Z pohádky do pohádky
Sdílet článek:

JAN KELLER

Názory na to, jak si v naší čím dál krásnější zemi žijeme, se mohou různit. Jiné budou převažovat v Praze a jiné ve zbytku země, tedy na venkově. Jiné názory budou zastávat osoby, které jsou i se svými kamarády zabezpečeny v dobře placených funkcích, a jiné lidé postávající u přetížených přepážek sociálních úřadů. Všichni bychom se však mohli shodnout na tom, že si tady žijeme jako v pohádce.

Alespoň výstupy politiků čím dál více připomínají ta nejbájnější a nejneuvěřitelnější pohádková vyprávění. Se zatím nejčerstvějším přišel ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), když veřejně prohlásil, že šifrovaný telefon stejného typu, jaký používala jistá skupina vyšetřovaná kvůli páchání trestné činnosti, má doma proto, aby si jeho děti měly s čím hrát. Zatím nereagoval na dotazy čtenářů, kteří vzali jeho tvrzení naprosto vážně: „To pak měly stejnou hračku i Gazdíkovy děti, Polčákovy děti, Redlovy děti a další malí mafiánci? A co si ti malí nezbedové asi tak psali?“ To vše a mnohé další se dočteme v diskusích pod vyjádřením pana ministra. Vnoříme-li se jednou do světa pohádek, může nám začít vrtat hlavou, s čím si doma asi hrají ratolesti příslušníků generálního štábu armády či drobotina v domácnostech členů mordparty, policejního oddělení zaměřeného na objasňování vražd.

Ministr vnitra není zdaleka jediný člen vlády, který si libuje ve vyprávění pohádek. Moc hezká je třeba ta od pana premiéra z ODS. Milé děti, během deseti let uděláme z našich škol centra vzdělanosti, která nám bude celý svět závidět. Začneme tím, že zrušíme předepsané normy pro počet záchodů. Je totiž vědecky prokázáno, že žáci, kteří se trousí při výuce na WC, přicházejí o mnoho informací a v politice pak dosahují slabších výsledků. Například já jsem to vždycky vydržel až do přestávky, a pokud ne, tak jsem ten signál prostě vyslal. Moje vláda pochopitelně přistupuje k věci systémově, proto ve školách snížíme počty kuchařek. Pokud se žáci nebudou moci ve školních jídelnách najíst, odpadne jeden z důvodů, proč na záchod vůbec chodit.

Pro dlouhé zimní večery je jako dělané kouzelné povídání ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN). Vypráví se v něm o tom, jak naši němečtí sousedé s příchodem tuhých mrazů odstavují své továrny a další zbytečné provozy, aby nás doma v Čechách nezábly ruce při pletení svetrů.

Pro ty nejmenší je určen celý seriál bakalářských pohádek ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti). Ocitáme se v nich ve světě věčného míru bez jakýchkoliv bojů a rozepří. Války a rozbroje zmizely jako mávnutím kouzelného proutku hned poté, co se všechny státy rozhodly prudce navýšit své vojenské výdaje, zmodernizovat ty nejničivější zbraně, mobilizovat všechny bojeschopné muže (netýká se ministrů zahraničních věcí) a posunout své vojenské základny co nejblíže k hranicím bývalých protivníků. Devět z deseti vojenských expertů doporučuje vyprávět tuto pohádku pro uklidnění dětem před spaním.

Všeobecně oblíbené jsou také rozprávky o klesajících cenách, o úspěšném boji s inflací, o vynikající dopravní infrastruktuře naší země, o neobyčejně výhodné koupi vojenských letadel, ale třeba též o věčně pomýlených populistech a vždy zásadových demokratech, o úplně zeleném údělu, který k nám přijede v kouzelném elektromobilu, anebo třeba ty o hodných provládních pravdomluvných médiích a o zlých a prolhaných médiích alternativních.

Patrně úplně nejkratší a zdaleka nejpovedenější ze všech pohádek pro dospělé je ta o hradu. Vládne na něm moudrý panovník obklopený dobrými rádci. To je celé. Je pár měsíců po volbách a pohádky je konec.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Otázka je, jestli tyto pohádky nevyžaduje sám volič. Podpora této vládě je kolem 22%, což je děsivé číslo na to, co 5demolice zatím předvedla 🙁 Takže otázka/odpověď zní, zda: “Lid chce být klamán, tedy je klamán”.

  2. R.D.Napiste zde ctenarum,co by jste po padu vlady zmenil na 30letem zapojeni CR do Evropske a svetove ekonomiky,jak by jste ukazal prostřednicek EU,našel nove lidi v EU kteři by z Vas byli paf,a lidem nabidl praci za super penize a neomezený rust.Vše zbořil a postavil nove vztahy s kapitany Evropske a svetovè ekonomiky.Vynechte spalovaci auta a do toho.Tak se zda si přejete jen ten kolaps.A nejenom Vy.Nahoda?

    • Kolaps příjde tak jako tak a někoho to bude bolet víc a někoho o dost míň. Kdo je připraven, není překvapen, ale Vy Kolemkálící si hlavičku samým divením ukroutíte a budete mít pokoj.

  3. D.Ale copak copak zase něceho kolaps? Plyn už ne? Tak zas něcim postrasime ty lidicky.Spravne pisete kdo je pripraven neni prekvapen.No a Vy jste porad prekvapen,ze to tady uz nekleklo jak by jste si se svym vudcem přál.Tak nebudte prekvapen,vyhrnte si rukavy a hura na zlepsovani podminek lidiček tak,jak se Vam to libi v te Vasi oblibene RF.Tam se maká pro vudce a vsichni jdou hrdě. na smrt.Tak vidite že to jde a ne že ne.

  4. Formou pohádky popsaná realita naší země ! Autorovi poklona / že se nebojí psát pravdu /
    a potlesk na otevřené scéně !!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*