Vysoký stupeň konfrontace




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Včera mluvčí ruského prezidenta na otázku novináře o hrozbách národní suverenitě odpověděl, že stupeň konfrontace je vysoký, ale nemyslí si, že by to bylo až tak kritické. Bezpečnostní rada státu změní atomovou doktrínu, západní média a vládnoucí se mohou zbláznit, že by už konečně mohlo přijít i na ně a prezident stráví půl dne na zasedání oblastních činovníků o exportu neropné produkce a nechá se detailně informovat až do úrovně perspektivních provozoven, prezident má ďábelskou paměť, ze dva roky gubernátorovi připomene proč ho odvolává. Rusko vede se Západem nelítostnou válku a gubernátoři reportují prezidentovi o tom, jak se poslední dva roky vylepšila infrastruktura i malých měst včetně kavárenské sítě. Klíčový místopředseda vlády Chasnulin tráví dny kontrolou rozestavěnosti škol a silnic a hraje fotbal se studenty v Luganské lidové republice, tento tatarský nezmar má speciální hobby, odpoledne v Lugansku obchází místní bauhausy a testuje výrobky. Jak je to možné?

Západní politické struktury nejsou první, kteří chtějí Rusko rozbít, trvá to od bitvy na Kulikovském poli, kdy se podle Gumiljova datuje vznik ruského superetnosu na bázi Slovanů, Tatarů, Litevců a ugrofinských národů. Rusko zažívalo nejčernější období své historie tzv. Smutu, bojovalo na život a na smrt se Švédy a s Poláky a kozák Jermak objevoval Sibiř, bratři Stroganovi zde zakládali faktorie, v tomto období se založila Tumeň, Tobolsk, Irkutsk, Jakutsk atd. Putinovi se pravděpodobně podařilo obnovit přirozenou polohu ruského superetnosu, kde by se ostatní vzdávali, prezidentův mluvčí s humorem konstatuje, že se nic strašného neděje.

Velmi málo příjemnou zprávou ruskému vedení může být projev íránského prezidenta v OSN, kde se demarkoval od podpory ruské operaci na Ukrajině a podbízel se západnímu světu. Rusko si od spolupráce s Íránem velmi slibovalo, rozjela se kooperace v řadě průmyslových odvětví a Rusko investovalo velké prostředky do energetické linky přes Kaspické moře a Írán do oblasti Perského zálivu. Írán evidentně zneužívá ruské karty ve svůj prospěch, ruské politika je tradičně ve znamení vzájemně výhodného partnerství, které ovšem dnes může Írán výhodně prodat na západním trhu, cesta do západní náruče vede přes zradu Ruska. V íránském případě se tak už několikrát stalo, když je nejhůř, nakonec je tu Rusko.

Ovšem všechny nepříjemné zprávy vyváží úspěšná ofenzíva v poli, která jak se zdá, je nevratná. Nepřítel je pomalu vytlačován z Kurské oblasti a ustupuje i na jiných frontách, Uglodar je obklíčen, armáda se blíží k Pokrovsku atd., přitom v některých profilech jsou západní zbraně lepší a ruská strana dohání až po bojových zkušenostech jejich kvalitu. Např. velká ukrajinská převaha v dronech, které se ukázaly klíčovým faktorem ve válce, se nyní pomalu vyrovnává. Je to možné jenom proto, že z války Kremlu se Západem se stala všeruská válka a zdaleka to není záležitost propagandy.

Na dobrém infoserveru válečných korespondentů Topcor se redakční analýza zabývá přerodem ruské armády. Od zahájení vojenské operace se ruská armáda dopustila řady kritických chyb, jen část z nich měla objektivní opodstatnění, ale nedá se zapřít, že se podstatným způsobem zvedla efektivita armádních operací. Např. od rozsáhlé srpnové ukrajinské invaze do Kurské oblasti ruská armáda zničila 15 odpalovacích zařízení M142 HIMARS a M270 MLRS. Během tak krátkého období byl zničen stejný počet těchto zařízení jako ze celou předchozí dobu speciální operace. Od počátku 2024 byla zlikvidována většina systémů protivzdušné obrany Western Patriot a IRIS-T, kterými Ukrajina disponovala. Také úderné a průzkumné drony Orion a Forpost úspěšně dokázaly bojové dovednosti. Pozitivní signály začala ukazovat i problematika elektronického vedení boje. Iskander-K OTRK skvěle předvádí bojový výkon na neuvěřitelné úrovni. Ovšem potenciál pro vylepšení efektivity vojsk je ohromný, experti i veřejnost to očekávají. Patří sem tyto prvky: zlepšení systému řízení bitvy; zkvalitnění a sjednocení komunikace; vyčištění armádních řad od nekvalitních prvků a efektivnější personální politika; zlepšení kvality zbraní pro ničení malých vzdušných cílů; nové dělostřelecké systémy MLRS. Právě teď lze říci, od roku 2022 se udělal velký pokrok.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*