Mírové výzvy německých intelektuálů jsou k smíchu
Sdílet článek:
Bojovníci za mír dnes dokážou být v mnoha ohledech až nepříjemně předvídatelní. Třeba ve své schopnosti dělat ve jménu míru užitečné idioty agresorovi. O nedávných německých iniciativách jsem nedávno psal v jednom ze svých blogů.

Nejednalo se o jejich poslední počin, který zahýbal veřejnou debatou. Na konci června přišli němečtí intelektuálové po krátké době s další iniciativou za mír či přesněji kritikou dodávek zbraní Ukrajině. Ve známém německém deníku Zeit vyšlo jejich prohlášení s názvem „Příměří hned“ (Waffenstillstand Jetzt).

Pokračování naivity

Výzvu můžeme považovat za další díl pokračování politického naivismu německých intelektuálů, pro které je válka zatím jen abstraktní záležitostí vzdálenou stovky kilometrů. To vše navíc ve spojení s neuvěřitelnou troufalostí rozdávat rady těm, kdo naopak zažívají válku a její důsledky jako každodenní realitu.

V prohlášení se dozvíme, že Ukrajina se dokázala ubránit jen díky dodávkám zbraní a sankcím. Dále píšou, že „pokračování války s cílem úplného vítězství Ukrajiny nad Ruskem znamená další tisíce obětí války, které umírají ve jménu cíle, který se nezdá být reálný.“

Další vojenská podpora Ukrajiny prý znamená jen oběti ve jménu nereálného cíle. Jedním dechem ale dodávají, že nechtějí dopustit diktátorský mír a nevolají po kapitulaci Ukrajiny. Mluví se v něm i o důsledcích války pro svět (jmenovitě především hrozící hladomor v Africe) v případě jejího pokračování.

A jaké mají tito bojovníci za mír alternativní řešení? Zmiňují potřebu postavit se jednotně vůči ruské agresi, ale tu lze podle nich nejlépe zastavit „diplomatickou ofenzívou“ s podporou OSN a zbytku světa.

Na Rusko platí jen demonstrace síly

Lidé, kteří za prohlášením stojí, vypadají, jako by ve skutečnosti žili v nějakém paralelním vesmíru. Pokud je něco opravdu nereálného, tak je to splnění všech jejich požadavků zároveň. Dost těžko lze uplatnit účinnou diplomacii proti velmoci, která má v úmyslu udělat vše pro to, aby výrazně menší sousední zemi, když už ne dobyla, tak alespoň okrájela o co největší část jejího území.

Zastavení vojenské pomoci Ukrajině zároveň nutně znamená pomáhat agresivnímu Rusku. Přestat dodávat zbraně znamená nechat Ukrajinu vykrvácet.

Nevyhnutelným důsledkem by byla jen porážka Ukrajiny, která Rusko jen povzbudí v jeho dalších agresivních choutkách, podobně jako tomu bylo ve 30. letech minulého století u nacistického Německa důsledkem politiky appeasementu.

Rusko zkrátka rozumí pouze síle a na jeho sílu platí ještě větší síla. Dokud nezačne Rusku vojensky téct do bot, žádná smysluplná jednání nebudou reálná. Nic takového ale signatářům prohlášení zjevně vůbec nedochází.

Nepoučitelnost německých intelektuálů

Někteří němečtí intelektuálové tak vesele pokračují ve své naivitě. Jen tak od stolu z pohodlí křesel svých pracoven a konferenčních sálů radí napadené zemi, která se ocitla ve válce a bojuje o vlastní existenci, jak se má zachovat, aby to vyhovovalo jejich mínění.

Na podobné knížecí rady ale není Ukrajina vůbec zvědavá. Je to sama Ukrajina, která by si měla určit, kdy a za jakých podmínek jednat. Veškerá vina za důsledky války pro celý svět jednoznačně padá na hlavu Ruska, které otevřený konflikt začalo.

Lidé jsou zkrátka nepoučitelní. A platí to i o lidech z řad německé intelektuální elity, kteří bohužel opět ukázali, že za několik desítek let života nic nepochopili. Nedokázala to změnit ani krutá realita války zuřící za humny Evropské unie.

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*