Trump u 34 bodů obžaloby trvá na své nevině
Sdílet článek:

EPOCH TIMES

Bývalý prezident a favorit republikánských kandidátů na prezidenta v roce 2024 Donald Trump prohlásil 4. dubna u newyorského Nejvyššího soudu, že je nevinný.

Obžalobu proti Trumpovi vznesl manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg. Obvinění, které bylo až do úterního stání zapečetěno, čítá 34 případů falšování obchodních záznamů v souvislosti s platbami za mlčení třetím stranám před volbami 2016.

Pro exprezidenta, který čelil bezprecedentnímu dvěma impeachmentům, roky trvajícímu agresivnímu vyšetřování údajného spolčení s Ruskem a razii ve své soukromé rezidenci, je obvinění na Manhattanu poslední, nejdramatičtější epizodou v tom, co on a jeho příznivci považují za zneužívání moci vlády (demokratů) proti politickému protivníkovi.

Obvinění ze strany demokrata Bragga nejenže přichází několik měsíců po oficiálním ohlášení kandidatury Trumpa, ale také v době, kdy nedávno okresní prokurátor nařídil svému úřadu, aby nestíhal některé ozbrojené loupeže, vloupání, prostituci a drogové trestné činy.

Všechna obvinění proti Trumpovi se odvolávají na stejný zákon, tj. zákon státu New York 175.10, falšování obchodních záznamů prvního stupně. Každý z 34 bodů obžaloby se zabývá stopami plateb, které zaslala společnost Trump Organization Michaelu Cohenovi, včetně záznamů v obchodní knize, faktur a šeků.

Na tiskové konferenci po slyšení Bragg tvrdil, že Trump falšoval obchodní záznamy s úmyslem zakrýt trestné činy na státní a federální úrovni, které se týkají příspěvků na volební kampaň. Tyto údajné trestné činy podle Bragga zahrnovaly platby pornoherečce Stormy Danielsové a modelce Karen McDougalové, která za práva na svůj příběh o údajném poměru s Trumpem dostala zaplaceno od vydavatele National Enquirer.

„Podle zákonů státu New York je falšování obchodních záznamů s úmyslem podvést a s úmyslem zakrýt jiný trestný čin trestným činem. Přesně o tom je tento případ, 34 zfalšovaných výpisů učiněných za účelem zakrytí jiných trestných činů,“ řekl Bragg na tiskové konferenci.

„Ve státě New York se jedná o trestné činy, ať už jste kdokoli. Nemůžeme a nebudeme normalizovat závažné trestné jednání.“

Trumpovi právníci, kteří hovořili s novináři před budovou soudu, sdělili, že případ je bezprecedentní nejen proto, že se týká bývalého prezidenta, ale uvedli i další důvody.

Např. Joe Tacopina, jeden ze tří Trumpových advokátů, kteří se zúčastnili slyšení, řekl: „Státní zástupce stíhá porušení federálního volebního zákona, který podle federálních úředníků neexistuje.“

Soudce Juan Merchan nestanovil datum soudního procesu. Žalobci žádali, aby se proces konal v lednu 2024, a Trumpovi advokáti požadovali duben 2024. Braggova kancelář bude mít 65 dní na předložení svých zjištění. Obhajoba pak bude mít čas do 8. srpna, aby předložila všechny své návrhy.

Trumpovi advokáti již dříve avizovali, že podají návrh na zamítnutí žaloby.

Ve svém prvním veřejném komentáři na serveru Truth Social po prohlášení o nevině napsal Trump na tomtéž serveru, že okresní prokurátor v New Yorku „nemá žádný případ“.

„Slyšení bylo pro mnohé šokující v tom, že neměli žádné ‚překvapení‘, a tudíž ani žádný případ. Prakticky každý právní znalec řekl, že zde není žádný případ. Nebylo provedeno nic nezákonného!“

„Nikdy jsem si nemyslel, že by se něco takového mohlo stát v Americe. Jediný zločin, kterého jsem se dopustil, je zuřivá obrana našeho národa vůči těm, kteří ho chtějí zničit,“ řekl Trump příznivcům po návratu do Mar-a-Lago.

Názory právních expertů

John Banzhaf III., emeritní profesor na právnické fakultě Univerzity George Washingtona, řekl, že by ho nepřekvapilo, kdyby zdánlivě přehnaná obvinění vedla porotce k tomu, aby Trumpa zprostili viny, protože možná budou celý případ považovat za nespravedlivý.

„Myslím, že i porota, která nemusí mít příliš velké znalosti práva, se na to podívá a řekne si: ‚No, tohle je příliš monotónní,“ řekl Banzhaf deníku The Epoch Times.

Použil přitom přirovnání, že pokud by byl člověk obviněn z bankovní loupeže, prokurátor by mu místo obvinění z vyloupení jedné banky naložil 33 dalších obvinění, například „přešel ulici na červenou, dvakrát zaparkoval, vystřelil ze zbraně a nosil zbraň, i když neměl“.

„Ale většina lidí by řekla, že to byl jeden zločin, jedna bankovní loupež,“ řekl Banzhaf.

Banzhaf je paradoxně advokátem, který podal stížnost na Trumpa v Georgii, což vedlo k tamnímu vyšetřování kvůli údajnému zasahování do prezidentských voleb v roce 2020. Toto vyšetřování stále probíhá.

Banzhaf se domnívá, že newyorský případ by mohl mít nepříznivý vliv na případ v Georgii. A představa desítek bodů obžaloby by dle něj mohla přispět k dojmu, že Trump je politickým terčem, což porotci nemají moc rádi. Dle něj se porotci bouří proti zdánlivě nespravedlivému stíhání bez ohledu na důkazy.

Mike Allen, bývalý soudce a státní zástupce v Ohiu, uvedl, že newyorský případ se možná potopí ještě před samotným procesem.

„Myslím si, že je velmi dobrá šance“, že Trumpův tým zvítězí na základě návrhu na zamítnutí žaloby, „který bude podán dodatečně“, řekl Allen deníku The Epoch Times.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*