Potřebujeme suverénní Česko. Hamplová vyzvala starosty
Sdílet článek:

PZ

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová se vyjádřila nejen ke včerejší mimořádné schůzi Sněmovny, ale také popsala to, co zaznělo na tiskové konferenci strany PRO ohledně sobotní demonstrace. A zveřejnila svoji výzvu samosprávám.

„To svolání je mrhání penězi, časem a považuji ho za akt zoufalství vlády, které se vše hroutí pod rukama, tak odvádí takto hloupě pozornost. K tomu připočtěme, že zveřejnění soukromé korespondence je za hranou zákona, a dvojí metr také buší do očí. Osobně si myslím, že lidé kroutí hlavou, a ne nad Andrejem Babišem, ale nad ‚pištícími‘ svolavateli. Měli by řešit skutečné problémy naší země. Zkrátka divadlo, protože koaliční poslanci patrně nemají co užitečnějšího dělat. V každé obci by za podobné zasedání zastupitelstva s programem “mail jednoho z nich” vynesli zastupitelstvo v zubech. Protože občané chtějí řešit skutečné problémy – školky, doktory, dopravní spojení, a tak dále. Mimochodem – ty cedulky na místech jsou dobrý nápad. Člověk by si všechny ty koaliční průšvihy tak pohromadě ani nevybavil,” zveřejnila senátorka na svém facebooku, a pak už se věnovala podrobněji tomu, co zaznělo na včerejší tiskové konferenci strany PRO ohledně blížící se sobotní protivládní demonstrace v Praze. Senátorka se během své řeči obrátila na představitele samospráv.

„Dnes bych se ráda obrátila na obce a města v celé České republice. Ráda bych vyzvala starosty a starostky a členy a členky zastupitelstev českých, moravských a slezských obcí, městysů a měst, aby nám pomohli. Svými zkušenostmi a svou autoritou.

Žádejte jako samospráva po české vládě to, co vyžaduje stát a občané po vás, kteří nesete přímou osobní odpovědnost za vše, co se děje ve vašich obcích a městech, tedy nesete přímou osobní odpovědnost za samosprávu, a jsou na vás kladeny trvale, a někdy až nespravedlivě, ty nejvyšší nároky. A vy je plníte – proto má obecní samospráva dlouhodobě nejvyšší důvěru občanů naší země. Je vás v obcích a městech více jak 59 tisíc, ve funkcích jste často dvě, tři i více volebních období. Protože musíte obstát – a tak dobře pracujete.

Nemůžete si dovolit, aby ve vašich obcích nefungovaly základní služby, nemůžete si dovolit astronomické dluhy, nemůžete si dovolit svým občanům lhát nebo, v lepším případě, něco zamlčovat. Vaše smlouvy nemohou být začerněné, a pokud by se vám zaplnila na protest proti čemukoli hlavní náves nebo náměstí, nemohli byste to přehlížet, protože dnes a denně mezi svými občany chodíte. V místním, tedy veřejném tisku, a v ostatních médiích, musí dostat prostor všechny názorové proudy z obce, a pokud způsobíte škodu, je velmi pravděpodobné, že ji také budete muset zaplatit, a pokud ve funkci selžete, budete muset dřív nebo později odejít. Není vůbec podstatné, jakou značku máte za jménem, podstatné je, co je za vaším jménem vidět.

Jistě – i v obcích se najdou hříšníci, ale je jich mizivé procento, a většinou brzy, a neslavně, skončí.
Většině zastupitelů jde skutečně o to, aby hájili zájmy svých obcí a měst a jejich občanů. Nám tady dnes jde o totéž na úrovni České republiky – hájit její suverenitu, hrdost, prosperitu a zájmy všech občanů. Každý český, moravský a slezský občan je současně občanem některé z vašich obcí nebo vašeho města, jsme tedy všichni na jedné lodi. Vím z komunikace s vámi, že na svých územích nechcete migranty, nechcete americké základny, ale naopak chcete fungující zdravotnictví, školství, chcete mít na svém území podnikatele, ať už malé živnostníky poskytující tolik potřebné služby, tak velké zaměstnavatele, zemědělské podniky, chcete pro mladé dostupné bydlení, chcete prostředky na důstojné postarání se o seniory.

Jako samospráva chcete také přiměřenou „suverenitu“, a tu vám dá jen suverénní Česká republika. Jsem od roku 1990 výraznou zastánkyní samosprávy, stála jsem jí po boku v době, kdy byly snahy jí zasahovat do jejích práv, a je tomu tak stále. Proto nemohu nevidět, že nenápadná i nápadná snaha omezovat suverenitu České republiky by ohrozila právě i územní samosprávu. Byl by zde pouze jediný rozdíl – namísto českého státu by zásahy do práv obcí a měst přicházely z evropské úrovně, a to nesmíme připustit.

Potřebujeme suverénní Českou republiku, a v České republice samostatnou a suverénní samosprávu, která bude spravovat své věci v mezích zákona tak, jak uzná za vhodné. Suverénní samospráva nemůže být bez suverénní České republiky, a finančně silná a soběstačná samospráva nemůže existovat v předlužené, na jiných závislé a chudé zemi. V této době proto musíme zapomenout na to, co nás rozděluje, ale stavět na tom, co nás musí spojovat. Zájmy a suverenita naší země, a životní potřeby občanů České republiky, kteří jsou současně občany vašich obcí a měst. Od nejmenší obce Závist na Jižní Moravě, od obce s nejméně občany Vysoká Lhota na Pelhřimovsku, až po hlavní město Praha. Všichni jsme teď na jedné lodi, a měli bychom proto táhnout za jeden provaz – to je udělat to, co by se stalo v každé obci, kdyby její vedení neobstálo. Žádat výměnu, a žádat, aby finanční zdroje zůstávaly k dispozici potřebám našich občanů, třeba i prostřednictvím obecních rozpočtů.

Protože co já zase vím, je to, že pokud se lze na koho v této zemi spolehnout, jsou to místní radnice. V dalších letech proto budu usilovat o posílení jejich pravomocí vůči státu,” uvedla senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Suverenita samospráv je velkým problémem současné doby. Suverénní samosprávy se totiž díky tomu mohou chovat nepřátelsky až fašisticky (viz silniční fašismus) k přespolním. A protože všechny samosprávy bez rozdílu politického smýšlení rýžují zejména do obecní kasy, tak nakonec i od místních. Není totiž alternativa, nejsou strany, které by se tomu byly ochotny postavit. Je to proto, že čím víc v obecní kase je, tím víc se dá zpronevěřit. Lidi jsou rádi když se něco postaví nebo zaplatí a moc se neptají, co z toho má starosta.

  2. samospráva? lumpů ve vládě je v počtu jednotek kusů. Samospráv jsou tisíce…a jsou tvořeny ze stejného materiálu jako vláda.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*