Rádio Jerevan: Mají občané dotovat řešení záhady tisíciletí?




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Na složitou otázku zná odpověď rádio Jerevan. Ostatně jako vždy.

Byl první máj, byl záhad čas, k dotacím zval evropský hlas, když sliboval konečný ráj. O prachách šeptal tichý mech, od lidí slyšet hořký vzdech.

Vedoucí dotačního odboru Evropské unie píše:

„Milé rádio,

potřebujeme se urychleně rozhodnout, kam poslat peníze z dotační kapitoly ‘záhady k vyřešení’. Rozhodujeme se mezi matematikou a novým oborem transgenderologie. Nějaký tip?”

Rádio Jerevan:

„Milý vedoucí, v matematice mají takzvané problémy tisíciletí. Je jich sedm a v roce 2000 je vyhlásil Clayův matematický institut jako největší problémy současné matematiky. Za vyřešení každého problému dostane autor řešení odměnu milión dolarů. Patří sem například Riemannova hypotéza v oblasti prvočísel nebo Navierovy-Stokesovy rovnice, které popisují proudění kapalin a plynů.”

„Je ovšem pravda, že Navierovy-Stokesovy rovnice to mají nahnuté. Vědci totiž přišli na to, že k přesnému popisu proudění par za padesát let v systému nazývaném klima na Zemi není nutné rovnice znát. Přišli na to tak, že utratili miliardy dolarů a pak prostě řekli, že bude horko. Takže tady už pár milionů nic nepořeší.”

„V novém oboru transgenderologie vědci problémy tisíciletí teprve formulují. Nicméně transtým rádia Jerevan je jako vždy napřed a navrhuje financování výzkumu záhady, která zní na první pohled jednoduše: ‘Jak pozná transosoba, jakého pohlaví je její/jeho/jejich/beznich pes? Ale pozor, tak jednoduché to není. Řešením záhady totiž není pohled mezi psí nohy, zda tam visí koule.”

Ministr zdravotnictví posílá naléhavý dotaz:

„Milé rádio,

co máme udělat, abychom zabránili další pandemii?”

Rádio Jerevan:

„Milý ministře, naprosto spolehlivým řešením by bylo zavřít ty odborníky, co způsobili tu první. Nic jiného nepomůže.”

Nezisková organizace Nepřítel v tísni si není jistá svojí pomocí v Afghánistánu:

„Milé rádio,

penězovody od amíků vyschly. Musíme se pečlivě rozhodovat, komu ten zbytek peněz, který nespotřebujeme na svoje platy, rozdáme a nechceme dávat peníze svým krajanům. Co by s nimi ostatně dělali, že? Jak poznáme, že peníze v Afghánistánu skutečně doputují tam, kam mají?”

Rádio Jerevan:

„Milí dobrodinci, pokud vám ti vousatí muži slíbí, že vaše peníze, tedy ne vaše, ale naše peníze dají místním feministickým organizacím, tak jim můžete věřit. Místní k tomu dodávají slůvko ‚Inshallah‘. To je něco jako ‚když Bůh dá‘.”

Na stroji času se rozsvítil displej. Z budoucnosti volal někdo z katedry výzkumu vyhynulých civilizací:

„Milé rádio,

o vaší civilizaci se bohužel nedochovalo příliš mnoho informací. To i z toho antického Řecka máme více artefaktů. No nic, dotaz: Jakou roli měli ve vaší době kontroloři informací?”

Rádio Jerevan:

„Milí tvorové z budoucnosti, kontroloři informací kontrolují, aby se žádné informace nedostaly mezi lid. To vlastně mnohé vysvětluje.”

Vydavatel velkého anglicko-španělského slovníku neví:

„Milé rádio,

jak se řekne španělsky Net Zero?”

Rádio Jerevan:

„Milý filologu, chápeme, že to nevíš, protože se jedná o nové slovní spojení. Ustálený překlad se zformoval teprve tento týden a zní: Adiós Civilización!. Je nutné zdůraznit, že výraz ‚adiós‘ se používá v situaci, kdy se s něčím loučíme navždy.”

Borec na konec

Borkyní na konec je senátorka státu Kalifornie Lola Smallwood-Cuevas za okres Los Angeles. V senátu předložila návrh zákona, podle kterého již nebude trestným činem neoprávněné využití nebo zpronevěření sociálních dávek do výše 25 tisíc dolarů.

V důvodové zprávě uvedla senátorka, že „sociální systém by měl rodinám pomáhat, a ne je uvěznit v chudobě”.

Otázka na konec

První otázka je s nápovědou: Schválil příslušný senátní výbor návrh zákona?

Nápověda: Ano, senátní výbor návrh zákona schválil.

Otázka na konec je opravdu těžká a je bez nápovědy: Z jaké politické strany je senátorka Lola?

Upozornění kontrolorům:

Existují různé slavné knihy o kontrolování toho, co lidé říkají. Zkuste třeba nejslavnější Areopagiticu, nebo stejně slavný, ale výrazně populárnější Manifest. Najdete alespoň sedm rozdílů?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*