Kdo bude Putinův nástupce?




Sdílet článek:

PZ

Ruský prezident Vladimir Putin slibuje povýšení a vyznamenání pro vojáky na frontě nejen kvůli konfliktu na Ukrajině, ale také s ohledem na přípravu svého nástupce.

Po potvrzení vítězství ve volbách Putin ve svém projevu v sídle volební kampaně uvedl, že budoucí ruská vláda by měla být složena z účastníků “speciální vojenské operace”, protože tito lidé jsou ti, “kteří jsou ochotni udělat cokoli pro vlast”.

„Boj je těžký. Nyní je zima, všude je sníh, naši vojáci sedí v zákopech, kolem nich je země smíchaná se sněhem, chápeme, co to znamená? Pro ty, kteří tam nebyli, je to těžko představitelné. Ti, kdo se nebojí obětovat se pro zájmy vlasti, kdo utrpěli ztráty a byli zraněni, právě ti by měli tvořit budoucí správní tým Ruska,” prohlásil Putin.

Pod povrchem Putinova dojemného vyjádření však leží dva hlubší důvody. Na jedné straně, vzhledem k pokračující napjaté situaci na frontě, Putin doufá, že rozšířením odměn povzbudí více lidí k přihlášení se jako smluvní vojáci a k účasti na bojích na frontě. Kromě slibů o povýšení a vyznamenání Putin pak přislíbil další odměny.

V květnu minulého roku Putin podepsal dekret, kterým požadoval, aby ruské vysoké školy vyčlenily 10 % míst v bakalářských a specializovaných programech pro děti vojáků z první linie. Zároveň ruské ministerstvo školství a vědy oznámilo, že poskytne finanční podporu všem studentům a členům rodin účastníků “speciální vojenské operace” a sníží jejich školné. V prosinci Putin podepsal “Základní zákon Ruské federace o zaměstnanosti”, podle něhož vláda pomůže všem účastníkům “speciální vojenské operace” a jejich přímým příbuzným získat práci na prvním místě. Firmy, které zaměstnávají bývalé vojáky, získají status “sociálního podniku” s právem žádat o speciální vládní podporu, jako jsou daňové úlevy a finanční dotace.

Zajímavé je, že v listopadu loňského roku poslanec ruské Státní dumy Žuravljov navrhl plán nazvaný “Jeden hektar na východní Ukrajině”, v němž navrhl, aby ruská vláda bezplatně rozdělila nově získaná území na východní Ukrajině mezi všechny vojáky z první linie. Návrh byl později přepracován do návrhu usnesení a předložen ke schválení Státní dumě. Je zřejmé, že Kreml vynakládá veškeré úsilí, aby povzbudil Rusy k účasti na frontových bojích.

Na druhé straně Putinovo slibování povýšení a ocenění bojujícím vojákům je také krokem k přípravě na budoucnost Ruska. Přestože současná ruská vláda je tvořena “Putinovými lidmi”, různé indikátory ukazují, že Putin k současnému ruskému byrokratickému týmu nemá velkou důvěru. Putin každý měsíc svolává setkání s premiérem, vicepremiéry a klíčovými ministerskými představiteli, aby jim osobně udělil pokyny. Někdy se setkává s některými z nich i o samotě a následně zveřejňuje obsah jejich rozhovorů.

Existují dva výrazné signály. Zaprvé, současný ruský premiér je méně výraznou osobností než před deseti lety, o Putinově éře v roli premiéra nemluvě (2008 až 2012). Zadruhé, otázka Putinova nástupce je diskutována již deset let, ale dosud nebyl jasně identifikován žádný kandidát. Předchozí “Medveděvova rotace” skončila po čtyřech letech, a pokud by nebylo konfliktu na Ukrajině, Medveděv by pravděpodobně zůstal v politickém exilu; Patrušev, dlouholetý šéf bezpečnostních složek, je považován za příliš starého a nedávno se objevily zprávy o jeho neshodách s Putinem; bývalý Putinův bodyguard Jumin, který se stal guvernérem Tulské oblasti a tvrdí, že jednou zachránil Putinovi život před medvědem, je nyní kvůli spojení s Prigožinem velmi opatrný a drží se dál od Moskvy; první zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kirijenko má sice silné schopnosti, ale jeho ambice jsou příliš očividné.

Co se týče premiéra Mišustina, moskevského starosty Sobjanina a řady vicepremiérů, zdá se, že jako byrokrati jsou sice kompetentní, ale jako politici tolik ne. Ačkoli tito lidé byli s Putinem po mnoho let, zdá se, že nikdo z nich neprošel Putinovým testem. Příklad Medveděva jasně ukazuje, že i když někdo může v současnosti Putinovým testem projít, neznamená to, že projde i v budoucnosti. Putinova volba nástupce je proces, který vyžaduje čas.

S nedostatkem důvěryhodných lidí ve svém okolí, kteří by byli schopni nést velkou odpovědnost, Putin přirozeně doufá ve více nové krve, která by přinesla oživení celému byrokratickému týmu. Lidé pocházející z vysokých škol nemusí být nezbytně loajální k Kremlu; naopak vojáci, kteří se neohroženě zapojují do bojů na frontě, jsou považováni za důvěryhodné a hodné svěření celého státu.

Putinovi dlouhodobě chybí pevná podpora na ruských vysokých školách. Po rozpadu Sovětského svazu byly ruské filozofické, politické, sociální, ekonomické a kulturní teorie velmi ovlivněny Západem, což se projevilo v nižší volební účasti univerzitních studentů ve srovnání s průměrem společnosti. To odráží současnou situaci na ruských vysokých školách. A právě tito vysokoškolsky vzdělaní studenti jsou klíčovým zdrojem talentů pro ruský byrokratický aparát – pokud by tento trend pokračoval, Putina nastolená cesta by v budoucnu mohla být obrácena.

Putin nyní usiluje o zabránění této situaci. Věří, že lidé, kteří prošli válkou, budou následovat cestu, kterou pro ně stanovil, a pokračovat vedením Ruska vpřed; domnívá se, že ti, kteří se plazili po zákopech a nosili zbraně, budou mít pevnější vůli k dlouhodobému střetu se Západem, a stanou se tak ideálními nástupci v jeho očích.

prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*