Na Západě nikomu už delší dobu na investice do špinavých zdrojů nikdo finance nepůjčí. A Evropský parlament uprostřed hospodářské krize a nedostatku si odhlasoval 45procentní zelenou energii do roku 2030, jako by těžce zadlužené státy, jež teď nádavkem dotují ceny plynu a elektřiny, měly na další vyhazování. Přidal se k nim ruský diktátor a jako za trest Němcům 31. srpna naplno uzavřel kohoutky s plynem, což je mohlo probudit, ale kdež. Melou stále totéž.
Kdyby ale jen mleli, s Robertem Habeckem, novým šéfem úřadu přejmenovaném na ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu, to ani nehnulo. Poslední tři moderní atomové elektrárny uzavřel a kritikům laskavě slíbil, že dvě ponechá ve stavu, kdy je bude možné v největší krizi za miliony eur uvést opět do provozu. V dobách kdy komunisté poroučeli větru a dešti, lidé vtipkovali: „A budou to umět zastavit?“ Ideologie mají tuhý život.
Čeká nás zlá a drahá zima, budeme šetřit na jídle i na topení. Možná nám to půjde k duhu. Pamatuji si ropnou krizi, kdy Angličané chodili doma v huňatých vlněných svetrech, nosili skotské termální spodní prádlo a průměrná teplota domácnosti se pohybovala těsně pod nebo nad 16 °C. Tenkrát ovšem byli lidé otužilí, v ložnicích a koupelnách se topení neinstalovalo z tradice a o špaletových oknech také v Británii nikdo neslyšel. Zateplování domů rychle přinášelo ovoce. Každý věděl, že je ropná krize pouze dočasná.
Dnes je to podstatně horší, politika směřující k nulovým emisím má neúprosně pokračovat dál. Emeritní profesoři z Oxfordské univerzity Peter Edwards (anorganická chemie) a Peter Dobson (elektroinženýrství) dokazují, jaké absurdní finanční náklady stanoví uskladnění elektřiny na záskok v době tzv. Dunkelflaute řečeno německy, černé tišiny čili oněch dnů, kdy slunce nesvítí a vítr nefouká.
Jednu takovou bateriovou záložnu s výkonem 1 GWh buduje firma Intergen v Londýně při ústí Temže za 300 milionů liber. Jenže ve špatný zimní den a za předpokladu, že výpadek zelené elektřiny, která by dodávala pouze polovinu celkové spotřeby, bude Británii chybět 0,5 TWh (1 GWh = 0,001 TWh). Náklady na uskladnění elektřiny v lithiových bateriích na jeden takový den by znamenaly 1,5 bilionu liber. A co když těch dní přijde několik za sebou, jak se už několikrát přihodilo? Při stoprocentní zelené elektrifikaci by byly náklady dvojnásobné a 3 biliony několikrát ročně by neunesl rozpočet žádného státu.
Na světě je nedostatek lithia, jeho cena stále stoupá a dolování kobaltu těžce poškozuje přírodu. Oba profesoři rozvažují všechny další známé technologie, jako například uskladnění vodíku, a ty jsou ještě nákladnější. Podivují se nad tím, že se politici vůbec o technických možnostech a finančních nákladech byť jen padesátiprocentní zelené elektrifikace nezajímají, o stoprocentní ani nemluvě. O posedlosti ideálem nulových emisí taktně a diplomaticky mlčí, co také lze o šílené utopii říct – je to nemoc rozumu. S vírou nelze diskutovat.
Ruský diktáror, utáhl kohouty? Kdo poškodil ropovody a) sankcemi
b) teroristickým útokem? Není divné, že polský politik děkuje USA ? A Biden, se chlubil,že Němcům N2 zatrhne?
Cílem není ozdravění přírody ale onemocnění, rozvrat a částečné vyhubení Evropanů.
Pane,mate v tom pekny zmatek.A nebo jenom plnite pokyny nekoho,aby si to treba myslelo co nejvic lidi.Kdyz uz padam do propasti,tak at tam se mnou spadne cely svet.
Cui bono….komu to posloužilo? Ukrajina, či Rusko či USA…Rusko můžeme vyloučit, protože to by byla stejná konspirace jako že si USA samy odstřelily Dvojčata….