Varování, které asi nikdo nebral vážně




Sdílet článek:

Americký prezident Eisenhower pronesl na konci svého funkčního období projev, ve kterém s věšteckou jasnozřivostí varoval před dvěma závažnými trendy, které se vynořily po druhé světové válce částečně i jako její důsledek. Souzeno dnešníma očima, předpověděl to přesně.

Prezident Dwight Eisenhower byl za druhé světové války vrchním velitelem spojeneckých sil v Evropě a jedním z těch, kteří naplánovali vylodění v Normandii 6. června 1944. Po válce se zapojil do politiky za Republikánskou stranu a po vítězství ve volbách v roce 1952 se stal prezidentem. Svoji pozici s přehledem obhájil o čtyři roky později. Jedním z jeho cílů bylo zabránit šíření komunismu ve světě.

Když se oficiálně loučil s funkcí prezidenta, pronesl projev, ve kterém varoval před dvěma nebezpečnými trendy:

Překlad, zkrácení, mezititulky autor.

Naše armáda je vitální součástí ochrany míru. Naše zbraně musí být mocné a připravené k okamžitému použití, aby se žádný potenciální agresor neodvážil riskovat svoje vlastní zničení.

Do doby druhé světové války neměly Spojené státy žádný zbrojní průmysl. Američtí výrobci pluhů mohli, pokud bylo třeba, vyrábět stejně dobře meče. Nyní ale nemůžeme riskovat, že budeme improvizovat v případě národní obrany a byli jsme přinuceni vytvořit stálý zbrojní průmysl značných rozměrů.

Nový fenomén v historii

Spojení ohromné armády a rozsáhlého zbrojního průmyslu je novým fenoménem v americké historii. Celkový vliv, ať už ekonomický, politický nebo dokonce duchovní je cítit v každém městě, každém parlamentu a ve všech úřadech vlády.

Uznáváme potřebu tohoto vývoje. Přesto nesmíme ztratit ze zřetele jeho vážné následky. Naše práce a živobytí jsou ve hře stejně jako samotná struktura naší společnosti.

V orgánech vlády musíme hlídat, aby vojensko-průmyslový komplex nezískal, ať už úmyslně či neúmyslně, neoprávněný vliv. Potenciál pro zhoubné prorůstání vlivu do míst, kde nemá co dělat, existuje a bude přetrvávat.

Hledají se ostražití občané

Nikdy nesmíme dopustit, aby taková kombinace ohrozila naše svobody nebo demokratické procesy. Neměli bychom nic považovat za dané. Pouze ostražití a informovaní občané si mohou vynutit správný poměr mezi ohromným aparátem obranného průmyslu a našimi mírumilovnými metodami a cíly tak, aby bezpečí a svoboda společně vzkvétaly.

Technologická revoluce

V minulých dekádách též proběhla technologická revoluce. Během ní se stal výzkum formálnější, komplexnější a drahý. Stále větší část výzkumu je prováděna pro vládu nebo pod její kuratelou.

Dnes je osamocený výzkumník bádající ve své dílně nahrazen oddíly vědců v laboratořích a zkušebnách. Stejně tak musely svobodné univerzity, které byly historicky fontánou svobodných myšlenek a vědeckých objevů, změnit způsob, jakým provádějí výzkum. Částečně z důvodu ohromných nákladů se kontrakt od vlády stal náhražkou intelektuální zvědavosti.

Možnost, že vláda bude ovládat badatele, rozhodovat, co se má zkoumat, a že síla peněz bude všudypřítomná, musí být brána seriózně v potaz.

Politika zajatcem vědeckých elit

Chovaje úctu k vědeckému výzkumu a vědeckým objevům, což bychom měli, musíme být také ve střehu před stejně velkým nebezpečím, že sama veřejná politika se může stát zajatcem vědecko-technologických elit.

Pozn. autora: Bylo by velice zajímavé vědět, co jej už tehdy vedlo k tomu, že při svém loučení s funkcí řekl právě toto.

 

Zdroj:

(1) Projev

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

  1. Přihlaste se v České republice do kurzu češtiny,at nemusíte používat translator z ruštiny do cestiny.A nebojte se,u nás Vás nikdo nezmlati,nezavre a nepošle na Sibiř.Tak odvahu,pak pokecame o prohnilem západě.

  2. Kolemjdoucí….furt argumenty jako z kafemlejnku dokola a dokola….,s tebou musí bejt doma kopec úžasné legrace….

  3. Originál třeba tady:
    Military-Industrial Complex Speech, Dwight D. Eisenhower, 1961
    https://avalon.law.yale.edu/20th_century/eisenhower001.asp

    Jeho starší projev (8.12.1953) je známější:
    Eisenhower’s “Atoms for Peace” Speech
    https://www.atomicheritage.org/key-documents/eisenhowers-atoms-peace-speech

    Důležitějším úkolem této agentury pro atomovou energii by bylo vymyslet metody, jak tento štěpný materiál přidělit k mírovým účelům lidstva. Byli by mobilizováni odborníci, kteří by využili atomovou energii pro potřeby zemědělství, medicíny a dalších mírových činností. Zvláštním účelem by bylo zajistit dostatek elektrické energie v oblastech světa, které trpí nedostatkem energie.

    Přispívající mocnosti by tak část svých sil věnovaly spíše potřebám než obavám lidstva. Spojené státy by byly více než ochotné – byly by hrdé na to, že se spolu s ostatními “zásadně zúčastněnými” ujaly vypracování plánů, které by takové mírové využití atomové energie urychlily.

    Jedním z “hlavních účastníků” musí být samozřejmě Sovětský svaz. Byl bych připraven předložit Kongresu Spojených států s veškerým očekáváním schválení jakýkoli takový plán, který by zaprvé podpořil celosvětový výzkum nejúčinnějšího mírového využití štěpného materiálu, a to s jistotou, že mají veškerý materiál potřebný k provedení všech vhodných experimentů; zadruhé by začal snižovat potenciální ničivou sílu světových atomových zásob; za třetí, umožnit všem lidem všech národů, aby viděli, že v tomto osvíceném věku mají velké mocnosti Země, jak východní, tak západní, zájem především o lidské aspirace, a nikoli o budování válečného zbrojení; za čtvrté, otevřít nový kanál pro mírovou diskusi a zahájit alespoň nový přístup k mnoha obtížným problémům, které je třeba řešit v soukromých i veřejných rozhovorech, má-li se svět zbavit setrvačnosti vynucené strachem a má-li dosáhnout pozitivního pokroku směrem k míru.

  4. Pane argumentacni strategu,neco k veci by nebylo?Ty Vase argumentacni veletoce ohledne valky by jste mel jit konzultovat na nadrazi s Ukrajinci.Oni by Vas vratili do reality a objasnili ty spravne argumenty,at jste v obraze.

    • Z vaší odpovědi není zřejmé, na jaký komentář reagujete. Co myslíte termínem “argumentacni veletoce ohledne valky”?
      Každá válka je nespravedlivá, i když se vám média snaží namluvit opak. Viz humanitární bombardování.

  5. To bylo pro gaucoveho argumentacniho stratega z prohnileho zapadu nad Vami.Z nejakeho duvodu jste me vyhodil prispevkem az dolu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*