Porota v New Yorku shledala Trumpa vinným. Co se bude dít dál?




Sdílet článek:

SAMANTHA FLOM

Porota na manhattanském soudu v Trumpově trestně-právním procesu rozhodla, že bývalý prezident je vinný z 34 bodů obžaloby týkajících se falšování obchodních dokumentů s úmyslem zakrýt jiný trestný čin.

Trump se tak stal prvním prezidentem v historii USA, který byl shledán vinným ze zločinu. Hrozí mu vězení, podmínka či pokuta. To bude záležet na soudci Juanu Merchanovi a také na odvolání se. Manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg neuvedl, zda budou žalobci požadovat trest odnětí svobody.

Slyšení k vynesení rozsudku stanovil soudce na 11. července, čtyři dny před republikánským národním sjezdem, kde bude exprezident formálně označen za prezidentského kandidáta. I když byl shledán vinným, nemá Trump zákaz kandidovat do Bílého domu.

Obvinění

Šestitýdenní soudní proces se točil kolem plateb ve výši 130 000 dolarů, které bývalý právní zástupce prezidenta Trumpa Michael Cohen zaplatil pornoherečce Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanii Cliffordové, před prezidentskými volbami v roce 2016.

Manhattanský prokurátor tvrdil, že Cohen provedl platby jménem prezidenta Trumpa, aby si koupil mlčení Cliffordové o údajnému poměru, který ale exprezident popírá. Bragg dále obvinil Trumpa z toho, že proplacení Cohenových plateb vedl zavádějícím způsobem v účetnictví, aby zakryl jiný trestný čin, čímž se měl dopustit trestného činu falšování obchodních záznamů.

Prokurátoři se opírali o newyorský volební zákon, dle kterého mělo jít o trestný činem spiknutí „za účelem podpory nebo zabránění zvolení jakékoli osoby do veřejné funkce nezákonnými prostředky“ a také o porušení federálního zákona o volební kampani, falšování jiných obchodních záznamů či porušení daňových zákonů.

Soudce Merchan rozhodl, že porota se nemusela na protiprávních činech shodnout jednomyslně.

Donald Trump po celou dobu procesu tvrdil, že je nevinný, pokud jde o jakékoli trestné činy.

Co bude dál?

Trestné činy, za které byl Trump shledán vinným, patří do tzv. třídy E, což je podle newyorských zákonů nejnižší stupeň. Za každý z nich hrozí maximální trest čtyři roky vězení, ale státní zákon omezuje celkový maximální trest na 20 let.

Exprezident se pravděpodobně okamžitě odvolá. Má na to 30 dní. Pokud ne, bude jeho osud v rukou soudce, kterého hlasitě kritizoval jako zaujatého a „zkorumpovaného“.

Během procesu Trump požádal o odvolání soudce Merchana dvakrát kvůli domnělému střetu zájmů. Jedním z těchto údajných střetů zájmů byla skutečnost, že soudcova dcera Loren Merchanová vede politickou poradenskou firmu, jejímž klientem je kampaň jeho oponentů, Bidena a Harrisové.

Soudce Merchan také uložil Trumpovi zákaz vyjadřovat se k zaměstnancům soudu, žalobcům, potenciálním svědkům, porotcům a členům soudcovy vlastní rodiny. Během soudního řízení mu byla za porušení příkazu k mlčení uložena pokuta ve výši 9 000 dolarů.

Mnozí právní experti neočekávají, že by prezidentu Trumpovi hrozilo vězení.

Kromě vězení připadá v úvahu i podmíněný trest nebo domácí vězení.

Bývalý prezident, který soudní proces označil za „ostudu“, se nezdál být verdiktem znepokojen, když před soudní síní promluvil k novinářům.

„Skutečný verdikt vynese 5. listopadu lid,“ řekl myslíc prezidentské volby a dodal: „Budeme bojovat dál, budeme bojovat až do konce a vyhrajeme.“

Může Trump ještě kandidovat na prezidenta?

Ano. I jako odsouzený zločinec může pokračovat ve své kampani a vrátit se do Bílého domu. V ústavě není nic, co by odsouzenému zakazovalo kandidovat na nejvyšší americký úřad nebo v něm působit.

Může být Trump prezidentem, kdyby byl ve vězení?

I kdyby byl prezident Trump před volbami odsouzen k trestu odnětí svobody, může v případě svého zvolení vykonávat funkci. Stále by mohl nařizovat vojenské akce, podepisovat zákony, udělovat milost ve federálních případech, podepisovat proklamace a plnit všechny povinnosti prezidenta.

Jak by vypadalo uspořádání prezidentské kanceláře ve vězení nebo ve věznici, je jiná kapitola. Stále by však měl ochranu tajné služby jako každý prezident.

Mohl by Trump omilostnit sám sebe?

Pokud by Trump v listopadu zvítězil a nabyl funkce prezidenta, nemohl by sám sebe omilostnit, protože prezident může udělit milost pouze v souvislosti s federálními případy. Zatímco ve svých dvou jiných federálních případech by se mohl omilostnit, pokud by byl odsouzen, soudní proces v New Yorku byl státním případem. Tam ho může omilostnit pouze guvernér státu New York.

Vzhledem k tomu, že newyorská guvernérka Kathy Hochulová je demokratka, která je k bývalému prezidentovi kritická, je nepravděpodobné, že by mu milost udělila.

EPOCH TIMES

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Mně je to srdečně fuk: Trump není dementní, ale jinak je stejný hegemon jako Biden. Ať se tam třeba sežerou! A čím víc se žerou, tím víc ať dbají o svět.

    • Oprava: tím míň ať o svět dbají! Přeloženo do lidštiny: ať si zůstanou na svém světadílu a nerozesírají ostatní.

  2. „Byli jsme svědky toho, jak mnoho vysoce postavených představitelů Demokratické strany počínaje samotnou kandidátkou Hillary Clintonovou schválilo dezinformační operaci proti tehdejšímu kandidátovi Donaldu Trumpovi, a jak kampaň Clintonové a DNC údajně financovaly Steeleho zprávu, jak bývalý ředitel tajných služeb USA James Clapper vypustil informace o Steeleho zprávě do médií, jak Adam Schiff uvedl své kolegy v omyl ohledně informací vedoucích k prvnímu Trumpovu impeachmentu a jak 51 bývalých zpravodajců podepsalo podvodný dopis o notebooku Huntera Bidena. Nemělo by nás tedy překvapit, že manhattanský okresní státní zástupce Alvin Bragg – jehož kampaň nepřímo podpořil milionem dolarů George Soros a který „slíbil, že Trumpa posadí za mříže“ – rozhodl vyrukovat s naprosto vykonstruovaným, politicky motivovaným obviněním Donalda Trumpa. Tato soudní žaloba dokonce ani nesplnila ústavní požadavek, aby byl Trump „informován o povaze a příčině obvinění“ – Bragg se ani neobtěžoval pojmenovat Trumpův údajný federální zločin.
    Ti, kteří jsou nyní u moci, udělají zřejmě cokoliv, aby místo geopolitických a ekonomických nedostatků Bidenovy politiky převládl narativ o obviněních proti Trumpovi. Když se do stranických politických aktivit zapojí pod rouškou legitimních vládních aktivit prezidentský kandidát, bývalý ředitel tajných služeb a předseda Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů, tak proč by totéž nemohl udělat i nějaký okresní prokurátor?“

    Toto a mnohé další předcházelo honbě na Trumpa.
    Trump je prostě vinen, to je bez debat !
    Jenom musíme najít za každou cenu něco z čeho ho obviníme.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*