Přelomový enviromentální rozsudek české justice: Zaručená cesta k chudobě




Sdílet článek:
České vládní a státní orgány nedělají dostatek pro zmírnění klimatických změn na planetě, rozhodl tento týden v českém historicky bezprecedentním rozsudku Městský soud v Praze. I to je cesta k zaručené chudobě.

České vládní a státní orgány nedělají dostatek pro zmírnění klimatických změn na planetě, rozhodl tento týden v českém historicky bezprecedentním rozsudku Městský soud v Praze, přičemž úspěšnou žalobou napadená ministerstva a úřad vlády musí přepracovat své plány. Dotčená ministerstva i úřad vlády mohou nyní proti rozsudku podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu ČR.

U soudu tak ke svému vlastnímu překvapení uspěl spolek Klimatická žaloba, v němž sdružených 260 osob různých profesí zastupuje právní kancelář Frank Bold. Soud ve svém rozhodnutí akceptoval odborné posudky žalobců, podle nichž český stát nesměřuje k dodržení Pařížské dohody z roku 2017, kdy se signatáři dohodli, že v roce 2030 budou emise CO₂ nižší o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Soud ale také odmítl tvrzení žalobců, že český stát nedělá dost pro adaptační opatření na změnu klimatu.

Právní zástupci úřadu vládu, ministerstev životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a dopravy argumentovali, že žaloba je příliš obecná a že z mezinárodních závazků nevyplývají pro stát žádné konkrétní povinnosti. Cíle si podle obhájců stanovuje každá země sama s úkolem vyvinout náležité úsilí je splnit. Vládní ministerstva rovněž zdůraznila, že uplatněná správní žaloba pro nezákonný zásah je bezpředmětná, protože nebyly splněny její podmínky. Jak se často uvádí, zmíněný pokles o 55 % platí pro celou EU jako celek, nikoli pro každou ze zemí.

Tímto bezprecedentním rozsudkem se česká justice, aniž by k tomu měla oporu v chybějícím klimatickém zákonu, aktivisticky připojila k bezmála 600 obdobných klimatických žalob ve světě, v nichž byly obžalovány státy, banky či velké firmy a mají být mocí soudní donuceny k tomu dramaticky rychle dekarbonizovat své ekonomiky.

Jak se ukazuje, indoktrinace enviromentální hysterií zasahuje stále širší vrstvy společnosti, které jsou ovlivňovány zprávami o údajném zničujícím vývoji klimatu a počasí ve světě. Jak však na faktech dokazují i čeští racionální vědci jako například ve svých blozích meteorolog Milan Šálek, v minulých obdobích lidstva byly extrémy počasí daleko významnější s významně větším katastrofálním dopadem na ztráty lidských životů a hospodářské devastace než dnes. Média se masivně opisují a vše ovlivňují ve zlomcích sekundy zprávy na internetu a sociálních sítích upřednostňujících žádané informace o extrémních jevech či katastrofách. Pseudozelení politici pak podobnými jevy rádi alibisticky zdůvodňují své kroky.

Výsledek podobných urychlovaných opatření mají dnes před sebou i české podniky a domácnosti v podobě ekonomicky a sociálně zničujících cen elektřiny, plynu a tepla. Jsou důsledkem překotné dekarbonizace západních energetik a celé ekonomiky, a to po 300 letech budování prosperující lidské společnosti díky dostupné energii z uhlí, ropy, plynu i jádra, jak se to v plné nahotě ukazuje na příkladu Německa. Přerušované a málo efektivní solární a větrné musí doplňovat stabilní produkce elektřiny z uhlí a zemního plynu, vše nejen s dotacemi daňových poplatníků, ale nakonec ještě podruhé spotřebiteli zaplacené znovu v extrémních cenách energie. Nyní má zemní plyn pohříchu významně pocházející z agresivního Ruska nahrazovat ještě více solárních panelů a větrníků – takže to, co problém s energií zavinilo, má být nakonec jeho řešením? Němci teď příkladně speciálním zákonem obsadí novými větrníky 7000 km² svého území, na němž žije na km² dvakrát více obyvatel než v ČR.

Má být vyřazení všech stabilních uhelných zdrojů, posléze také trochu méně emisního zemního plynu, snad také jaderné energie a samozřejmě zákaz aut se spalovacím motorem cestou k našemu celoplanetárnímu „zelenému štěstí“ v podobě solárních polí a desetitisíců obřích větrníků závislých na libovůli povětrnostních podmínek? Podíl EU na celosvětových emisích CO₂ činí 8 % a veškeré dekarbonizační kroky Západu spolehlivě neguje Čína, Indie a další země rozvojového světa, které vsadily svou prosperitu na využití levné energie z uhlí, ropy a plynu. Hlavně Čína pak ráda pro EU vyrobí a prodá výrobky, jež dekarbonizační zaniklý evropský průmysl už vyprodukovat nebude moci.

Žaloby zbankrotovaných podniků a prudce zchudlých občanů vinou překotné dekarbonizace, pro niž zatím věda a technika nenašla spolehlivá řešení, nás asi nečekají. Zato nás podle všeho čeká erupce občanské nespokojenosti a růst obrovského napětí ve společnosti s nástupem extremistických politických sil. I to může být důsledek rozhodnutí české justice, která má před realitou očividně zaslepené oči.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*