Ruská sféra vlivu
Sdílet článek:
Ačkoliv se představitelé NATO vyjadřovali proti návratu ke „sférám vlivu“, ruská intervence na Ukrajině ukazuje, že fakticky NATO sféru ruského vlivu uznává, protože odmítá účast svých armád v konfliktu.

Rusko zaútočilo na vojenskou základnu Ukrajiny pouze několik desítek kilometrů od polských hranic. Útok si podle ukrajinských zdrojů vyžádal několik desítek obětí a bezmála 150 zraněných. Po tomto útoku reagovala administrativa Joea Bidena tím, že pokud by byl napaden stát NATO, NATO by odpovědělo „plnou silou“. Pokud Rusko vystřelí na území států NATO, zareaguje Severoatlantická aliance plnou silou podle pátého článku smlouvy o NATO o společné obraně. Uvedl to bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.

Toto je jen další důkaz reality ukrajinské války. Rusko zaútočilo na „zahraniční žoldnéře“ u polských hranic a ani to není důvodem k tomu, aby na tento útok NATO odpovědělo. Velká Británie dokonce vyzvala britské vojáky, kteří by se chtěli zúčastnit války na Ukrajině po boku ukrajinské armády, aby se „stáhli a nedávali Rusku záminku“.

V roce 1991, kdy došlo k relativně klidnému rozpadu Sovětského svazu v éře Michaila Gorbačova a Borise Jelcina, jsme mohli poděkovat právě těmto vrcholným ruským představitelům, že se rozpad SSSR obešel bez krveprolití. Poté sice došlo k pokusu o odtržení Čečenska a Rusko zabránilo odtržení této části silou zbraní a dosazením proruských vůdců. Ramzan Kadyrov, čečenský prezident. V první čečenské válce bojoval po boku svého otce Achmata Kadyrova proti ruské armádě, počátkem roku 1999 ve druhé čečenské válce pak společně přešli na druhou stranu do služeb Ruska. Poté, co ruská armáda v červenci 2000 ovládla Groznyj, byl Achmat Kadyrov jmenován hlavou dočasné čečenské administrativy a Ramzan Kadyrov se stal náčelníkem prezidentské bezpečnostní služby. Je proto velmi úsměvné, když čtu úvahy našich „politologů“, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl být svržen i pomocí Kadyrova, který za svou moc vděčí příklonem k Rusku.

Pozorně tentokrát čtu i diskuse k článkům o ruské invazi na Ukrajinu. Existuje poměrně značná část diskutujících, kteří Putina srovnávají s Adolfem Hitlerem, nebo o něm píší jako o „Putlerovi“. Tato paralela pak vede i komentátory či politiky k tomu, aby srovnávali německé obsazení Sudet v roce 1938 k situaci na Ukrajině po uznání separatistických republik na Donbasu Ruskem. Obvykle se argumentuje tím, že tak jako Hitlerovi nestačil zábor Sudet a poté okupoval zbytek Čech a Moravy a na Slovensku povolil vyhlášení fašistického Slovenského štátu, i „Putler“ se s Ukrajinou nespokojí a půjde dál. K této argumentaci se dokonce přiklonil i prezident Miloš Zeman. Podle prezidenta Miloše Zemana je ruská invaze na Ukrajinu srovnatelná s propuknutím druhé světové války nebo teroristickými útoky na USA. „Dnešní tragická válka na Ukrajině by měla představovat budíček pro západní civilizaci,” varoval během národní bezpečnostní konference na Pražském hradě.

Ruská invaze na Ukrajinu je nejen to. Nebezpečí třetí světové války se zcela jistě zvýšilo, nicméně stále jsou ve hře jaderné zbraně, které mají ve srovnatelné výši USA a Rusko. Logika vzájemného odstrašování jadernými zbraněmi ve vojenských strategiích zůstala, pouze se vytratila z politiky. Nevěřícně čtu názory bývalého velvyslance v Rusku Petra Koláře o tom, že „jsme na jadernou válku připraveni“, že je nutné „vyřadit ruské jaderné zbraně“ či že je zapotřebí Rusko „vypráskat z Kaliningradu“. Uvědomuje si tento člověk, že chce třetí světovou válku za každou cenu? A jeho tvrzení o tom, že jsme na jadernou válku připraveni by mělo být mementem pro nás pro všechny. Na jadernou válku není připraven vůbec nikdo, možná tak plány ruských a amerických generálů.

