Novinky

Rusko a Ukrajina se dohodly na možném dočasném příměří a humanitárních koridorech
Sdílet článek:

Ve čtvrtek se opět sešli ruští a ukrajinští vyjednavači. Kyjev prohlásil, že bude požadovat příměří a humanitární koridory pro evakuaci svých obklíčených občanů, protože válka vstoupila do druhého týdne a ukrajinská města jsou obklíčena a bombardována.

Rusko a Ukrajina se podle ruského vyjednavače Vladimir Medinského dohodly na humanitárních koridorech pro odchod lidí a možném dočasném příměří. Informaci přinesla ČTK. Třetí kolo rozhovorů se má uskutečnit v nejbližších dnech.

Ukrajinský vyjednavač a prezidentův poradce Michail Podoljak zveřejnil na Twitteru fotografii delegací u konferenčního stolu na neznámém místě. Ukrajinci měli na sobě bojové uniformy a zimní bundy, Rusové obleky a kravaty.

Podoljak uvedl, že Ukrajina bude požadovat okamžité příměří, klid zbraní a „humanitární koridory pro evakuaci civilistů ze zničených nebo neustále ostřelovaných vesnic/měst“.

Ani jedna ze stran nenaznačila, že by očekávala průlom poté, co první kolo rozhovorů, které se konalo v pondělí na ukrajinsko-běloruských hranicích, nevedlo k žádnému pokroku.

Navzdory původnímu bojovému plánu, který byl podle západních zemí zaměřen na rychlé svržení kyjevské vlády, kterou Moskva označuje za nebezpečné nacionalisty ohrožující její bezpečnost, Rusko zatím dobylo pouze jedno ukrajinské město – přístav Cherson na jihu řeky Dněpr, do kterého jeho tanky vjely ve středu.

Vzhledem k tomu, že se jeho hlavní útočné síly na několik dní zastavily na dálnici severně od Kyjeva, Rusko změnilo taktiku a zintenzivnilo bombardování velkých měst. Rozsáhlé části centrálního Charkova, města s 1,5 milionu obyvatel, byly zcela rozmetány.

Mariupol, hlavní přístav východní Ukrajiny, byl obklíčen a je pod těžkým bombardováním, bez vody a elektřiny. Úřady tvrdí, že nemohou evakuovat zraněné. Městská rada přirovnala situaci k obléhání Leningradu za druhé světové války.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*