G. SITAŘ
Tento týden zamítli všichni senátoři za Demokratickou stranu návrh zákona, který by zakazoval při sčítání lidu zahrnovat ilegální migranty do počtu obyvatel, na základě kterého se stanovuje počet zákonodárců pro daný volební okrsek. Pro většinu Američanů je ilegální migrace tématem dne.
Ilegální migrace je podle mnoha kritiků způsob, jak dodat Demokratické straně, která ztrácí podporu mezi americkými občany, nové voliče.
Hlavním důvodem je fakt, že při sčítání obyvatel mohou být do celkového počtu obyvatel žijících na daném území započítáni i ilegální přistěhovalci, kteří nemají americké občanství. Přitom počet obyvatel v daném volebním okrsku určuje počet volených zástupců do Kongresu. Demokratická strana tak může za pomoci ilegální migrace vytvářet volební okrsky, za kterých vzejdou nově demokratičtí zákonodárci.
Více migrantů, více hlasů
Otázka, zda mohou být ilegální přistěhovalci započítáni při sčítání obyvatel, je předmětem politického boje mezi republikány a demokraty. Ústava v tomto případě nedává jednoznačnou odpověď. Administrativa Donalda Trumpa se snažila do dotazníku používaném při sčítání lidu alespoň zahrnout jednoduchou otázku: „Jste americký občan?”
Otázka na občanství byla v dotaznících používaných při sčítání lidu od roku 1970 do roku 2000 a poprvé se objevila na počátku 19. století.
Nechť rozhodne soud
Demokratičtí zákonodárci argumentovali, že v takovém případě dojde ke zkreslení výsledků sčítání, neboť ilegální přistěhovalci se nebudou chtít na sčítání lidu podílet. Aktivistické skupiny podali u soudu žalobu, ve které napadli zahrnutí otázky na občanství do dotazníku.
Federální soudce jmenovaný Barackem Obamou rozhodl, že otázka na občanství nesmí v dotazníku být. Ne proto, že by nebyla legální, ale protože její znovuzavedení nebylo dobře odůvodněno. Trumpova administrativa se odvolala k Nejvyššímu soudu. Ten potvrdil, že dotaz na občanství při sčítání lidu je legitimní, ale že si to vláda může rozhodnout sama.
Cizince nepočítat
Vláda Donalda Trumpa vydala úřadům instrukci, aby při sčítání lidu odlišovali lidi s americkým občanstvím, cizince a ilegální migranty. Ilegální migranti nesměli být započítáni do celkového počtu obyvatel, který určuje počet volených zástupců.
V samotné instrukci uvádí Trumpova administrativa, že zahrnutí ilegálních migrantů při sčítání obyvatel představuje konflikt zájmů, neboť čím více ilegálních migrantů by se nacházelo ve volebním okrsku, tím větší zastoupení by měli v Kongresu. Podle současných odhadů je v jednom americkém státě, uvádí instrukce, více než 2 miliony ilegálních migrantů, což představuje 6 % z celkového počtu obyvatel. To by znamenalo o dvě až tři místa v Kongresu navíc.
Cizince počítat, i ty ilegální
První den po nástupu do funkce Joe Biden předchozí nařízení Donalda Trump zrušil a vydal nařízení, že ilegální přistěhovalci mají být započítáni při sčítání lidu. Následně zrušil všechna opatření na ochranu hranic, počínaje pravidlem, že azylant musí čekat na rozhodnutí azylového soudu v Mexiku, a konče stavbou zdi na hranicích s Mexikem. Více zde.
Spor o to, zda může počet ilegálních migrantů v daném státě určovat počet volených zástupců, pokračuje. Tento měsíc předložil republikánský senátor Bill Hagerty v Senátu návrh zákona, který zakazoval zahrnutí ilegálních migrantů do sčítání lidu. Proti zákonu hlasovali všichni senátoři za Demokratickou stranu. Neprošel.
Senátor Hagerty v rozhovoru pro televizi uvedl, že podle jeho odhadu by ilegální migranti přinesli Demokratické straně 13 nových poslaneckých mandátů ve federálním Kongresu.