Válka na Ukrajině je ve svém důsledku pokračováním rozpadu Sovětského svazu. Rusko na rozdíl od převládající propagandy není jenom benzinka světa. Vytvořilo si velké finanční rezervy, které západní sankce podle ruských zdrojů snížily na polovinu. I tak se jedná o 350 miliard dolarů. A využilo napjatých vztahů mezi USA a Čínou k tomu, aby s Čínou uzavřelo „strategické partnerství“. Čínská propaganda se k válce na Ukrajině vyjadřuje podle ruského vzoru, tj. ruské akce podporuje.

Dalším častým tématem diskusí pod články k ruské invazi je teze o tom, že se „s agresorem nejedná“. Fakticky však jednání mezi Ruskem a Ukrajinou probíhají téměř od počátku války. Rusko zveřejnilo své požadavky (uznání anexe Krymu k Rusku a uznání ruských enkláv na východě Ukrajiny, neutralitu Ukrajiny a její demilitarizaci). Nepřímo tyto požadavky komentoval sám ukrajinský prezident v rozhovoru pro ABC News. Připustil, že o Krymu a postavení separatistických oblastí je ochoten s Ruskem jednat a že on sám už vzdal myšlenku na členství Ukrajiny v NATO. Co se členství Ukrajiny v EU týče, podle zveřejněných analýz by mohla Ukrajina do EU vstoupit „do dvaceti let“.

Realita je tedy opět taková, že se s Putinem jednat musí a jedná, pokud skutečně nechceme, aby svět sklouzl na práh jaderného konfliktu. Do jednání se dokonce zapojil i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který stál za projektem Nord Stream 2 (nyní pozastaveném). Ruská sféra vlivu tak bezpochyby fakticky existuje a popírat to je iracionální. Škoda jen, že cenou za toto poznání je obrovské utrpení ukrajinského lidu.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. To je falešný terč pro hlupáky a zástupné odvádění od toho co se číní zájmovci zaříznutí evropy a tady tedy podivuhodně “slepými vlastní destrukce totál.
  ctrl
  jinu
  Děsivý scénář:
  STAN: Vojska NATO trvale v ČR. Uprchlíky důchodcům
  14.03.2022 9:51
  Hejtmani by již dnes měli vládě poslat požadavky spojené s ubytováváním ukrajinských uprchlíků. Řeší se hlavně, jak vysoké budou příspěvky za ubytovávání. Primátor Hřib doufá, že částka bude dostatečně motivační. A hejtmanka Pecková ze STAN řekla, že příspěvek by mohli získat například senioři s volnými prostory ve svých domech či samoživitelé, kteří se třeba snaží splatit hypotéku. Závěry hejtmanů by dnes měl dostat ministr vnitra Rakušan. To ovšem není jediné ubytování, které STAN řeší. Předsednictvo hnutí schválilo možnost, že by na území ČR byly permanentně umístěna vojska NATO.

  STAN: Vojska NATO trvale v ČR. Uprchlíky důchodcům
  Foto: Repro ČT
  Popisek: Předseda hnutí STAN, Vít Rakušan v Otázkách Václava Moravce
  Anketa
  Prožije Evropa letní prázdniny už v míru?

  Ano
  36%
  Ne
  57%
  Nevím / Je mi to jedno
  7%
  hlasovalo: 1471 lidí
  V Česku je dle zpráv ČTK přes 200 000 uprchlíků z Ukrajiny a kvůli náporu lidí prchajících před válkou začínají docházet standardní ubytovací kapacity. V Praze a Brně už bylo nutné část žadatelů o přístřeší nouzově ubytovat v tělocvičnách.
  Dnes pak mají kraje odevzdat vládě písemně aktuální požadavky pro vyrovnání se s uprchlickou krizí, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan, který s hejtmany a primátorem Hřibem jednal on-line. Hejtmani a Hřib požadují, aby vláda motivovala ty, kdo uprchlíky ubytovávají. „Tady jsem zaznamenal, že průzkumy hovoří o 4000 korunách na osobu za měsíc. Pevně doufám, že to bude racionálně stanovená částka, která bude motivovat k tomu ubytování poskytnout,“ uvedl Hřib.

  Stát by měl více podpořit soukromé ubytovatele podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN). Příspěvek by mohli získat například senioři s volnými prostory ve svých domech či samoživitelé, kteří se třeba snaží splatit hypotéku, uvedla dle ČTK.

