Svoboda slova na Twitteru je hrozbou, píší média. A CNN+ končí




Sdílet článek:

Elon Musk včera oznámil, že má dost hotovosti na koupi společnosti Twitter. Říká, že v sázce je svoboda slova. Reakce médií, která chrání demokracii, je, řekněme, zajímavá.

Podle včerejších informací zajistil Elon Musk financování koupě společnosti Twitter ve výši 46,5 miliardy dolarů, což odpovídá zhruba polovině rozpočtu České republiky na rok 2022.

Včerejší oznámení navazuje na jeho předchozí kroky z počátku tohoto roku. Poté, co na burze nakoupil 9% akcií společnosti, oznámil minulý týden, že učinil nabídku na koupi 100% akcií. Cena, kterou nabídl, byla o 38% vyšší než cena na burze. Představenstvo společnosti Twitter nabídku E. Muska odmítlo, neboť podle jejího názoru neodpovídá dlouhodobému potenciálu společnosti.

Zároveň představenstvo v reakci na nabídku, kterou považuje za pokus o nepřátelské převzetí, upravilo interní dokumenty společnosti a přidalo klauzuli v burzovní hantýrce nazývanou „poison pill” neboli „otrávená pilulka”. Cílem úpravy pravidel pro převod akcií je ztížit nebo výrazně prodražit nákup společnosti. E. Musk v rozhovoru pro televizi prohlásil, že s podobnou variantou počítal a že chce využít možnosti přímé nabídky akcionářům společnosti.

Platforma pro svobodu slova

V původní nabídce představenstvu uvedl E. Musk, že chce koupit Twitter, protože věří, že se může „stát platformou pro svobodu slova na celé zeměkouli”. V televizním rozhovoru řekl, že „osud civilizace je v sázce”.

Jeho prohlášení a nabídka na koupi vyvolaly emotivní reakce médií hlavního proudu, ve kterých otevřeně přiznávají, že chtějí mít monopol na to, co lidé poslouchají a čtou, a že pokud by někdo chtěl lidem nabízet jiné informace, jedná se o zásadní útok na demokracii.

Dále uvádíme jakýsi výběr vyjádření médií na téma Twitter a Elon Musk:

(1) Axios

„Nejbohatší muž světa, někdo, kdo byl nazýván podle filmového hrdiny Ironmanem, se stále více podobá superpadouchovi, který použije své zdánlivě neomezené zdroje na financování svých zel.”

Pozn. redakce: Strašlivé dilema musí představovat fakt, že Elon Musk vyrábí na jedné straně elektrická auta, ale přitom by chtěl lidem umožnit, aby si říkali, co chtějí. Jak se může tolik dobra a zla sejít v jedné osobě?

(2) Business Insider

Když Jeff Bezos, majitel Amazonu, koupil Washington Post, mohli se čtenáři dočíst:

„Nákup Washington Post Jeffem Bezosem znamená fascinující kulturní přeměnu Ameriky.”

Nyní napsal ten samý Business Insider:

„Pokus Elona Muska o koupi Twitteru představuje děsivou novou hrozbu: trollové miliardáři přebírají sociální sítě.”

Pozn. redakce: Kulturní měnič nebo trollí antihrdina, vždyť jsme jedna rodina.

(3) Washington Post

V okamžiku, kdy Twitter nabídl E. Muskovi pozici v představenstvu, napsal Washington Post vlastněný druhým nejbohatším mužem světa, Jeffem Bezosem:

„Vize Elona Muska o svobodě slova je pro Twitter špatná. Netajil se svými preferencemi, že Twitter by měl méně omezovat vyjádření, která mnozí považují za nenávistná, hanlivá nebo nebezpečná. Muskovo jmenování do představenstva Twitteru ukazuje, že potřebujeme regulaci sociálních sítí, která by zabránila, aby bohatí lidé mohli kontrolovat komunikační kanály.”

Pozn. redakce: Poslední věta vyjádření Washington Post musí spadat do kategorie zkusíme, co lidé ještě vydrží”.

(4) Televize MSNBC

V ranní talk show řekla jedna z moderátorek:

„Elon Musk může kontrolovat, co si lidé myslí. A to je naše práce.”

V odpoledním pořadu řekla moderátorka:

„Existují reálné a devastující následky při využívání Twitteru pro šíření lží. Má to masivní, život a planetu měnící důsledky, když necháme lidi, aby se na Twitteru vyjadřovali nekontrolovaně.”

Pozn. redakce: Je velmi úlevné, když v televizi říkají, co si opravdu myslí. A přiznejme jim, že výraz život a planetu měnící” je působivý.

(5) New York Times

Titulek: „Když je svět závislý na rozmarech jednoho miliardáře”

V textu: „Jeho jednání může mít seismické efekty na světovou ekonomiku a potenciálně na to, jak lidé komunikují. To všechno je v sázce při jeho pokusu o nepřátelské převzetí Twitteru.”

Pozn. redakce: Děs, běs, hrůza. Lidé by třeba mohli říkat, co si myslí.

(6) Los Angeles Times

Titulek: „Paradoxní vize Elona Muska o řízení Twitteru: méně demokracie, více svobody”

Pozn. redakce: Táák a je to konečně venku. Moderní demokracie je se svobodou slova obtížně slučitelná.

(7) Na závěr zpráva z kategorie zlomyslný pátek

Včera odpoledne oznámilo vedení společnosti CNN, že nová streamovací služba CNN+ skončí koncem dubna, přestože byla představena jako jedna z nejvýznačnějších rozvojových aktivit v historii CNN.

Končí pouhý měsíc po svém spuštění z důvodu malého zájmu předplatitelů, přestože podle odhadů investovala do spuštění a reklamy téměř 500 milionů dolarů.

Pozn. redakce: Na Twitteru někdo napsal, že věřil tomu, že CNN+ končí, dokud CNN nevydala tiskovou zprávu, že CNN+ končí. Pak začal pochybovat.

Zdroje:

(1) Axios

(2) Business Insider

(3) Washington Post

(4) MSNBC1 a MSNBC 2 min. 2.01

(5) New York Times

(6) LA Times

(7) CNN+

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 0,63 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Trackback / Pingback

  1. Následky uprchlické vlny, trapas a korupce Bidenů, švédské peklo - POLITICKY NEKOREKTNÍ ZPRÁVY 17/2022 » Oral.sk - Porno Politika

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*