Vy nevíte, co je evaluace? Ne? Pak se politujte!




Sdílet článek:

Ve čtvrtek odpoledne vystoupil na obrazovce ČT 24 médií dosud poněkud opomíjený ministr kultury Martin Baxa, aby spoluobčanům oznámil, že právě podepsal tříletou smlouvu o spolupráci ministerstva kultury s festivalem Pražské jaro. Díky ní získá Pražské jaro každoročně částku 30 milionů korun, což našemu nejstaršímu festivalu umožní dlouhodobé plánování a možnost přinášet i nadále českému publiku hudbu světového formátu.

Tolik tedy k jádru ministrova oznámení, k němuž ministr ještě připodotkl, že po oněch třech letech trvání smlouvy dojde z obou stran účastníků smlouvy k EVALUACI, čili zhodnocení toho, jak se smlouva plní.

Takže po velice oblíbené a už téměř zevšednělé IMPLEMENTACI (včlenění, uskutečnění) a dalších řečových skvostech zde máme další slovo, jehož posláním není ani tak informovat, ale spíš prokázat mimořádnou vzdělanost osoby, jež ono cizí slovo pronáší. Při čemž platí, že čím nezvyklejší a dosud nejméně slyšené či pronášené ono slovo je, tím výšší vzdělanost je nutno připsat osobě, která toto novátorské slovo vypouští z úst.

V kterémžto směru ministr rozhodně nepaběrkoval, protože výraz EVALUACE, ministrem použitý a jím zřejmě odvozený z anglického slova evaluation (čti: iveljueišn), je v naší dorozumovací soustavě (zdráhám se napsat řečí, češtině či mateřštině), skutečně čímsi jako bílým koněm s černou hřívou, a kdo ví, zda jej ministr nevtělil též do psaného textu předmětné smlouvy jako zprávu pro českou veřejnost vůbec nejpodstatnější.

Nu a pokud v tom psaném textu ona EVALUACE skutečně je, pak je mé podezření, bohužel, potvrzeno.

Lubomír Man

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Ničení jazyka patří k těm mnoha zdánlivým maličkostem jak nastolit nový světový řád.
    Lidé si ani neuvědomují jaké nesmysly říkají.
    Takže:” Mějte pěkný den!” = otrocký překlad z angličtiny. Dříve by nikdo něco takového neřekl.
    Je mi jasné, že i jazyk se vyvíjí ale neměl by se ničit.
    Za komančů se snažily do našeho jazyka nacpat rusismy ale úspěch byl, na rozdíl ode dneška, mizivý. To jen na vojně se to muselo používat. (Např. strážní gorodek. A kdo tomu nerozumí, ať se zeptá našeho udatného jenerála).

  2. Ja to slovo poznám už minimálne 20 rokov. Autor robí zbytočnú búrku v šerbli. Bude rovnaký článok aj o negociácii a inklúzii, prípadne involvovaní?

  3. Oni jsou tam všichni chytří a titulovaní, ale celkově působí jako banda diletantů. Složení v třetinách je následující: učitelé, mluvčí a politici. A pak je tam Síkela. Ten je z nich “nejlepší v oboru”, který ale vůbec nepotřebujeme, protože ho ze zákona zajišťuje ČNB 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*