Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa




Sdílet článek:

LIBOR NOVÁK

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskempodle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

Putin přišel s návrhem schůzky, která se má konat ve čtvrtek v Istanbulu, s cílem neztratit podporu Washingtonu a předejít rostoucímu tlaku Evropy na Trumpa, aby jednal tvrději vůči Moskvě. Západní diplomaté přitom zdůrazňují, že nemají důkazy, že by Trump s Putinem jednal koordinovaně.

O víkendu přicestovali do Kyjeva čelní představitelé Velké Británie, Francie, Německa a Polska – Keir Starmer, Emmanuel Macron, Friedrich Merz a Donald Tusk – aby společně vyzvali k 30dennímu příměří. Cílem této symbolické cesty bylo přesvědčit Trumpa, že Putin taktizuje, a že jedinou politickou odpovědí USA by měly být tvrdé hospodářské sankce.

Republikánský senátor Lindsey Graham už má připravený sankční balíček, který má podle dostupných informací podporu napříč Kongresem.

Diplomatická ofenziva pokračovala i v pátek ve Lvově, kde se setkali ministři zahraničí a hovořili o možnosti postavit ruské vedení před zvláštní tribunál pro zločin agrese. Británie navíc oznámila sankce proti tzv. „stínové flotile“, kterou Rusko používá k obcházení embarga.

Kvůli Trumpovu zásahu ale Londýn pozastavil další oznámení sankcí, které mělo přijít v pondělí. Evropská unie však stále plánuje zveřejnit nový balíček sankcí později v květnu. Německý vládní mluvčí uvedl, že EU zahájí práce na sankcích, pokud Rusko do konce dne nepřistoupí na příměří.

Hlavním hybatelem by však bylo zapojení USA – nejen kvůli dopadu na ruskou ekonomiku, ale i kvůli symbolice, pokud by Trump přiznal, že Putin je hlavní překážkou míru.

Trump v neděli na své sociální síti Truth Social zveřejnil výzvu, aby Ukrajina okamžitě jednala s Ruskem. Obě strany podle něj nesou vinu za to, že se jeho plán na příměří nerealizoval. „Alespoň se ukáže, jestli je dohoda možná,“ napsal Trump. „Začínám pochybovat, že Ukrajina chce s Putinem dohodu.“

Evropští lídři, kteří se v pondělí sešli v Londýně, nyní čekají, zda se Putin jednání v Istanbulu osobně zúčastní. Během předchozích rozhovorů v roce 2022 vedl ruskou delegaci ministr zahraničí Sergej Lavrov. Osobní účast Putina by podle diplomatů mohla naznačovat, že si uvědomuje sílící tlak.

Kreml v pondělí přes ústy mluvčího Dmitrije Peskova neodpověděl přímo na otázky o setkání s Zelenským, ale zdůraznil, že Rusko se „soustředí na hledání dlouhodobého mírového řešení“. Peskov také odmítl „ultimáta“ ze strany EU a uvedl, že tento jazyk je pro Rusko „nepřijatelný“.

Trump v pondělí naznačil, že se možná osobně schůzky v Istanbulu zúčastní. „Možná z toho bude dobrý výsledek… Oba lídři tam podle mě budou. Uvažuji, že bych se přidal – ale nevím, kde ve čtvrtek budu. Mám tolik schůzek… Možná,“ řekl.

Evropská unie trvá na tom, že bez příměří nemohou být jednání považována za legitimní. Požaduje, aby Rusko přestalo taktizovat a souhlasilo s návrhem 30denního příměří. Americký ministr zahraničí Marco Rubio bude také ve čtvrtek v Turecku, a to na neformálním summitu o obranných výdajích NATO, ale evropské země chtějí jednání využít k posílení svého postoje proti ruským podmínkám, které považují za požadavek na kapitulaci Ukrajiny.

Německý ministr zahraničí Johann Wadephul prohlásil: „Bylo jasně řečeno, že nejprve musí být příměří. Ukrajina je na to připravena. Nyní očekáváme, že Rusko také souhlasí s příměřím a přistoupí na jednání.“

Jeho italský protějšek Antonio Tajani doplnil: „Z Moskvy nevidíme nic nadějného. Snaží se získat čas a možná zabrat další území.“

Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová uvedla: „Pro zahájení mírových jednání musí být příměří. Musíme na Rusko vytvářet tlak, protože hraje jen hru.“

Od otevřeného konfliktu se Zelenským a viceprezidentem JD Vancem se ukrajinský prezident snaží co nejvíce přizpůsobit Trumpovým požadavkům, protože se obává, že by mohl přijít o podporu Spojených států – k čemuž zatím nedošlo.

Ruská mluvčí Maria Zacharovová mezitím tvrdila, že Ukrajina „špatně pochopila“ Putinovo poselství. „Putin jasně řekl: nejprve rozhovory o příčinách války, až potom diskuze o příměří,“ citovala ji státní agentura TASS. Mezi požadavky Moskvy stále patří záruka, že se Ukrajina nestane členem NATO, uznání ruské anexe čtyř jihovýchodních regionů a konec západní vojenské pomoci Kyjevu.

 

EUROZPRAVY.CZ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 2,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*