Šrouby do hlavy
Sdílet článek:

Na jaře jsem zde psala příspěvek, že ani ohledně správných postojů není nutné tolik tlačit na pilu. Zdá se mi, že od té doby komunikace oficiálních představitelů ještě přitvrdila, je hysterická až kontraproduktivní.


Podívejme se na podporu Ukrajiny. Tato podpora je podle mého názoru v souladu s cíli zahraniční politiky ČR a v souladu s našimi bezpečnostními zájmy. Ale: rétorika, kterou je doprovázena, je způsobilá odebírat této pomoci podporu občanů.

Hysterie, tlačení na pilu, označování každého, kdo si dovolí vyslovit jakékoliv pochybnosti nebo se zamyslet rozporně s oficiální linií, za proruského švába – to vše podle mého názoru občany postupně otráví.

I na straně příznivců a voličů vládní koalice pozoruji rozpaky nad tím, co vše mají schvalovat, aby náhodou nepřepadli přes stále se posouvající příkop, za nímž už žijí “rusofilové”. V dnešní české veřejné diskusi se stanete rusofilem v očích některých schematicky uvažujících jedinců neobyčejně snadno.

Neustálé patetické zdůrazňování, že stojíme na správné straně, na kterém se mohutně podílí veřejnoprávní televize (někdy mi připadá, že na ČT24 se již o ničem jiném ani nevysílá), může v českém prostředí zapůsobit jinak, než si původci této komunikace představují. Zdejší občané patosu nepřejí.

A myslím, že dost podobné efekty se projeví i v prezidentské volbě. Pole kandidátů ještě není uzavřeno, ale už vidím, jak budeme muset volit “ty správné hodnoty”, byť by nám byly předkládány ve velmi problematickém balení, v obale ušpiněném, nakřáplém, rozbitém, použitém.

Příznivci Pětikoalice, která sama nepostavila vlastního prezidentského kandidáta, jsou na nejlepší cestě propálit neuváženou rétorikou tyto volby stejně jako minulé, v nichž byl voličům jako vhodný kandidát “proti zlu” představen akademik Jiří Drahoš, zajisté úctyhodný odborník, nicméně z hlediska politického a názorového dokonale prázdná nádoba.

Sice ještě nevíme jistě, kdo bude tím aktuálním Drahošem, ale zato víme, jak to skončilo posledně.

Dobří lidé, kteří stojíte na té “hodné” straně, pokud neuberete na hysterii a patosu, dopadne to pro vás špatně.

 

Monika Čírtková

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 3,35 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Osobně považuji vyjádření, že podpora Ukrajiny je v souladu s cíli zahraniční politiky ČR a v souladu s našimi bezpečnostními zájmy, za ideoligicky motivovanou, obsahově vyprázdněnou floskuli. Žádné objektivní cíle zahraniční politky ČR a bezpečnostní zájmy neexistují. Definice těchto pojmů je vždy subjektivní podle politické orientace toho, kdo definuje. Jinak článek považuji pouze za jakýsi povzdech soudruha, že někteří soudruzi jsou až příliš horliví a to prosazování jejich věci neprospívá.

  2. Na svobodnem svete se muzou vyjadrovat pouze ti,kteri pomlouvaji nasi vladu a siri prokremelskou propagandu.Sdelim na vsech webech,pokud me nepresvedci o opaku.

    • Chyběl jsi nám komiku a ty ještě kromě toho jsi i žalobníček. Bože jak hluboko jsi klesnul…

  3. Aaa hlidaci agent te spravne ideologie a obhajce valceni a zabijeni.Jen se nesmim zminit o Ukrajine.Okamzite budu zastrelen.Kolik berete za to hlidani z toho pry Melnika?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*