Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová vybídla v dopise kolegy z Demokratické strany, aby našli způsob k protlačení návrhu volebního zákona Senátem.
Rozsáhlá reforma mění zásadně „pravidla hry“. Současné kompetence pro řízení a nastavení pravidel voleb leží v rukou jednotlivých států. Návrh zákona „For The People Act“ (též H.R. 1/S. 1) by ale přesměroval mnohé z těchto kompetencí na federální vládu.
Pelosiová řekla, že návrh musí být přijat, aby se zastavilo potlačování voličů, zamezilo se ovlivňování politiky penězi zájmových skupin, zastavily se volební manipulace a aby „zesílil hlas běžných lidí“.
Situace v Senátu je ale složitější. Počet křesel obou stran je stejný a pro 791- stránkový návrh (pdf) by muselo hlasovat všech 50 demokratů (a misky vah by vychýlil hlas předsedkyně Senátu Harrisové).
Nicméně, demokratický senátor Manchin je proti návrhu zákona. Svůj postoj již avizoval několikrát. Dle něj musí takový návrh podpořit obě strany, jinak by to rozpoltilo společnost ještě více.
„Věřím tomu, že hlasovat za volební legislativu jen po stranické linii zničí již tak oslabené vazby naší demokracie, a proto budu volit proti For the People Act,“ napsal v The Charleston Gazette-Mail.
Pelosiová nazvala snahy republikánských států o zabezpečení voleb prostřednictvím prokazování se identifikačním dokladem, pravidelným čištěním registračních listin voličů a omezováním korespondenčního hlasování útokem.
„Nacházíme se v kritickém momentě kvůli republikánským útokům na naši demokracii,“ řekla Pelosi.
Po prezidentských volbách 2020 začaly mnohé státy pracovat na návrzích zákonů, jejichž cílem je upevnit integritu voleb. Republikáni totiž během voleb zaznamenali mnohé neregulérnosti v souvislosti s korespondenčním hlasováním a volební technikou. Demokraté ale důkazy o pochybení odmítají.
Georgia před několika měsíci schválila sérii volebních reforem, kterou demokraté ostře kritizovali a označovali za snahy republikánů o „potlačení“ voličů a komplikování volebního systému. Naopak, republikáni své snahy vidí ve světle prokazatelnějšího systému, ve kterém se započítají pouze platné hlasy.
Předseda Soudního výboru Senátu Dick Durbin (demokrat) na dubnovém slyšení řekl: „Zákon, který si získal největší pozornost za poslední týdny, je ten, který minulý měsíc podepsal guvernér Georgie. Pro obyvatele Georgie bude těžší volit předčasně nebo prostřednictvím absenčního hlasování, a nabízení vody voličům ve frontách bude trestným činem.“
Dle factchecks.com ale nový volební zákon Georgie neztěžuje voličům volit předčasně a ani neklasifikuje jako trestný čin nabízení vody voličům ve frontách – zaměřuje se však na potlačení politických skupin, které lákají voliče jídlem a pitím s cílem ovlivnit jejich hlasování.
Republikánský senátor Grassley řekl, že v době, kdy obě voličské základny mají pochybnosti o integritě voleb, „polarizační rétorika, které zresluje historii, není nápomocná“.
Šéf senátních demokratů Chuck Schumer avizoval, že hlasování o návrhu volebního zákona proběhne koncem června a budou tak moci bojovat „proti potlačování, které se děje ve státech po celé zemi ve prospěch velké lži prezidenta Trumpa“.
Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.
Be the first to comment