Konec progresivismu na Slovensku?
Sdílet článek:

FILIP PŘÍKOPA

Slovenské volby jsou za námi (hlavně tedy za Slováky) a dopadly víceméně tak, jak jsem čekal.

Jsem z výsledku nadšený? Ano i ne. Rozhodně nejásám a nemám chuť Ficovi poblahopřát k vítězství. Jako občan, který není členem žádné politické strany, si to snad mohu dovolit. Na rozdíl od našich politických „špiček“, z nichž to také nikdo neudělal. Speciální pochvalu si zaslouží Markétka, která přeje Slovákům sestavení vlády, která se přihlásí k euroatlantickému směru zahraniční politiky. Teda přesný opak toho, co si většina Slováků chtěla zvolit. Ale…

…bude tomu opravdu tak? Máme jistotu, že pokud Fico sestaví většinovou levicovou vládu, že dostojí tomu, co před volbami sliboval? Už teď to vypadá, že kvůli úspěšnému sestavení koalice svou rétoriku zmírnil. A není to tak dávno, co chtěl Slovensko uvrhnout do tvrdšího jádra EU. A nezapomeňme, že se také velkou měrou zasloužil na přijetí Eura. Je možné, že tento politik, který není příznivcem Visegrádské čtyřky, se najednou stane jakýmsi slovenským Orbánem? Přijde mi, že podobně jako Babiš, pracoval hlavně vždy sám pro sebe, a že podobně jako on se bude navenek tvářit, jak diktát z EU nepřijímá, i když ve skutečnosti to bude naopak. Čas ukáže. Snad tomu tak nebude a co před volbami slíbil, to dodrží. Byl by to jasný signál dalším zemím a voličům. Není s podivem, že ještě před volbami, kdy už bylo skoro jasné, že Fico vyhraje i přes mediální masáž a protěžování „té jediné správné“ progresivní strany, napsali na serveru politico.eu, že na Slovensku vlastně vůbec nezáleží a je úplně jedno, jak tam volby dopadnou, protože tam žije jen 5 milionů lidí a v zahraničí si je pletou se Slovinskem. Přeloženo: na slovenských volbách kurňa záleží a pro progresivismus a Unii dopadly přesně tak, jak nechtěli.

Je ale výsledek voleb dobrý pro samotné Slováky? Budu za ně doufat, že ano. Mají, co si zvolili. Jako celoživotní pravičák jim ale takto levicovou vládu nepřeju. Teda, je to běžná levicová vláda, že? Já jen že fašista Šafr se nechal slyšet, že jsou to taky fašisti. Tak jsem z toho voľaký zmätený.

Jakou měli ale Slováci alternativu? Magda Vašáryová se k výsledku vyjádřila takto:

„Progresivní a proevropští voliči si neuvědomili, že je to znovu černobílý zápas. Ano, nebo ne. A bohužel rozložili síly. Nepochopili, že v těchto volbách nešlo o programy, o hodnotové nastavení. Šlo pouze o zápas porazit Fica a jediný, kdo měl šanci ho porazit, byl pan Šimečka.“

Děsí mě, když politik řekne, že ve volbách nejde o program a hodnotové nastavení. Vždyť to je to hlavní, o co ve volbách jde! Vyjádřit svůj názor prostřednictvím hlasovacího lístku, ideálně tak, abych volil dle svého nejlepšího přesvědčení a svědomí. A nenapadlo paní Vašáryovou, že neprogresivní a neproevropští voliči si uvědomili, co by znamenalo vítězství Progresivního Slovenska? Že běžný člověk, který žije od výplaty k výplatě, nechce mít v čele země stranu, která jako hlavní body programu řeší manželství pro všechny, rovnost sexuální orientace, rovnost menšin, rovnost banánů, rovnost tortillových placek a já nevím čeho ještě? A že tito voliči volili Fica jen proto, že jsou konzervativní a nechtějí žádné světové změny? A že za jiných okolností by třeba volili jinou, menší stranu? Zdá se, že ne.

Zajímavé je, jak dopadlo korespondenční hlasování. Více než polovina voličů volila Progresivní Slovensko. Někoho by možná napadlo, že takové číslo je nereálné a že při sčítání došlo k podvodu. Podle mě je ale vysvětlení prostší, ale možná i děsivější. Ze zahraničí volí především mladší lidé. Možná se ani na Slovensko už nechtějí vracet. Je jim tedy jedno, kdo ho povede. Je jim jedno, jak jejich hlas ovlivní život jejich rodičů, možná i prarodičů. Volí na Slovensku to, co by chtěli po celém světě. Jejich slovy progresi. Mými slovy chtějí vidět svět tak, jak ho známe, shořet.

Osobně bych o víkendu nechtěl být v kůži slovenského voliče. Nevím, koho bych volil. Asi bych si vybral některou z menších stran, i kdyby vše nasvědčovalo tomu, že nedostane dostatek hlasů. Tak, jako u nás volím Svobodné. Nemohl bych dát svůj hlas Ficovi jen proto, že je to protivolba proti Progresivnímu Slovensku. Stejně jako jsem nemohl volit Babiše jen proto, že jsem tu nechtěl Pavla. To bych si pak ruku, která lístek házela do urny, musel useknout. A já mám obě svoje ruce rád tam, kde jsou.

 

blogosvet.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (48 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Vašáryčka je prd politička, to je prostě havloidka. A ohledně korespondenční volby: ne. V cizině nepracují především mladí, progresivní Slováci, planoucí pro muže s vagínou a ženy s penisem. Do ciziny jsou zedníci, montéři, uklízečky a pokladní, kterým je víceméně fuk, co dělají, protože nemají pořádnou kvalifikaci, a venku za stejnou dřinu dostanou víc. Těm že by šlo o gender, globální změny a rovné okurky? Ale houby: prostě a jednoduše to bylůo cinknuté: doklad, jak lehko to jde. 90 % pro PS – nenechte se vysmát!

  2. Jistě, že SMER je jednoznačně levicová soc.demokratická strana a jako taková povede slovenskou ekonomiku směrem ke koncům, které popisuje ABCT. Ale situace v EU je tak strašně zoufalá, že bych snad byl schopen volit i KSČM*, kdyby přišla s nějakým rozumným programem/způsobem, jak zastavit běsnění EU papalášů. To, myslím si, je v současné době daleko důležitější z pohledu neuvěřitelné migrační, hospodářské a obludně militantní politiky EU, než akademické disputace, jestli je lepší Friedmanovská nebo Keynesiánská/Moderně-monetární hospodářská politika. Po komouších tu zbyl alespoň jakýs takýs základ, na kterém se dalo stavět. Zejména funkční energetický systém, jakž takž zdravotnictví, školství, státní správa a i zbytky sice horko těžko, ale přeci jen alespoň nějak použitelného průmyslu. Po těchhle EU hovadech tady nezůstane NIC!!!
    *) Na Protiproudu jsem viděl rozhovor pana Hájka s paní Konečnou z KSČM. Se skřípěním zubů jsem jako libertarián musel připustit, že to je v rámci svého politického zařazení poměrně rozumně uvažující paní.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*