Krádež za 36 milionů dolarů …




Sdílet článek:

Vysoká škola v Oberlinu v Ohiu v USA, známá jako bašta progresivní politiky, ve čtvrtek oznámila, že zaplatí 36,59 milionu dolarů majitelům místní pekárny, kteří byli křivě obviněni z rasismu poté, co zaměstnanec pekárny před šesti lety přistihl černošského studenta při krádeži. Prezidentka univerzity Carmen Twillie Ambarová  přitom před třemi lety uvedla, že „nic nás neodkloní od našich základních hodnot“. Univerzita tehdy uvedla, že katalyzátorem protestů byla „archaická politika pekařství týkající se pronásledování a zadržování osob podezřelých z krádeže v obchodě“.

Oberlin je malá vysoká škola s pověstí silných uměleckých a humanitních oborů a silně levicově progresivního zaměření. Školné na Oberlinu činí více než 61 000 dolarů ročně a celkové náklady na studium přesahují 80 000 dolarů ročně. Vysoká škola je také do značné míry součástí města, které je na škole a jejích studentech ekonomicky závislé. V pekárně naproti koleji se prodávalo pečivo a čokoláda a byla považována za součást  kampusu…

Incident, který spor odstartoval, se odehrál v listopadu 2016, kdy se černý student podle soudních dokumentů pokusil koupit láhev vína s falešnou občankou a další dvě láhve ukradl v obchodě tak, že je schoval pod kabát.

Allyn Gibson, syn a vnuk majitelů, studenta pronásledoval na ulici, kde se do potyčky zapojili dva jeho přátelé, rovněž černošští studenti Oberlinu.  Studenti se později přiznali k různým obviněním.

Tato hádka vedla ke dvoudenním protestům; podle soudních dokumentů se před pekárnou shromáždilo několik stovek studentů, kteří ji obviňovali z tzv. rasové profilace zákazníků (tedy, že se zaměstnanci zvýšeně zaměřili na černošské zákazníky).

Žaloba podaná společností Gibson’s tvrdila, že Oberlin pekárnu očernil, když se děkanka Meredith Raimondo a další členové administrativy postavili na stranu sporu tím, že se zúčastnili protestů, na nichž letáky velkými písmeny vyzývaly k bojkotu pekárny a uváděly, že se jedná o „RASISTICKÝ podnik s DLOUHOU HISTORIÍ RASOVÉ PROFILACE a DISKRIMINACE“.

Advokáti také předložili svědectví, že univerzita přestala v pekárně objednávat, ale nabídla, že zase začne, pokud budou stažena obvinění proti zmíněným třem studentům, což pekárna odmítla.

Majitelé pekárny uvedli, že postoj univerzity odradil zákazníky, kteří se obávali, že budou vnímáni jako podporovatelé podniku, který univerzita označila za rasistický. „Poselství pro ostatní vysoké školy je, aby měly dostatek odvahy být v místnosti tím dospělým,“ řekl pekař v rozhovoru poté, co porota v červnu 2019 přiznala odškodnění.

Po rozsudku poroty z roku 2019 proti Oberlinu prezidentka univerzity Carmen Twillie Ambarová uvedla, že případ ještě zdaleka neskončil a že „nic z toho nás neodkloní od našich základních hodnot“. Univerzita tehdy uvedla, že katalyzátorem protestů byla „archaická politika pekařství týkající se pronásledování a zadržování osob podezřelých z krádeže v obchodě“.

KN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*