Netanjahu: Izrael bude pokračovat v operaci v Rafáhu … ať už s dohodou o rukojmích, nebo bez ní
Sdílet článek:

AIN

‚Žádné rozhodnutí, ani v Haagu, ani kdekoli jinde, nijak nenaruší naše odhodlání dosáhnout všech našich válečných cílů,‘ upřesnil Netanjahu ve videoposelství.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý prohlásil, že Izrael provede rozsáhlou operaci v Rafáhu – nejjižnějším městě Gazy – ať už s dohodou o propuštění rukojmích, nebo bez ní.

Premiér se tak vyjádřil během setkání s fórem pozůstalých po padlých vojácích IDF a příbuzných rukojmích. Tyto rodiny mají námitky proti představě dohody s teroristickou organizací Hamas, která by fakticky znamenala faktické ukončení války.

„Nebudeme dělat žádné kompromisy ohledně našich válečných cílů – Rafáhu se nevzdáme,“ řekl Netanjahu na fóru rodin „Hrdinství“ a „Naděje“. Některé rodiny z pravicových fór již dříve pohrozily, že budou držet hladovku, dokud izraelská armáda nevstoupí do Rafáhu.

„Opakuji svůj závazek, válka skončí až po úplné porážce Hamásu a návratu rukojmích všemi možnými prostředky,“ řekl Netanjahu.

„Představa, že válku zastavíme dříve, než dosáhneme všech jejích cílů, nepřichází v úvahu. Vstoupíme do Rafáhu a zlikvidujeme tamní prapory Hamásu – s dohodou nebo bez ní, abychom dosáhli úplného vítězství.“

Podle izraelského zpravodajského kanálu Channel 14 News Netanjahu také rodinám slíbil, že jakákoli dohoda s Hamásem nebude zahrnovat propuštění „těžkooděnců s krví na rukou“.

Izrael stále čeká na odpověď Hamásu na svůj poslední návrh nové dohody o propuštění rukojmích. Americký ministr zahraničí Anthony Blinken v pondělí uvedl, že nabídka, kterou Izrael učinil, je „mimořádně velkorysá“.

„Hamás má před sebou návrh, který je ze strany Izraele mimořádně, mimořádně velkorysý,“ řekl Blinken na zasedání Světového ekonomického fóra v saúdskoarabském Rijádu. „A v tuto chvíli stojí mezi lidmi v Gaze a příměřím pouze Hamás.“

Blinken by měl do Izraele dorazit v úterý večer a ve středu se setkat s Netanjahuem. Součástí jeho itineráře bude setkání s izraelským prezidentem Isaakem Herzogem a s rodinami dvojnásobných americko-izraelských rukojmích. V doprovodu izraelského ministra obrany Yoava Gallanta navštíví také hraniční přechod Kerem Šalom.

Mezitím se Bidenova administrativa a někteří evropští spojenci snaží odradit Izrael od vstupu do Rafáhu za účelem pozemní invaze.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby v úterý prohlásil: „Nechceme vidět rozsáhlou pozemní operaci v Rafáhu, která by nebrala v úvahu bezpečnost tamních palestinských civilistů.“

Podle Channel 14 Netanjahu na fóru rodin řekl, že „v rozporu s tím, co je publikováno v médiích – prosazuji proti silnému tlaku prezidenta Bidena“.

Rafáh je považován za strategické město z několika taktických důvodů. IDF se domnívá, že se zde nacházejí čtyři zbývající operační prapory Hamásu, včetně nejvyšších představitelů organizace, kteří se pravděpodobně skrývají a jsou obklopeni rukojmími.

V polovině února provedla IDF v Rafáhu na základě přesných zpravodajských informací chirurgickou operaci, při níž se podařilo zachránit dva rukojmí – Fernanda Simona Marmana (60 let) a Norberta Luise Hara (70 let). Mluvčí IDF brig. gen. Daniel Hagari při několika příležitostech potvrdil, že se IDF domnívá, že v Rafáhu jsou v zajetí teroristů Hamásu drženi někteří izraelští rukojmí.

Rafah navíc sousedí s Egyptem. Samotná hranice byla pro Hamás hlavní záchrannou tepnou, fungovala jako tepna, z níž do Gazy v průběhu let pronikala velká část munice a teroristické infrastruktury.

Během lednového tiskového brífinku Netanjahu zdůraznil, že filadelfský koridor – nárazníková zóna mezi Gazou a Egyptem o délce 14 km – musí být uzavřen.

Ve videoprohlášení, které premiér zveřejnil v úterý, se ohradil proti nejnovější překážce na cestě k válečným cílům Izraele, kterou je hrozící zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu.

„Tento pokus ICC je pokusem ochromit samotnou schopnost Izraele bránit se,“ řekl Netanjahu. Potenciální hrozbu soudu označil za „nehoráznost historických rozměrů“.

Vyzval představitele svobodného světa, aby se rozhodně postavili proti „nehoráznému útoku ICC na přirozené právo Izraele na sebeobranu“.

„Očekáváme, že použijí všechny prostředky, které mají k dispozici, aby tento nebezpečný krok zastavili,“ řekl Netanjahu.

„Vláda a lid Izraele tuto vážnou hrozbu pro naši bezpečnost rozhodně odmítají. Tuto vážnou hrozbu pro naši existenci,“ dodal. „Chci vás ujistit, že žádná akce Mezinárodního trestního soudu neovlivní železné odhodlání Izraele dosáhnout cílů naší války s teroristy z Hamásu: Zničíme vojenské a vládní kapacity Hamásu v Gaze, propustíme všechna naše rukojmí a zajistíme, aby Gaza již nikdy nepředstavovala hrozbu pro Izrael.“

„Mezinárodní orgány, jako je Mezinárodní trestní soud, vznikly v důsledku holocaustu spáchaného na židovském národě. Byly zřízeny, aby takovým hrůzám zabránily, aby zabránily budoucím genocidám,“ vysvětlil izraelský premiér.

„Přesto se nyní Mezinárodní soudní dvůr snaží dostat Izrael na lavici obžalovaných. Snaží se nás postavit na lavici obžalovaných, když se bráníme proti genocidním teroristům a režimům, samozřejmě Íránu, který otevřeně pracuje na zničení jediného židovského státu,“ pokračoval Netanjahu.

„Označení izraelských vůdců a vojáků za válečné zločince přilije tryskové palivo do ohňů antisemitismu, do těch ohňů, které již zuří na amerických kampusech a v hlavních městech po celém světě. Bude to také poprvé, kdy demokratická země bojující o svůj život podle pravidel války bude sama obviněna z válečných zločinů.“

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*