Tři glosy o sebezničení




Sdílet článek:
IVO STREJČEK
O víkendu proběhnul sněm opozičního hnutí ANO. Glosovat z této politické události by se dalo leccos – od útočného komentáře Petra Fialy, kterým „blahopřál“ Andreji Babišovi ke zvolení do funkce předsedy hnutí (taková míra uštěpačnosti a pošklebování, kterou ve své zprávě zaslané Babišovi předvedl Fiala, tu za posledních třicet let zřejmě nebyla) až po Babišovo překvapivě otevřené prohlášení, že „s mrtvou ODS bychom [ANO] do koalice nešli, neboť … ODS je na cestě ke sebezničení, protože Petr Fiala se cítí spíš jako šéf Spolu než ODS“.

Udělal Andrej Babiš nad existencí ODS – kdysi samostatné, svébytné, sebevědomé strany – kříž? Ne. Tento kříž nad sebou udělala ODS už dávno sama. Byla to ODS, která si nechala vsugerovat, že lidovce a TOP 09 životně potřebuje, a proto je přibrala na vlastní palubu. A dopadlo to tak, že v minulých parlamentních volbách, namísto toho, aby se do sněmovny lidovci vůbec nedostali a TOP 09 si to „odvrávorala“ někde nad politickou propastí, získali právě lidovci, podobně jako topka – na úkor ODS – nečekaně vysoký počet poslanců. Ale to snad není to nejhorší. Zničující pro ODS je myšlenková svěrací kazajka Spolu, což urychluje ideový rozvrat této strany.

Ano, Andrej Babiš má pravdu – ODS je na cestě ke sebezničení. A zjevně jí to nevadí!

Německý ministr financí Christian Lindner přiznal: „Už nejsme konkurenceschopní, jsme stále chudší, protože nemáme žádný růst. Zaostáváme.“ Spolu s Lindnerovými slovy přinesla Agentura Bloomberg rozsáhlou analýzu, ve které varuje, že Německo je „na cestě k rozsáhlé deindustrializaci“, což je „způsobeno rozpadající se infrastrukturou, stárnoucí pracovní sílou, byrokratickou zátěží, slábnoucím vzdělávacím systémem, rostoucí konkurencí ze strany Číny a především stále dražšími energiemi.“

Špička německého chemického průmyslu společnost BASF stěhuje výrobu do Asie, významné firmy propouštějí tisíce zaměstnanců, energeticky náročné provozy se stěhují mimo EU a svá rozhodnutí zdůvodňují slovy: „Ničí nás neúměrně vysoké ceny energií a vysoké daně“.

Tyto zprávy přicházející z Německa potvrzují již známou pravdu, že tamní ekonomika vážně churaví a jednou z příčin je „zelená“ posedlost. Česká ekonomika je na tu německou těsně připoutána a stav německého hospodářství fakticky kopíruje. Neměli by se proto členové české vlády raději věnovat řešení vážných domácích hospodářských problémů a nevnášet do české politiky zástupná témata typu euro? Nebo si myslíme, že v Německu probíhají procesy, které se nás netýkají?

Ukrajinská společnost Vox Populi udělala mezi mladými Ukrajinci průzkum, ze kterého vyplývá, že po skončení studií chce na Ukrajině zůstat pouze 53 % z nich. 26 % chce odejít do zahraničí „určitě“, 20 % se stále ještě „rozhoduje“.

To jsou čísla pro Ukrajinu mimořádně varovná, ale pochopitelná. Mladí lidé – v zemi rozvrácené válkou, v zemi s nejistou budoucností a pod každodenní hrozbou být odveden do ukrajinské armády – žádnou perspektivu nevidí. Čím déle bude konflikt na východě země trvat, tím vyšší je pravděpodobnost, že lidé, kteří by měli v zemi zůstat (protože ona jejich um i vědomosti bude nutně potřebovat), budou hledat životní budoucnost jinde ve světě.

I to je aspekt, který by měl v hledání smírného uspořádání na Ukrajině hrát důležitou roli.

 

IVO STREJČEK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*