IVAN DAVID
„Rusové postupují, Ukrajinci ustupují.“ Touto větou shrnuje plukovník Markus Reisner z rakouské armády dění na bojišti. Na frontě v Donbasu stále nedošlo k žádnému velkému operačnímu průlomu. Ale to se může „velmi rychle změnit“.
„Co znamenají nové ruské útoky“ – z tohoto pohledu německá veřejnoprávní ZDF hovořila s plukovníkem Markusem Reisnerem z rakouských ozbrojených sil. Důvodem byly nedávné ruské letecké útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Z pohledu Kyjeva není Reisnerův popis situace příliš růžový. Ale je realistický. Reisner se od většiny ostatních vojenských expertů prezentovaných v německé televizi odlišuje právě tím, že své zprávy nevylepšuje ve prospěch Ukrajiny – ale vždy prosazuje její větší podporu Západem.
O náletech uvedl, že již upozornil, „že Rusové letos v zimě znovu utáhnou šrouby, aby dále zvýšili tlak na Ukrajinu. Jen v listopadu jsme zažili dva masivní letecké útoky v rozsahu a kvalitě, kterou jsme předtím viděli jen zřídkakdy.“
Letecké útoky zasáhly Ukrajinu „na strategické úrovni“. „Prvním cílem je trvale zničit ukrajinský vojensko-průmyslový komplex.“ Rusko tím chce připravit Kyjev o základ pro to, aby mohl „de facto vést dlouhou válku“.
Moskva navíc počítá s tím, že nespokojenost obyvatel trpících výpadky elektřiny bude namířena proti politickému vedení v Kyjevě.
K aktuálnímu dění na frontě Reisner uvedl, že obávaný operační průlom Rusů u Pokrovska zatím není patrný.
„Ale vidíte, že fronta postupuje a ústup ukrajinských sil se v posledních týdnech pozoruhodně zrychluje.“
Rusové to berou „kousek po kousku“, ale zatím nejsou žádné známky „protržení přehrady“ – „to se ale může velmi rychle změnit,“ uvedl plukovník s odkazem na historické příklady.
Ruští vojáci v posledních dnech postoupili i na dalších sektorech fronty na Donbasu. „I když se to pozorovateli zdá vzhledem k velikosti Ukrajiny malé, existují významné úseky terénu, které spadají do ruských rukou,“ upozorňuje Reisner.
Patří sem i město Kurachowo, které je téměř obklíčeno. V nejbližších dnech či týdnech padne, předpovídá Reisner.
„Jakmile tato kapsa padne, bude zajištěno levé křídlo. To je jižně od Pokrovska.“ Rusové se v současné době snaží postupovat dále na sever od Kurachowa a „možná se tak protlačit za jih Pokrovska“, aby město do hloubky obklíčili a „ušetřili si tak boj o město samotné“.
Reisner v rozhovoru s moderátorkou ZDF také odpověděl na diváckou otázku, jak by se mělo hodnotit bojové nasazení severokorejských jednotek v ruské oblasti Kursk, o kterém v poslední době hovoří západní hlavy států a vlád včetně kancléře Olafa Scholze. znovu a znovu.
Rakouský plukovník těmto tvrzením odporoval:
„Zatím neexistují žádné skutečné důkazy o tom, že by severokorejští vojáci byli nasazeni v předních liniích.“
Rozmístění severokorejských vojáků na frontě navíc vojensky nijak zásadně nerozlišuje. Protože Rusko má na frontě rozmístěno kolem 640 000 mužů.
Počet Severokorejců je „nepatrný“.
Údajné vyslání severokorejských vojáků do Ruska je spíše signál, který chce vyslat Moskva. Vzkaz podle plukovníka zní: „Máme lepší spojence, máme Severní Koreu, která nám nejen dodává tři miliony dělostřeleckých granátů, ale dokonce nám poskytuje vojáky.“
Ruský prezident nepotvrdil ani nevyvrátil západní zprávy o severokorejských vojácích. Vladimir Putin zdůraznil, že je pouze na obou zemích, aby se rozhodly, jak budou vzájemné dohody realizovat, pokud chtějí splnit své závazky vyplývající z dohody o vzájemné pomoci. Ostatní ruští představitelé – a také samotný Pchjongjang – odmítli tvrzení, že se severokorejští vojáci účastní bojových operací.
FB
Kdyby se Zelenskyj zachoval jako státník, tak Ukrajina mohla přijít jen o Krym. Stačilo kopnout do prdele Borise Johnsona 🙂 Je mi jasné, že by na nějaký vstup do NATO nebo do EU mohla zapomenout, ale obratným manévrováním se Ukrajinci mohli vyhnout ztrátě dalšího území a hlavně ztrátě obyvatel válkou a migrací. Bez lidí je Ukrajina ztracena a ruský medvěd se ani moc nebude muset snažit a bude jeho celá…