Občané města Kocourkova baví děti svými příběhy již dlouhá desetiletí. Nyní mohou jejich příběhy pobavit i dospělé. Tedy pokud si zachovali nadhled při čtení zpráv ze světa.
Ondřej Sekora napsal pro děti knihu o fiktivním městě Kocourkově, ve kterém se jeho občané snažili vypěstovat sůl tím, že rozsypali tři pytle soli do čerstvě zorané země, nebo chtěli dostat světlo do radnice bez oken tak, že vydali úřední pokyn a bili světlo holemi.
Možná ani sám Ondřej Sekora nevěděl, že napsal najen zábavný pohádkový příběh, ale též poutavý román z nepříliš vzdálené budoucnosti. Kompletní zdroj informace o poutavé současnosti na konci článku.
(1) Jak se báli říci ze-leninistům, že fyzikální zákony platí bez ohledu na přání lidu
Větrný park, který se skládá z 8 turbín, se nalézá v německém Severním Porýní Vestfálsku. Je umístěn zhruba kilometr od povrchového uhelného dolu Garzweiler a do provozu byl uveden před více než dvaceti lety.
Německá vláda rozhodla v září, že výroba elektřiny z uhlí má být dočasně navýšena. Aby mohl být uhelný důl rozšířen, rozhodl jeho provozovatel o demontáži větrného parku. Jedna turbína byla demontována v říjnu, další mají následovat v příštím roce. Vládní autority žádají provozovatele dolu, aby větrné turbíny nechal v provozu, neboť jejich demontáž symbolizuje podle aktivistů ústup od plánů na ochranu klimatu.
(2) Jak připravili ekonomický program na zničení svého klíčového průmyslu
Firma BASF je největší chemička na světě s centrálou v německém Ludwigshafenu. Zaměstnává přes sto tisíc lidí, z toho zhruba polovinu v Německu. Poslední říjnový týden firma oznámila, že musí omezovat výrobu v Evropě, neboť úpí pod trojzubcem vysokých energetických nákladů, všudypřítomné regulace a pomalého růstu ekonomiky. Její šéf v prohlášení uvedl, že náročné podmínky v Evropě ohrožují mezinárodní konkurenceschopnost a nutí firmy stěhovat výrobu jinam, v případě firmy Basf do Číny.
(3) Jak vyhlásili sankce proti sobě samým
Časopis Economist uveřejnil v březnu tohoto roku článek s titulkem „Pevnost Rusko Vladimíra Putina se drolí”. V článku píše, že hodnota rublu padá, investoři se zbavují ruských aktiv a vláda může brzy zbankrotovat.
O sedm měsíců později, v říjnu, uveřejnil ten samý časopis článek s názvem „Zatímco Evropa se propadá do recese, Rusko jde nahoru”. V článku uvádí, že přes mnoho problémů, se kterými se Rusko potýká, recese tam pravděpodobně skončila. Podle investiční banky Goldman Sachs a jejího indexu aktuální ekonomické aktivity je na tom Rusko lépe než všechny velké evropské země.
Výroba aut, která před několika měsíci spadla téměř na nulu, se zvedla, což podle článku naznačuje, že firmy byly schopné sehnat náhradní dodavatele. Celkové měsíční importy do Ruska tak v dolarovém vyjádření podle časopisu téměř určitě převyšují hodnoty z minulého roku.
(4) Jak vymysleli trest ve formě zvýšení obchodu
Podle článku v New York Times z konce října zvýšila tento rok řada evropských zemí dovozy z Ruska v porovnání s předcházejícími pěti lety. Německo zvýšilo průměrné měsíční importy z Ruska o 38%, Španělsko o 112% a Holandsko o 74%. Vzhledem k tomu, že současně došlo k omezení pohybu zboží směrem do Ruska, vykazuje Rusko značný obchodní přebytek.
(5) Jak chtěli obarvit armádu
V srpnu rezignovala šéfka personálního oddělení britského letectva na protest proti politice rasové diverzity. Nesmyslné kvóty na zastoupení jiného než bílého personálu způsobily, že britské letectvo přestalo dávat nabídky na vstup do armády bílým osobám.
O dva měsíce později informovala média a problému, kterému čelí britská armáda. Čína nabízí bývalým britským letcům královské podmínky za výcvik čínských vojáků. Jakkoliv to podle BBC není ilegální, představuje tato praxe bezpečnostní riziko, neboť Čína se tak může dostat k taktice, kterou letectvo používá v bojových situacích.
Zdroje:
(1) Větrný park
(2) Basf
(3) Economist 1 a Economist 2
(4) New York Times
(5) Diverzita v armádě a Piloti
Buďte první kdo přidá komentář