
JAN BARTOŇ
Prezident Volodymyr Zelenskyj se vrátil ke své předpovědi brzké smrti Vladimira Putina. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ruský prezident Vladimir Putin vzhledem ke svému věku „brzy zemře“ a „pak bude po všem“. Zelenskyj to prohlásil ve středu v rozhovoru s novináři při návštěvě Francie. Ukrajinský prezident v témže rozhovoru vyzval Spojené státy a Evropu ke společnému tlaku na Putina, který se podle něj obává americko-evropské koalice.
Inu, kdy Putin zemře je „zajímavou“ otázkou, nicméně i když se snažíme spojovat současné Rusko pouze s osobou Putina, obávám se, že po Putinově smrti žádné „po všem“ nebude. Je to stejně nebezpečná iluze jako řada dalších předpovědí tohoto typu. Vzpomenu-li jen na zaručené předpovědi „analytiků“ před ukrajinskou ofenzivou v roce 2023 o rychlém dobytí Ruskem obsazených území. Máme tedy věřit tomu, že po Putinovi nastoupí nějaký „nový“ Gorbačov, který se zaměří na rozdělení Ruska na desítku malých, a ještě menších státečků, a vzdá se jaderných zbraní, které vloží do rukou Západu. Sotva, že ano.
Zatím se tedy válčí a podle všeho už Ukrajina a Rusko neútočí na energetické cíle. Zda je to výhodné jenom pro Rusko, jak píší další „analytici“, si neodvážím tvrdit. Dohoda o volné plavbě Černým mořem mezi Ruskem a Ukrajinou zprostředkovaná USA je opět „výhodná“ hlavně pro Rusko. Toto je komentování hodné proukrajinské propagandy.
Hlavním tématem však zůstává okupace ukrajinského území. Bude-li nyní Ukrajina více či méně dotlačena ke kapitulaci (byť se tomu bude říkat jinak) a Rusko za své vraždění a ničení odměněno oficiálním posvěcením získání pětiny ukrajinského území a opětovným přístupem na světová pódia, jak naznačují Američané, hlavní mediátoři mezi Moskvou a Kyjevem, může se stěžejní fundament mezinárodního práva definitivně zhroutit. Potom by pokušení vést dobyvačné války mohlo být pro některé mocnosti neodolatelné. Hodně bude záležet na Američanech, jak se k této hrozbě postaví a do jaké míry přistoupí na Putinovy hry.
Tato situace ovšem souvisí i s tím, co USA pod Donaldem Trumpem prosazují. Trump se údajně „chlubí“ tím, že za jeho vlády by Rusko Ukrajinu nikdy nenapadlo. Vraťme se proto do nedávné historie a připomeňme si počátek ruské agrese. Od konce roku 2021 se zprávy z USA zmiňovaly o tom, že Rusko přepadne Ukrajinu v nejbližších týdnech, pak dnech, pak padl datum a Západ (Bidenovy USA) nic nepodnikal. Bylo to po „stažení“ či spíše úprku amerických vojáků z Afghánistánu a USA si možná od ruské invaze na Ukrajinu slibovaly zlepšení mezinárodní pozice. Nepočítalo se ovšem, že Rusko obsadí i s Krymem anektovaným v roce 2014 bezmála pětinu ukrajinského území. A navíc, byly to USA a Joe Biden osobně, které prohlásily, že USA vojáky na Ukrajinu nikdy nepošlou, a navíc stáhnul všechny americké poradce. Nebyla to tedy chybná politika tehdejšího vedení USA a NATO?
Dnes jsme tedy v situaci, kdy jaderná velmoc Rusko vyhrožuje svým jaderným arsenálem v případě, že by se Západ pokusil vojensky zasáhnout. USA se nyní snaží oslabit rusko-čínské vazby a chtějí konflikt na Ukrajině ukončit s tím, že je potřeba z Ukrajiny pro Západ zachránit to, co je možné. To je ona „tvrdá realita“, na kterou řada komentátorů zcela zapomíná s tím, že už Západ alias USA nemají „patent na vše“ a skončila jednoznačná dominance Západu po rozpadu SSSR.
Rekonstrukce Ukrajiny bude možná skutečně jenom tehdy, pokud se s Ruskem podepíše trvalá mírová smlouva. A že ona smlouva nebude pro zájmy Západu dobrá? Máme ale na výběr? Válka tak může pokračovat a žádná rekonstrukce Ukrajiny včetně návratu uprchlíků neproběhne. A to by mělo být lepší variantou? Pochybuji.
Buďte první kdo přidá komentář