které bylo možné vytvořit vládu s premiérem z ODS.

Je smutnou ironií, že Petr Nečas, vnímaný před aférou jako slušný člověk s rodinným zázemím, doslova „dojel“ na vztah se svou podřízenou, Janou Nagyovou, nyní jeho druhou ženou. Pokud Nečas s vážnou tváří tvrdí, že stíhání jeho současné ženy a jeho osobně je politickým procesem, plete si pojmy. V jeho případě jde o proces s bývalým politikem, který se bohužel zachoval v rozporu s hodnotami, které formálně prosazoval. Je to možná pochopitelné lidsky, bohužel v jeho ústavní pozici premiéra České republiky z toho vznikla aféra obrovských rozměrů, kterou nelze odbýt tím, že se jedná o politický proces.

To už kauza Čapí hnízdo má větší potenciál být označena jako politický proces. Byla na Andreje Babiše vytažena až tehdy, když se „zapletl“ do vysoké politiky a začal vadit tehdejšímu koaličnímu partnerovi – ČSSD. Je skandální, pokud státní zástupce rozhodl o zastavení stíhání všech účastníků kauzy v době, kdy byl Babiš premiérem a nejvyšší státní zástupce vrátil ke stíhání Babiše a jeho úřednici, která se pod žádost o dotaci podepsala. A jako politické rozhodnutí lze bezesporu označit nové rozhodnutí stejného státního zástupce, který Babiše poslal k soudu, když už nebyl premiérem. V případě Babiše se jedná o posuzování případu zákony přijatými dávno po udělení dotace v roce 2008. Ale to je v podmínkách české justice velmi častý jev.

Připomeňme si kauzy tak zvaných solárních baronů, které soudy vesměs zprošťovaly viny, takže byl vytvořen dávno po investičním boomu z let 2009/10 závazný justiční příkaz – judikát – jak „trestnou činnost“ solárních baronů soudit. A podle tohoto mustru se jede, hlava nehlava.

V USA to ovšem dělají také, jen trochu jinak. Aby mohl být z trestného činu sexuálního obtěžování obviněn bývalý prezident Donald Trump, vytvořil stát New York nový zákon, který umožňuje po dobu jednoho roku nahlašovat sexuální obtěžování i v případech, které jsou jinak podle amerických zákonů promlčené. A Trump už byl díky tomuto novotvaru obviněn ze sexuálního napadení z počátku devadesátých let minulého století. To je bezesporu politické rozhodnutí a politický proces, jen velmi „nenápadně“ zabalen do retroaktivního zákona. Tak se to dělá v USA.

Takže si to shrňme: Proces s Nečasem a jeho ženou není politický, nýbrž proces s bývalým politikem a jeho bývalou podřízenou, která byla nachytána při zneužívání svého postavení. Babiš je souzen za své aktivity z let 2007/8 optikou zákonů platných v současnosti a zde bych se dokonce odvážil připustit i to, že se jedná o politický proces vzhledem k tomu, že je Babiš stále politicky činný, a dokonce kandiduje na hlavu státu. Trump bude souzen na základě retroaktivity zákona, který umožňuje soudně projednávat i případy, které by byly podle jinak platných zákonů považovány za promlčené. I zde je možné hovořit o politickém procesu, protože Trump je stále politicky činný a oznámil svůj úmysl ucházet se o funkci prezidenta USA ve volbách 2024. Nečas tak není a nikdy nebyl obětí politického procesu, ale trpí za své aktivity z doby, kdy vykonával premiérskou funkci. To jsou jasná fakta.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Petr Nečas nedojel na žádný vztah se svou podřízenou, on dojel na nulovou vstřícnost vůči firmě Westinghouse. Nepochopil, podobně jako Cimický, požadavky doby a dostalo se mu zaslouženého trestu. Kdyby lépe naslouchal americkým přáním, v životě by nikdo mimo nejužší okruh o nějaké Nagyové neslyšel – denně procházejí mnohem horší svinstva. Rovněž tak vošoustovi Cimickému by ke spokojenému stáří stačilo odmítnutí vyznamenání od pana protektorátního prezidenta, lepšolidem tolik očekávané (pokud možno s nějakým teatrálním gestem). Pak se mohl svému “koníčku” bez rizika věnovat až do sta…

    • Váš komentář je učebnicovým příkladem cynického postoje s oportunistickou vložkou řešení situace. Jako třešinku jste mohl přidat ještě pokrytectví (v tom jsme opravdu dobří). No a za dobré a věrné služby je korporáti mohli finančně a mediálně podporovat jako čestné a demokracii oddané kandidáty na funkci prezidenta !

      • Pokud to vidíte jinak, je mi vás líto, míjíte se totiž s realitu. Pravdu má totiž Machiavelli a ne pomatený levičácký přiblblík Havel (který ovšem také žil úplně jinak než kázal).

        P.S. V tom nejsme dobří jen my, takhle od jakživa funguje celý svět!

        • A mimochodem prolhaní grázlové bojující v současné době o post hradního pána jsou co? Slušní lidé? Nenechte se vysmát.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*