Evropská unie odmítla podpořit výrobu hnojiv v Africe, aby poté řekla, že s nedostatkem potravin nemá nic společného. Nebo o ekologických domech Brada Pitta.
Výběr světových zpráv, které kandidují na titul pokrytectví měsíce. Kompletní zdrojová informace na konci článku.
(1) Hlad nevadí
Agentura Reuters, 20. června 2022:
Titulek: EU je rozpolcena ohledně závodů na výrobu hnojiv v chudších zemích v době potravinové krize
Evropská unie je rozpolcena v otázce, jak pomoci chudším zemí vypořádat se s rostoucí potravinovou krizí a jak čelit nedostatku hnojiv, který je způsobený válkou na Ukrajině. Evropská komise je explicitně proti plánu a varuje, že podpora výroby hnojiv v rozvojových zemích je v rozporu se zelenou politikou EU.
Politico, 9. srpna 2022
Podle článku uvedl Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise, že „EU by měla využít válečné situace k tomu, aby se posunula ke svému cíli snížit nadměrné používání hnojiv adoptováním šetrnějších zemědělských praktik”.
Frans Timmermans, 20.září 2022
V rámci 77. zasedání Spojených národů se sešel se zástupci afrických zemí. Na svém účtu na Twitteru posléze uvedl: „Na setkání jsem zdůraznil, že nedostatek potravin je způsoben Ruskem. S tím nemá EU nic společného.”
Pozn. redakce: Kolaps Srí Lanky nestačí. Buď jsou úplně, ale úplně mimo, nebo fakt plánují hladovku.
(2) Volby poštou
Hlasování poštou si získalo na popularitě během uplynulých prezidentských voleb v USA, byť podle zprávy nezávislé komise z roku 2002, ve které byli demokraté i republikáni, „zůstává největším zdrojem potenciálních podvodů”.
Květen 2021
Demokraté schválili v jimi kontrolovaném Kongresu zákon, který by na federální úrovni zrušil nutnost prokazovat se u voleb nějakým dokladem totožnosti a významně rozšířil možnost hlasovat poštou bez striktní kontroly totožnosti odesilatele.
Návrh následně neprošel v Senátu díky republikánské opozici.
Září 2022
Vedení firmy Starbucks obviňuje vedení odborové organizace, že manipuluje s volebními výsledky ve městě Kansas a žádá, aby odbory pozastavily volby v celé zemi. Kromě toho žádá Starbucks, aby bylo hlasování poštou zakázáno a osobní účast u voleb byla podmínkou jejich konání.
Pozn. redakce: Že by způsob hlasování, při kterém je jedinou kontrolou nějaké ověření, že se podpis na hlasovacím lístku shoduje s uloženým vzorem, nebyl ten pravý?
(3) Ekologické domy Brada Pitta
Herec Brad Pitt založil po hurikánu Katrina, který v roce 2005 zpustošil New Orleans, nadaci, jejímž cílem bylo pomoci lidem zasaženým hurikánem.
Nadace, která se jmenovala „Make it right” neboli „Udělej to správně”, chtěla též dokázat, že ekologické bydlení lze postavit za rozumné peníze. V následujících letech postavila 107 ekologických domů pro oběti hurikánu Katrina, které v roce 2016 předala novým uživatelům.
V roce 2018 informovaly levicové NBC News, že se domy rozpadají. Noví majitelé si stěžovali na plíseň, bortící se stěny, elektrické zkraty a úniky plynu. Většina z domů tak byla v roce 2018 již prázdných a někteří majitelé nadaci Brada Pitta zažalovali ta to, že domy odmítla opravit.
Minulý měsíc se nadace Brada Pitta po čtyřech letech soudních sporů dohodla s majiteli rozpadajících se domů na finančním vyrovnání ve výši 20 milionů dolarů.
Pozn. redakce: Ponaučení? Asi že nic nemá být zadarmo a že stavět levné ekologické domy není zase tak jednoduché.
(4) Dvě čísla o německém importu z Ruska
V tiskové zprávě z poloviny září informoval německý statistický úřad, že dovozy z Ruska klesly v červenci o 46% při porovnání s červencem roku předcházejícího. Nicméně jsou-li importy měřeny penězi místo objemu zboží, zvýšil se import z Ruska o 10%, v případě ropy a plynu o 2%.
Pozn. redakce: Z této tiskové zprávy lze usoudit, že Rusko za zhruba polovinu dodaného zboží dostane ještě více peněz než ve srovnatelném období minulého roku.
Zdroje:
(1) Reuters, Politico a Timmermans
(2) Starbucks
(3) NBCNews a Finanční vyrovnání
(4) Německo
Be the first to comment