Zdanění digitálních platforem jako nástroj cenzury nebo vynucení svobody projevu?




Sdílet článek:

VLASTIMIL VESELÝ

Podle dubnového vyjádření předsedkyně Evropské komise von Leyenové by mohla EU uvalit daň na reklamní příjmy digitálních služeb, které poskytují americké korporace jako Meta (Facebook, Instagram) a Alphabet (Google, YouTube ad.), pokud se jí nepodaří dosáhnout s USA dohody o zrušení cel. My v SOSP už to zmiňujeme několik let – že Evropa má na americké provozovatele digitálních platforem vyjednávací páku. Mluvil jsem o tom před časem i na veřejném slyšení v Poslanecké sněmovně. Kdyby platformy nadále porušovaly svobodu projevu evropských uživatelů, mohly by je evropské vlády přesvědčit zdaněním v podobné sazbě, jakou platí např. v Asii.

Mezitím však americké platformy přestaly uživatele cenzurovat, resp. filtraci politických názorů významně omezily (Twitter/X po převzetí Elonem Muskem, Facebook po lednovém vyhlášení Marka Zuckerberga), a v Evropě v tom pokračují jen proto, aby se vyhnuly unijním sankcím, kterými jim vyhrožuje cenzurní legislativa DSA (6 % z celosvětového obratu). Použít v této situaci onu vyjednávací páku naruby staví EU na roveň Nigérie nebo Vietnamu, které si také vynutily cenzuru platformy sankčním tlakem, resp. výhrůžkou ukončení možnosti podnikání v dané zemi.

EU musí v první řadě ukázat, že ještě sdílí s USA základní hodnoty včetně svobody projevu. Tedy zrušit nebo významně revidovat nařízení DSA. Až jako x-tý krok poté mohou začít jednání o spravedlivé sazbě daně, kterou američtí technologičtí giganti platí např. v Asii. Způsob chování Komise připomíná slona v porcelánu, česká vláda by se od toho měla distancovat.

 

SOSP

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*