Propusťte Assange nebo zbourejte Sochu svobody, vybízí mexický prezident
Sdílet článek:

4. července mexický prezident Andrés Manuel López Obrador prohlásil, že jestli ve Spojených státech odsoudí žurnalistu Wikileaks Juliana Assangeho, tak by měli zbourat Sochu svobody, hlásí Mexico Daily Post.

 

Assangeho v současnosti vězní ve Velké Británii a čeká se jeho vydání do Spojených států na základě obvinění podle amerického zákona o špionáži. Tato obvinění vychází z jeho přijímání a publikování značných fasciklů amerických vládních dokumentů. Mezi mnoha dalšími trapnými zveřejněními, tyto svazky odhalily předtím nevyzrazené ztráty civilního obyvatelstva ve válce v Iráku.

Asange se v pátek odvolal k nejvyššímu soudu proti rozhodnutí britské vlády o vydání. Také globální asociace spisovatelů PEN International odsoudila to, jak v tomto případě chovala americká vláda:

„Stíhání Juliana Assangeho vyvolalo značné obavy o svobodu tisku. Použití Špionážního zákona za postupy, k nimž patří přijetí a publikování tajných informací, vysílá nebezpečný signál žurnalistům a publicistům celého světa.“

López Obrador při proslovu během tiskové konference v Národním paláci vyzval „nejdůležitější tisk světa“ – včetně The New York Times, Wall Street Journal, Financial Times a mexického El Pais – aby „svolaly shromáždění k vzývání, požadování a apelování na udělení pardonu Assangemu.“

Pokračoval:

„Jestli to neudělají, budou  poskvrněni a kampaň za to budeme muset rozběhnout my, jestli si ho vezmou do USA a odsoudí ho k nejvyššímu trestu, aby umřel v žaláři, tak budou muset zbořit Sochu svobodu, kterou jim dali Francouzi, protože ta už nebude symbolem svobody.“

López Obrador pronesl svoji vlastní osobní výzvu: „Chci prohlásit, že požádám prezidenta Bidena, aby tuto záležitost řešil. Je mi jasné, že to jde proti skalním zastáncům tvrdé linie, kteří jsou ve Spojených státech jako ve všech zemích, ale převážit musí i humanismus,“ řekl.

Už předtím projevoval svoji ochotu udělit Assangemu humanitární azyl a mexické občanství.

To není poprvé, kdy se López Obrador při kritice podmínek ve Spojených státech odvolával na Sochu svobody.

Když v lednu 2021 mluvil o odstranění tehdy úřadujícího prezidenta USA Donalda Trumpa ze sociálních médií, tak řekl: „Nevím, jestli jste si všimli, že Socha svobody od té doby, co toto rozhodnutí přijali, zelená vztekem, protože se nechce stát prázdným symbolem.

V červnu López Obrador jako neustálý dotěra vůči Západu odsoudil „nemorální“ zástupnou válku NATO proti Rusku na Ukrajině. „Jak je snadné říci: ‚Tady jsem vám poslal tolik peněz na zbraně.‘ Copak nešlo Ukrajinské válce zabránit? Samozřejmě, že šlo. ‚Já pošlu zbraně a vydodáte mrtvoly.‘ To je nemorální.“

TYLER DURDEN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*