Noví voliči
V únoru tohoto roku rozhodl odvolací soud v New Yorku, že se občané bez amerického občanství nesmí účastnit místních voleb. Demokraté v New Yorku schválili již v roce 2021 zákon, podle kterého by se zhruba 800 tisíc lidí bez občanství, včetně určité kategorie ilegálních přistěhovalců, mohlo účastnit voleb. Zákon pro ně vytvořil novou kategorii voliče s názvem „municipální volič”. Municipální volič by podle návrhu zákona mohl volit starostu, členy rady a další úředníky radnice. Soud řekl, že ne.
To je ale překvapení
Tento měsíc američtí občané zjistili, že jejich vláda v roce 2023 dopravila letecky ve vší tichosti více než 300 tisíc migrantů do různých amerických měst. Vládní letadla je převážela ze zahraničí do vnitrozemí USA na základě nového programu Joe Bidena. Vláda odmítla poskytnout informace, do kterých států byli migranti letecky přepraveni.
Migranti přepravení letecky jsou nad rámec více než 7 milionů migrantů, kteří za vlády Joe Bidena překročili ilegálně hranice a zahltili celý systém. Republikánské hraniční státy začaly situaci řešit tak, že posílaly stovky autobusů s migranty do velkých měst řízených demokratickými starosty, jako je New York, Washington nebo Chicago. Když poslal floridský guvernér dvě letadla s migranty do takzvaného „bohatova” na ostrově Martha’s Vineyard, vydrželi tam sotva dva dni, neboť na ostrově mají podle slov místních „ubytovací krizi”.
Řekni její jméno!
V únoru zavraždil ilegální migrant z Venezuely studentku Laken Riley z univerzity ve státě Georgia, když si šla zaběhat. Pachatel byl před činem několikrát zadržen lokální i federální policií, ale vždy byl propuštěn na svobodu.
Během projevu Joe Bidena o stavu Unie v americkém Kongresu tento měsíc donutila republikánská kongresmanka svými výkřiky „řekni její jméno”, aby prezident Laken Riley v projevu zmínil.
Po projevu se v televizním rozhovoru Joe Biden omluvil za to, že použil pro označení vraha studentky výraz „ilegální migrant”.
Post scriptum
Pozn. autora: Velice neodborná politická analýza postavená na nereprezentativním vzorku nepřipravených a chaotických rozhovorů v průměrné americké hospodě mimo bašty liberálů říká zhruba toto:
Průměrný Američan je v naprostém šoku, jak se Amerika viditelně den za dnem mění v zemi, která připomíná chaos třetího světa. Migrace, nejen ta ilegální, je pro něj problémem číslo jedna. Je připraven dát svůj hlas třeba i ďáblovi, pokud mu dá alespoň naději, že problém vyřeší. Stačí mu naděje. Má totiž pocit, že jde o vše a etablovaní politici a strany jím v podstatě opovrhují.
Proto neměla Nikki Haley ani Ron DeSantis v republikánských primárkách sebemenší šanci přes podporu médií a stranického vedení. Volič je vnímá jako součást „starého jádra” Republikánské strany, které nemá ani zájem, ani odvahu cokoli řešit. Bojí se médií a jsou závislí na velkých sponzorech, kterým pracovní síla, jež musí „držet hubu a krok”, vyhovuje.
Obraz Ameriky v zahraničních médiích, která se spoléhají na americké zdroje doporučené největším nástrojem na ovládání lidské mysli, vyhledavačem Google, se zdá býti tak daleko od reality jako dřívější zpravodajství Rudého práva o životě v rozkládajícím se kapitalismu.
Byť teď vlastně by to Rudé právo reportovalo zcela přesně.
Ano, souhlasím s PS. Ano, demokrati doufají udělat z imigrantů své voliče. ALE! Nespoléhal bych na něco tak prchavého jako vděčnost. V Německu se ukazuje, že mezi Turky má silnou podporu AfD – a to včetně tvrdému přístupu k nové migraci: ti, kdo už jsou uvnitř, si nechtějí dát vzít své novými. Navíc mezi různými etniky jsou spory. Další věc je, že tradičně a machisticky orientované kultury mají silný odpor k LGBT a GD prostě nechápou.