Jakým směrem pootočí kormidlo Rishi Sunak, nový britský premiér?
Sdílet článek:

Hlavou státu a Britského společenství je sice král nebo královna, ale de facto je řízen ministerským předsedou a parlamentem, a to již po staletí. Je faktem, že královny Viktorie a Alžběta měly obrovské charizma o osobní vliv, což možná Karel III. postrádá. Ale na úrovni premiérů či premiérek se vždy vyskytovaly zajímavé osobnosti.

Rishi Sunak se narodil v Británii, jeho rodiče se narodili v Keni a Tanzanii a jeho kořeny k prarodičům sahají do Paňdžábu, což je velmi komplikovaný region mezi Indií a Pákistánem a sousedící s dalšími spornými regiony obou zemí jako Džammú a Kašmír. Je Brit, rodiče narozeni v Africe a kořeny sahají do sporných oblastí mezi Indií a Pákistánem.

Ve prospěch Rishiho Sunaka může hrát, stejně jako v neprospěch, jeho britsko-asijský původ. Britové jsou svým založením nacionalisté a někdy až rasisté, koloniální dědictví zcela nepominulo. Ale na druhou stranu si nemohou otevřeně vystupovat proti prvnímu premiérovi jiného etnického původu a měnit premiéry jako na běžícím páse. Ostatně i amerického prezidenta Baracka Obamy vzhledem k jeho afroamerickému původu existovaly tyto obavy, ale nakonec se stal poměrně oblíbeným prezidentem v širokém spektru společnosti, na rozdíl od jeho nástupce Donalda Trumpa.

Rishi Sunak bude muset vyřešit několik zásadních problémů:

–  Stabilizovat domácí politickou scénu

–  Stabilizovat ekonomiku a zvýšit zaměstnanost včetně sociálních jistot

–  Potvrdit či vyvrátit Brexit, tedy směřování dle Brexitu se všemi škodami nebo jeho anulování a návrat do EU, mezistupeň zkoušel již Boris Johnson, a to EU neakceptuje, smlouvy platí

–  Směřování k USA nebo k Evropě

– Obrannou politiku, tedy vyzbrojování, investice do všech druhů ozbrojených sil a strategii jejich nasazení

–  Kam bude směřovat zahraniční politika

 • K USA
 • K Evropě
 • K Africe
 • K Asii
  • Čína
  • Indie
  • Pákistán
  • Austrálie

Těch oblastí je velká řada, a též je otázkou, zda si ponechá současný kabinet, nebo vymění vládu a případně i velení ozbrojených sil či bezpečnostních složek. Tím by se všechny procesy zpomalily. Musí vypracovat koncepci a strategický záměr.

U ozbrojených sil jde především o to, zda stále bude snižována úloha pozemních sil na úkor letectva a námořnictva, nebo dojde k určitému narovnání. Ale přeci jen, z historického hlediska, Royal Navy (Biva u Trafalgaru a boj za Británii), Royal Air Force (Bitva o Británii) nebo British Army (Válka růží a občanská válka, působení v koloniích a Búrské války) pozměnily vnímání jednotlivých složek ozbrojených sil.

Otázkou je, zda a případně jak by mohl Rishi Sunak toto historické prokletí změnit a kam nasměřuje zahraniční i obrannou politiku, rozvoj ozbrojených sil a rozvoj ekonomiky a zahraničních vztahů.

 

cnn.com, gov.uk

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 2,06 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. První zprávy jsou, že Rishi Sunak chce omezit výdaje na armádu díky současné krizi a tím pádem i na Ukrajinu. Zelenský nebude rád…

 2. Taak spravne,je treba v tom prohnilem zapade pusobit na lidi strachem a zasevat nejistotu,ze trpici Ukrajina zustane bez pomoci,ze pomahat ji je zbytecne,aby nase krveziznive dobybacne hordy mohly dale drancovat,zabijet,vrazdit a loupit.Jako spravni loupeznici 21 stoleti.Musite ale jako nas predsunuty ideolog zlepsit straseni lidi.Nejlepe ze zmrznou bez naseho plynu,a musi se domluvit s barbary,at jsou penize,jinak by jsme valku museli ukoncit.Takze jste moc mekky.Znovu-zmrznou,demonstrace,nezamestnanost,doplaci na Uprchliky,sankce nefunguji.Jako kadrova rezerva mate slabiny pane Premku a musite se polepsit,jinak Vas ceka fronta.Tak alou do prace a zrasit lidi poradne.Ustredni vybor.

   • Žádnou – ale velice mě pobavil, tou “trpící Ukrajinou, co zůstane bez pomoci” :-))) Kurrwadrát, to je vtip týdne!

 3. taktaak stlašit bu bubu Ukrajina nebude doma plnà břücho papani ajuuuuu tu demikratùru nini ale dyktatüre na EU žima žima úúú stlášit demokrature ani batse moooc.Tooopla plàce

  • Kolemjdoucí, nádherně šišláš…Nechtěl bys jezdit bavit dětičky ve školkách, možná bys měl úspěch. Nebo do naší hospůdky bys o Silvestru mohl přijít bavit štamgasty svým šišláním a povídačkami o Ústředním výboru…Věřím, že jedno oko by nezůstalo suché. Tak co přijedeš?
   Dostaneš guláš a piva neomezeně…,pokud ovšem nepobavíš, budeš nekompromisně vyhozen z hospody na čertvý vzduch a bez guláše…

 4. aaaa pan Pšeemek z knajpy proti 139 OSN statu bo dišponiruje ty tajne špiony infformation Vy šadna demokratitura EU vypudeš tu ňaše diktatura flinta do ruky a marš fronta tam A jak bude fronta on kaput tak mama naffasirujet aftomobil a bude asi radsi aftomobil neš synek Pšéeemek.Ustředni vybor.

 5. Kolemjdoucí šišloune….,tys mi to zas nandal. Velmi sa hambím, lebo si chytrý ako radio a je tě tady škoda. Určitě by ses dobře vyjímal na ukr. generálním štábu, kde bys něco zašišlal a pak jim poradil, mají to momentálně súrne zapotřebí…Zkus se tam dostat přes svůj ústřední výbor jako stařičká kádrová rezerva…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*