Byrokracie ničí mladou generaci




Sdílet článek:

Zakladatel rakouské ekonomické školy Ludwig von Mises ve své knize o byrokratickém státu barvitě popisuje jeho neblahý vliv na vyhlídky mladé generace. Pro ilustraci uvádí příklad z předválečného Německa, které došlo v byrokratizaci společnosti nejdále.

Kniha s názvem „Byrokracie” vyšla na konci druhé světové války. Mimo jiné se rozsáhle věnuje tématu, které autor Ludwig von Mises nazval „psychologické důsledky byrokratizace společnosti”. Ubíjení talentu, bezpečná, ale nevzrušivá budoucnost. O německé zkušenosti Ludwig von Mises píše:

Výběr, překlad, zkrácení, mezititulky autor.

Americký novinář Horatio Alger popsal v 19. století jeden z výrazných rysů svobodné kapitalistické společnosti. Kapitalismus je systém, ve kterém se každý může stát bohatým, protože každému dává nekonečné možnosti. Ne každý se samozřejmě stane příznivcem štěstěny. Malý zlomek se stane bohatými. Ale každý ví, že usilovná práce a nic méně než usilovná práce se vyplácí.

Všechny možnosti otevřené

Pro mladé jsou otevřené všechny možnosti. Mladí jsou optimisté a jsou plní naději. Přestože stárnou a uvědomují si, kolik z jejich plánů nevyšlo, nemají důvod k beznaději. Jejich děti se postaví na startovní čáru a není žádný důvod, proč by neměli uspět tam, kde se to rodičům nepovedlo. Život stojí za to žít, protože je plný příslibů.

V takových podmínkách je vyrůstající generace hnána duchem pionýra. Narodili se do společnosti, která jde kupředu, a uvědomují si, že je jejich úkolem přispět svým dílem k pokroku společnosti. Budoucnost je jejich.

Ale v moři byrokracie je situace jiná. Stát nenabízí příležitost k demonstraci osobního talentu a dovedností. Byrokracie osobní iniciativu spolehlivě ubíjí. Mladý člověk dostane práci v jednom z nespočetných úřadů a stane se kolečkem velkého stroje. Byrokratická rutina oslabí jeho mysl a sváže mu ruce. Bude se těšit z bezpečné pozice. Ale bude navždy někým, o koho se stará někdo jiný.

Hnutí mladých

Před první světovou válkou se v zemi, která byla nejdále na cestě ke kompletní byrokratizaci, objevil dosud neznámý fenomén: hnutí mladých. Divoké gangy neupravených mladých chlapců a dívek se potulovaly zemí, dělajíce hluk a vynechávajíce hodiny ve škole. Bombastickými slovy oznamovaly příchod zlaté doby. Všechny předchozí generace, říkali mladí věrozvěsti, byly jednoduše hloupé a jejich neschopnost udělala ze života na zemi peklo.

Ale mladá generace již dále nebude snášet nadřazenost neschopných a imbecilních senilů. Brilantní mládí bude vládnout. Rozbije všechno, co je staré a nepotřebné, a odmítne vše, co bylo drahé jejich rodičům. Jejich nové hodnoty a ideologie nahradí zastaralé a falešné ideje kapitalismu a vybudují novou společnost supermanů. Argumentů nemaje, říkají: Protože jsme mladí, jsme nositelé budoucnosti a smrtelní nepřátelé shnilého systému.

Lídři německého hnutí mladých byli mentálně nestabilní neurotici. Mnoho z nich trpělo chorobnou sexualitou. Nikdo z nich nevynikal v žádném oboru lidské činnosti ani nepřispěl ničím ke společenskému pokroku. Jejich jména jsou dávno zapomenuta a jedinou stopou, která po nich zůstala, jsou knihy a verše oslavující nějakou sexuální perverzitu.

Hlavně teplé místo ve státní správě

Ale většina jejich následovníků je jiná. Mají jediný cíl: získat nějaké místo ve státním aparátu co nejdříve. Ti, kteří nebyli zabiti ve válce nebo revoluci, jsou nyní pedantickými a bojácnými úředníky v nespočetných úřadech německého státu. Jsou poslušnými a věrnými otroky Hitlera. Ale budou stejně poslušnými a věrnými souputníky Hitlerova nástupce.

Německé hnutí mladých bylo vyjádřením nejistoty, kterou mladí lidé cítili tváří v tvář neutěšeným vyhlídkám, které jim nabízela země na cestě k byrokratizaci. Ale vášniví rebelové byli nemohoucí, protože očarováni totalitními pověrami, zpívali pobuřující písně, ale to, co chtěli nejvíce, bylo místo ve státní správě.

Rakouští socialisté učili své děti zpívat, že „jsou mladí a že je to fajn”. Není fajn být mladým v byrokratické zemi. Jediné právo, které si mladí lidé mohou užívat, je právo být poslušným, submisivním a tvárným. Není mnoho místa pro nepoddajné inovátory, kteří mají vlastní názory.

Tohle je více než jen krize mládí. Je to krize pokroku a civilizace.

Zhruba takhle popsal v roce 1944 Ludwig von Mises vliv byrokratického státu na mladou generaci.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*