  Fotogalerie: – Polské ceny v půlce března
  Ceny pohonných hmot v Polsku. Počítejte s kurzem 1…Ceny pohonných hmot v PolskuCeny cigaret v PolskuCeny potravin v PolskuCeny potravin v PolskuCeny potravin v Polsku
  „Pro nouzové přístřeší do 30 dnů by byl státní příspěvek 180 korun i se stravou, pro nouzové ubytování do tří měsíců 180 korun bez zahrnutí stravy,“ uvedl Hřib s tím, že se mu tento příspěvek zdá nedostatečný. Dle šéfa Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka nelze za takovouto částku v hotelech nikoho ubytovávat, nákladová cena je prý 500 korun za noc. „Po dvou letech pandemie nemohou hoteliéři doplácet rozdíl,“ řekl pro ČTK.

  V ČR by se ovšem podle hnutí STAN neměli usídlit nejen ukrajinští uprchlíci. Předsednictvo hnutí se shodlo jednak na tom, že podporuje ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu a jeho snahu zajistit energetickou bezpečnost ČR. A také „schvaluje záměr změny ústavního pořádku ČR o trvalém bezpečnostním zakotvení naší země v euroatlantické vazbě včetně možnosti trvalého pobytu vojsk NATO na našem území, a žádá předsedu o vypracování záměru v gesci MV ČR“.

  5 OdpovězBře 14, 2022 13:34
  takto nelze
  Návštěvník
  takto nelze
  Je to tak že lidé naprosto neberou v potaz že vláda dluhového otroctví rozdává z toho co naprosto nemůže pokrýt prostředky a nemá a nedává a chce to brát substitucí od nuzáků a vítá tvůrce válečné orby obchodu se smrtí zájmových exotů profitů a zájmů v cizině což je jistě i €araboafrika ECB tiskárny kalergi což zajišťujete coby lidské zd(st)roje což většině neřekli. Takže potěš koště s podobnými klauny skořápkáře klauna prognosťáka, jste nepoučitelní a podle toho je dán vývoj či spíš vrtule úpadku kteří se stále cítí nóblés a naskakují jim na lopatu intelektově, ano pokleslé oběti zaříznutím zdroje motoru společnosti industrializace. Neví o čem ta hra je a kdo je cílem likvidace a týka se to státní správy samozřejmě také tedy jich samých a nehodlají tomu ani uvěřit a pochopit to.

  0OdpovězUpravBře 14, 2022 14:19

 2. jde o 3 světovou a docela chápu západ,že dává pracky pryč,pokud to čtu správně a pasuji-na dnešní události a na proroctví z Bible,tak :král severu půjde dál na jih(bude tažen háky-Ezechiel)na Izrael-kde dostane na rypák a to definitivně,potom druhej král e.u a pravděpodobně to co zbyde z usa a dalších spolků pujde opět na Izrael a bude konec světa a zánik antikrista-satana kterému lidstvo dalo svůj mandát-hned z kraje.

 3. To je samozřejmě nastrčený zástupný terč zájmovců zaříznutí evropy a podivuhodně neorientujících se v dění a cílech úžerů.
  jinu
  Děsivý scénář:
  STAN: Vojska NATO trvale v ČR. Uprchlíky důchodcům
  14.03.2022 9:51
  Hejtmani by již dnes měli vládě poslat požadavky spojené s ubytováváním ukrajinských uprchlíků. Řeší se hlavně, jak vysoké budou příspěvky za ubytovávání. Primátor Hřib doufá, že částka bude dostatečně motivační. A hejtmanka Pecková ze STAN řekla, že příspěvek by mohli získat například senioři s volnými prostory ve svých domech či samoživitelé, kteří se třeba snaží splatit hypotéku. Závěry hejtmanů by dnes měl dostat ministr vnitra Rakušan. To ovšem není jediné ubytování, které STAN řeší. Předsednictvo hnutí schválilo možnost, že by na území ČR byly permanentně umístěna vojska NATO.

  STAN: Vojska NATO trvale v ČR. Uprchlíky důchodcům
  Foto: Repro ČT
  Popisek: Předseda hnutí STAN, Vít Rakušan v Otázkách Václava Moravce
  Anketa
  Prožije Evropa letní prázdniny už v míru?

