Dovolená je fajn, nemít po jejím skončení práci je ale míň fajn. Přesně to je situace, se kterou se nyní musí vypořádat desítky tisíc zaměstnanců Volkswagenu, ani po skončení dovolené pro ně není dost práce.
Zatímco loni trápil automobilky koronavirus sám, letos jsou to spíše jeho nepřímé dopady. Náhlé výkyvy nabídky a poptávky i nutnost věštit budoucí vývoj obou veličin z křišťálové koule narušily dodavatelsko-odběratelské řetězce natolik, že některých komponentů je zoufale málo. A situace se postupem času nelepší, to spíše naopak.
Takový Ford tedy vyrábí stále více nehotových aut na sklad, Porsche do svých vozů montuje „falešné” čipy s tím, že je vymění později a VW prodává i auta téměř bez veškeré výbavy. Takto se ale situace dala řešit, když to ještě nějak šlo, když chybělo „něco”. Teď už se zdá, že komponentů chybí tolik, že je snazší výrobu prostě vypnout.
Naznačoval to už krok Toyoty, která byla na nastalou situaci připravena snad ze všech automobilek nejlépe díky dřívější reakci na výpadky dodávek způsobené zemětřeseními. I ta ale teď vytáhla bílou vlajku, přistoupila k masivním omezením produkce a je smířena s tím, že vyrobí až o dva miliony aut méně, než doufala – jen v září jich z výrobních linek nesjede 360 tisíc. Ze zmíněného je ale jasné, že Japonci v tom nejsou sami a další omezení čekají i jiné.
Zmíněný Ford už zastavil výrobu klíčového pick-upu F-150 a VW dospěl k podobnému rozhodnutí. Podle Wolfsburger Nachrichten automobilka oznámila velké části z asi 60 tisíc lidí, které zaměstnává ve svém domovském městě, že se po dovolené nemusí vracet do práce. Má jít o desítky tisíc lidí, kteří zůstanou doma nejméně po několik dalších týdnů – z klasického třísměnného provozu přechází výroba na jednosměnný, na výrobu většího množství aut prostě nejsou díly.
Podle stejného zdroje se s obdobnými problémy potýká i Audi a automobilka na to reaguje obvyklým způsobem – zcela ruší výrobu levných verzí a dodávky dostupnějších variant odkládá. Například nejlevnější varianta modelu ID.3 zvaná Pure se přes předchozí odklady stále nezačala vyrábět a v případě odkladů můžeme posloužit jedním příkladem z okolí. Známý si objednal nový VW, který mu měl být po mnoha měsících čekání původně dodán 33. týden, tedy nyní. Automobilka ale nedávno odložila dodání na 44. týden s dodatkem, že si vyhrazuje právo termín dodání dále odložit či objednávku zcela zrušit z důvodu nedostatku dílů. Tomu se říká zákaznická jistota.
Situace je tedy zjevně skutečně vážná a vzhledem k tomu, že nucená dovolená daná vyšší mocí není to, co skutečná dovolená, může brzy začít trápit i zaměstnance. Ti si nyní pochopitelně nevydělají tolik, jako kdyby běžně pracovali.
Buďte první kdo přidá komentář