Shadowban – patent na cenzuru




Sdílet článek:

FRANTIŠEK KAŠPÁREK

Mizí okruh lidí, kteří vaše příspěvky sledovali? A máme tu podezření! Shadowban. Facebook se k tomuto kroku, který znevýhodňuje některé autory, příliš nehlásí. Byly časy, kdy existenci této metody dokonce popíral.

Proběhne lití čistého vína? Asi ne. Budeme si ho muset nalít sami.

Facebooku byl v roce 2019 udělen patent, nikoliv na rozum, ale na něco dost podobného, o který žádal už v roce 2015. Ano, jedná se o vynález zvaný Shadowban. Vidíte, například Tesla dostal patenty za skutečné objevy, tito „vynalezli“, jak omezit názory, které nejsou v souladu s jedinou pravdou.
V dokumentaci je „patent“ popisován takto:

Systém sociální sítě může obdržet seznam zakázaného obsahu a začít blokovat komentáře s tímto obsahem pomocí omezení distribuce jiným uživatelům.

Sociální systém nicméně může tento obsah nadále zobrazovat komentujícímu, takže uživatel si není vědom toho, že jeho komentář byl zablokován.

„Vynález“ pak popisuje spektrum využití: blokování neuctivých slov, extrémně negativních komentářů, rasistických nebo hanlivých vyjádření. Tady nelze nic namítat až na jednu drobnost, je to napsané natolik obecně, že se za to dá schovat cokoliv.

Vidíme to v praxi. Liberální hnojivo píše vulgární a urážející komentáře, až se jim od klávesnice hulí, a dosah mají obrovský. Nikdo je neomezuje, přestože mluvit v jejich případě „o neuctivých slovech,“ (jak popisuje “vynález“ Facebooku) je eufemismus.

Ostatně on ten morální rozměr funguje prapodivně. Když jistý exot mluvil o hypotetickém vyhánění českých žen z domova a o zabíjení jejich děti, žádné rozhořčení nenastalo, umělá i neumělá inteligence, včetně úřadů, zůstaly v bohorovném klidu. Stejně tak, když jiný hodnotový občan projevil přání, aby na účastníky Zemanových oslav narozenin byla svržena bomba.

Zdá se, že co je vnímáno jako ušlechtilý cíl, ospravedlňuje prostředky, ať jsou jakkoli zlé či škodlivé.

Stačí se však nesprávně zamyslet nad jedním ze čtyř témat – migrace, LBGT, covid a Green Deal, načež neuronové sítě umělé inteligence už bijí na poplach a lidská dohližitelská kapacita okamžitě zařídí (údajně umělá inteligence jen navrhuje, ale nemůže shadowban uplatnit) aplikaci „vynálezu.“

Zřejmě se obratem ozve tradiční argument těch, co (zatím) mají na sociálních sítích volné pole působnosti: „Soukromá společnost. Může si dělat co chce“.

Do jisté míry asi může, ale měla by alespoň dodržovat vlastní pravidla a buď je uplatňovat na všechny, nebo na nikoho.

Naše doba se jednou možná bude nazývat epochou dvojího metru, anebo se mýlím, a do našich českých dějin vstoupí jako epocha nejlepší vlády od roku 1938, jak pravil jeden moudrý muž.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*