  Ano
  36%
  Ne
  57%
  Nevím / Je mi to jedno
  7%
  hlasovalo: 1471 lidí
  V Česku je dle zpráv ČTK přes 200 000 uprchlíků z Ukrajiny a kvůli náporu lidí prchajících před válkou začínají docházet standardní ubytovací kapacity. V Praze a Brně už bylo nutné část žadatelů o přístřeší nouzově ubytovat v tělocvičnách.
  Dnes pak mají kraje odevzdat vládě písemně aktuální požadavky pro vyrovnání se s uprchlickou krizí, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan, který s hejtmany a primátorem Hřibem jednal on-line. Hejtmani a Hřib požadují, aby vláda motivovala ty, kdo uprchlíky ubytovávají. „Tady jsem zaznamenal, že průzkumy hovoří o 4000 korunách na osobu za měsíc. Pevně doufám, že to bude racionálně stanovená částka, která bude motivovat k tomu ubytování poskytnout,“ uvedl Hřib.

  Stát by měl více podpořit soukromé ubytovatele podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN). Příspěvek by mohli získat například senioři s volnými prostory ve svých domech či samoživitelé, kteří se třeba snaží splatit hypotéku, uvedla dle ČTK.

  Fotogalerie: – Polské ceny v půlce března
  Ceny pohonných hmot v Polsku. Počítejte s kurzem 1…Ceny pohonných hmot v PolskuCeny cigaret v PolskuCeny potravin v PolskuCeny potravin v PolskuCeny potravin v Polsku
  „Pro nouzové přístřeší do 30 dnů by byl státní příspěvek 180 korun i se stravou, pro nouzové ubytování do tří měsíců 180 korun bez zahrnutí stravy,“ uvedl Hřib s tím, že se mu tento příspěvek zdá nedostatečný. Dle šéfa Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka nelze za takovouto částku v hotelech nikoho ubytovávat, nákladová cena je prý 500 korun za noc. „Po dvou letech pandemie nemohou hoteliéři doplácet rozdíl,“ řekl pro ČTK.

  V ČR by se ovšem podle hnutí STAN neměli usídlit nejen ukrajinští uprchlíci. Předsednictvo hnutí se shodlo jednak na tom, že podporuje ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu a jeho snahu zajistit energetickou bezpečnost ČR. A také „schvaluje záměr změny ústavního pořádku ČR o trvalém bezpečnostním zakotvení naší země v euroatlantické vazbě včetně možnosti trvalého pobytu vojsk NATO na našem území, a žádá předsedu o vypracování záměru v gesci MV ČR“.

  5 OdpovězBře 14, 2022 13:34
  takto nelze
  Návštěvník
  takto nelze
  Je to tak že lidé naprosto neberou v potaz že vláda dluhového otroctví rozdává z toho co naprosto nemůže pokrýt prostředky a nemá a nedává a chce to brát substitucí od nuzáků a vítá tvůrce válečné orby obchodu se smrtí zájmových exotů profitů a zájmů v cizině což je jistě i €araboafrika ECB tiskárny kalergi což zajišťujete coby lidské zd(st)roje což většině neřekli. Takže potěš koště s podobnými klauny skořápkáře klauna prognosťáka, jste nepoučitelní a podle toho je dán vývoj či spíš vrtule úpadku kteří se stále cítí nóblés a naskakují jim na lopatu intelektově, ano pokleslé oběti zaříznutím zdroje motoru společnosti industrializace. Neví o čem ta hra je a kdo je cílem likvidace a týka se to státní správy samozřejmě také tedy jich samých a nehodlají tomu ani uvěřit a pochopit to.

  0OdpovězUpravBře 14, 2022 14:19

 4. Cituji: “fakticky NATO sféru ruského vlivu uznává, protože odmítá účast svých armád v konfliktu.”. Bartoň, NATO je obranná aliance. Ukrajina není členem. NATO zatím nemá co bránit. Kdyby…tak by. Pochopil?

  Zbytek nestojí ani za přečtení.

 5. srovnávání války na ukrajině se záborem sudet se mi zdá dost přehnané-nevím o tom,že by v sudetech češi nebo Moraváci vraždili německé obyvatelstvo,zatímco ti “hodní” ukrajinci z praporu azov a pravý sektor společně se zahraničními dobrovolníky v Luhansku a Doněcku 8 let nedělali nic jinýho,než že vraždili civilisty

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*