Novinky

Taiwan versus Čína: Tvrdé lekce z obou stran




Sdílet článek:

VÁCLAV UMLAUF

Zatáhnout Taiwan do války proti Číně na způsob Ukrajiny proti Rusku je nesmysl. Taiwan skončí v orbitu čínské ekonomiky proto, že Čína se do 5-10 let stane hlavní hospodářskou velmocí; USA s EU jsou do kytek už teď.


Nejprve se podívejme na přehledné výsledky prezidentských a parlamentních voleb na Taiwanu (14. leden 2024), viz tento obrázek.

Elections

William Laj získal v jednokolové prezidentské volbě 40 procent hlasů. Ale jeho Demokratická pokroková strana (DPP) získala jen 51 křesel v parlamentu, zatímco opoziční strana Kuomingtangu (KMT) dostala 52. K většině v parlamentu je třeba 57 křesel, takže tam nutně musí vzniknout nějaká koaliční dohoda. Jaká? Prezident chce větší nezávislost na Číně, ale vládnout bude v parlamentu v koalici se stranami, které se chtějí s Čínou dohodnout.

Za sebe bych řekl, že Čína volby politicky nezvládla dobře, a to z několika důvodů. Za prvé, Taiwan se poučil z Hongkongu. Dobře vědí, že Západ prodal nezávislost Taiwanu za Henryho Kissingera, když došlo na sbližování USA a Číny se snahou postavit ji proti Rusku. Takže se respektuje „jedna země a dva systémy“. Taiwan jako samostatný stát dnes ve světě prakticky nikdo neuznává, ani USA. Takže řeči o svobodě a demokracii jsou stejně směšné, jako „demokratizace“ posledního britského kolonizátora Chrise Pattena v Hongkongu (1992-97). Jak mi řekli západní Číňané: sto let tam Britové nedělali nic a najednou 5 let před předáním kolonie Číně se z nich stali patentovaní demokrati. Jenže Čína převálcovala aspoň trochu demokratický život v Hongkongu ve velkém stylu. Taiwan to vylekalo, protože jejich životní úroveň a míra demokracie je mnohem vyšší než v kontinentální Číně. Podívejte se na tuto tabulku indikátorů:

China Vs Taiwan

Sami vidíte, že plné připojení Taiwanu ke kontinentální Číně znamená, že zchudnou, dřív umřou a budou mít méně demokracie. To nám všechno fialová pětikolka daruje také, ale Taiwanci, na rozdíl od Čechů, nevolí jako pitomci. Jejich koalice bude nyní jednat s Čínou, která udělala několik blbostí najednou. Zbytečně ji vyplašila návštěva Pellosiové, která měla tento charakter.

Pellosi

Pak začaly pokusy o zastrašení Taiwanu, což byla naprostá pitomost a skočila fiaskem. Teď se Peking trochu uklidnil a jeho postoj po volbách lze shrnout takto:

  • Čína bude pevně proti akcím zaměřeným na dosažení nezávislosti Taiwanu, vměšování vnějších sil;
  • Volby nezmění hlavní směr vývoje vztahů na dvou stranách průlivu;
  • Čína bude spolupracovat s politickými stranami, všemi sektory taiwanské společnosti na podpoře výměn, spolupráce;
  • Čína bude podporovat mírový rozvoj vztahů s Tchai-pei na „znovusjednocení vlasti“;
  • Taiwanské volby ukazují, že Demokratická pokroková strana nereprezentuje hlavní veřejné mínění na ostrově.

Je to taková všehochuť, ale jedna věc je jistá. Taiwan zatím nespěchá do Číny a tady vidíte proč. V příjmech na hlavu a ve výše uvedených bodech ohledně demokracie jsou na tom mnohem lépe.

PPP

Ale problém taiwanské ekonomiky ukazuje tento graf, kde je jasně vidět, že závislost na US-impériu znamená dlouhodobý prodělek.

Ecnomics 2020

Zatáhnout Taiwan do války proti Číně na způsob Ukrajiny proti Rusku, to je naprostý nesmysl. Taiwan nakonec skončí v orbitu čínské ekonomiky jednoduše proto, že Čína se do 5-10 let stane hlavní hospodářskou velmocí a USA s EU jsou do kytek už teď. Taiwan ale nechce dopadnout jako Hongkong, kde už prakticky přišli o všechny výhody vyššího životního stylu a trochu té demokracie. Taiwan licituje s tím, že jeho svatební cena bude stále vyšší s tím, jak Čína bude netrpělivá a jak se bude snažit Taiwan mocensky vydírat. Pak je jasné, že podmínky pro připojení budou výhodnější než v případě Hongkongu.

Za druhé, to je politika Číny. Putin válčí na Ukrajině, protože Západ chce zničení nezávislého Ruska přes proxy-války. Ta první nyní pomalu končí prohrou, jako obvykle. Ale vzhledem k bývalým satelitům SSSR má Moskva velmi vtipnou politiku nepřímého nátlaku. Příkladem je Gruzie, kde Saakšivili začal útok raketomety na ruskou posádku, za 3 dny válku prohrál, pak šel na Ukrajinu dělat totéž a nyní je stíhaný zločinec v Gruzii. Tam se teď USA a EU celkem neúspěšně snaží vyvolat protiruské nálady. Důvod je jednoduchý, ekonomika v rámci BRICS. Stejný obrat teď udělal Kazachstán útěkem od Západu. Putin tam byl před zhruba měsícem na návštěvě a v klidu vysvětlil, jaká jsou ekonomická a politická fakta. Jen Arménci zatím nepochopili, že 50 % jejich ekonomiky je závislé na Rusku. Takže najednou se před měsícem zjistilo, že arménský koňak je závadný a celá roční produkce nemůže do Ruska. Moskva přitahuje šrouby velmi obratně, což se Čína teprve musí naučit. Peking zatím zvolil vůči Taiwanu bič a žádný cukr, zatímco Moskva vzhledem ke svým bývalým satelitům dělá velmi obratný mix obojího.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Proboha, to je ale snůška žvástů. Autore, zkuste aspoň jednou denně vytáhnout hlavu z russácké prdele.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*