Jak to dopadne, když vláda podporuje technologický výzkum




Sdílet článek:

Kde skončily dotace na vývoj prvního pilotovaného letadla? Nebo jak britská admiralita podporovala rozvoj telegrafu. A o osudné domýšlivosti, která vede současné vlády k přesvědčení, že dnes už se nic takového nemůže stát.

V prosinci roku 1903 se do vzduchu vznesl první pilotovaný stroj s vlastním pohonem, který byl těžší než vzduch. Vymysleli a zkonstruovali ho bratři Orville a Wilbur Wrightové, kteří od státu na jeho vývoj nedostali nic. Vláda naopak masivně podporovala jejich konkurenta Samuela Langley.

Samuel Langley si získal mezinárodní věhlas pro svoje práce v oblasti fyziky a astronomie a publikací knihy o aerodynamice. Již v roce 1896 vypustil do vzduchu nepilotovaný stroj poháněný motorem. Vláda dospěla k názoru, že pokud má někdo šanci sestrojit první pilotované letadlo, bude to Samuel Langley.

Dotace na vývoj

Proto také dostal od státu grant 50 tisíc dolarů, což odpovídá zhruba dnešnímu milionu dolarů. Část vládních peněz použil Samuel Langley na stavbu hausbótu, protože předpokládal, že nejbezpečnější bude létat nad vodou. Do vzduchu se letadlo mělo dostat za pomoci katapultu, který byl připevněn na střechu hausbótu.

V říjnu roku 1903 uskutečnil Samuel Langley první pokus o vzlet. Při katapultování se poškodila část křídla a letadlo i s pilotem skončilo ve vodě. Pilotovi se naštěstí nic nestalo.

Další pokus uskutečnil v prosinci téhož roku s ještě horším výsledkem. Letadlu se ihned po startu odlomil ocas a nebohý pilot Charles Manly málem utonul v řece. Tím pokusy Samuela Langley skončily.

Vývoj bez dotací

O několik dní později vzlétl v Kitty Hawk v Severní Karolíně první pilotovaný stroj sestrojený bratry Wrightovými. Jeho let trval 12 sekund a stroj ulétl vzdálenost 37 metrů. Letadlo bratří Wrightů stálo zhruba tisíc dolarů, které pocházely z úspor z jejich dílny na výrobu a opravu bicyklů.

O dva roky později dokázala letadla bratří Wrightů překonat vzdálenost téměř padesáti kilometrů.

První funkční telegraf

Do vynálezu telegrafu cestovala zpráva z jednoho místa na druhé rychlostí, jakou se dokázal pohybovat kůň. Vzkaz z Londýna do New Yorku cestoval týdny, které odpovídají době, za kterou dokázala loď překonat Atlantický oceán.

V roce 1816 vyzkoušel ani ne třicetiletý Francis Ronalds na zahradě domu své matky první verzi funkčního telegrafu. Jako první dokázal přenést signál po drátu v délce několika set metrů.

To nebude třeba

Domnívaje se, že britská admiralita by mohla ocenit výhody rychlého přenosu informací například od vedení flotily v Londýně do přístavů, kde kotvily lodě, přišel Francis Ronalds představit britské admiralitě svůj vynález.

Rozhodnutí admirality bylo překvapivé, neboť podle ní není „telegraf v jakékoli podobě vůbec potřebný a žádné nové zařízení nebude instalováno.”

Trvalo dalších téměř dvacet pět let, než byl v Británii poslán první vzkaz za pomoci telegrafu. Britský systém byl posléze překonán americkou verzí, pomocí které poslal v roce 1844 Samuel Morse první vzkaz z Washingtonu do Baltimoru.

Jak poznat vítěze

Historie nabízí řadu příběhů, které dokazují, že vláda není schopna rozeznat vítěze od poražených a nemá k tomu ani motivaci, ani předpoklady. Úplně zapomněla, že jejím úkolem není vybírat, komu dávat peníze druhých, a komu je nedávat, protože neumí správně lhát v prezentaci.

Úkolem pokorné vlády by mělo být připravit perfektně hřiště bez miliónu regulačních překážek a zajistit špičkové rozhodčí, kteří budou konkurenční zápas nestranně pískat. To samo o sobě je tak náročný úkol, že by na něj vláda měla vrhnout celou svoji kapacitu. Bohužel opak je pravdou.

Vláda vedená nekonečnou domýšlivostí je přesvědčena, že dává peníze Mozartovi, i když ve skutečnosti vyhazuje peníze na nikým neposlouchaná díla Antonia Salieriho, protože konexe a umění vyznat se ve složitých zákoutích dotačních politik má většinou Antonio Salieri a pouze zřídka Wolfgang Amadeus Mozart.

Ten zase umí složit nesmrtelnou hudbu.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*