Novinky

Británie: Ze sexuálního zneužívání dětí se stala národní epidemie, hovoří odborná zpráva
Sdílet článek:

Profesorka Alexis Jayová, která předsedá organizaci Nezávislé vyšetřování sexuálního zneužívání dětí (IICSA), uvedla v proslovu ke zveřejnění závěrečné zprávy, že „sexuální zneužívání dětí je epidemie, která za sebou zanechává desítky tisíc obětí a některé z nich se z ní nikdy nezotaví.“

Podle neziskové organizace na ochranu dětí, NSPCC, narostl oproti loňskému roku počet trestných činů sexuální zneužívání dětí o 10 procent.

„Nejnovější statistiky naznačují, že věk, kdy se děti stávají oběťmi, je stále nižší. Počet trestných činů sexuálního zneužívání, které policie zaznamenala a jejichž obětí bylo dítě mladší čtyř let, se v posledních letech zvýšil o 45 procent,“ podotkla profesorka Jayová.

IICSA byla zřízena v roce 2015 tehdejší ministryní vnitra Theresou Mayovou, aby prověřila, do jaké míry instituce v Anglii a Walesu, včetně policie, NHS a BBC, „selhaly při plnění své povinnosti chránit děti před sexuálním zneužíváním a vykořisťováním“.

Vyšetřování následovalo poté, co se v roce 2012 objevila řada obvinění ze zneužívání dětí známými osobnostmi, včetně oblíbeného televizního moderátora Jimmyho Savila a bývalých poslanců Cyrila Smithe a Grevilla Jannera.

Korunní prokuratura se rozhodla nevznést proti Smithovi obvinění v letech 1970, 1998 a 1999. V roce 1988 byl povýšen do rytířského stavu a zemřel v roce 2010 ve věku 82 let. V roce 2014 byl Janner, který byl povýšen do rytířského stavu v roce 1997, obviněn z 22 trestných činů proti dětem, které se datují do období od 60. do 80. let 20. století. Janner zemřel v prosinci 2015, aniž by se kdy dostal před soud.

Na základě svých zjištění IICSA dospěla k závěru, že „rozsah sexuálního zneužívání dětí je zničující“ a předkládá „děsivý obraz“ reality. Komise proto doporučuje vládě řadu opatření, mimo jiné že by měl být zřízen speciální úřad, který by kontroloval dětské domovy a další zařízení nebo že by se měla zřídit jednotná databáze pedofilů.

Nebezpečný internet

Zpráva také zjistila, že každá šestá dívka a každý dvacátý chlapec zažije sexuální zneužití před dosažením věku 16 let. Profesorka Jayová k tomu uvedla: „Je to velmi závažné a hrozivé. Jako společnost to prostě nemůžeme odbýt a považovat to za historickou odchylku, když mnohé z toho, co jsme se dozvěděli, naznačuje, že jde o stále rostoucí problém, který ještě zhoršuje současná a budoucí hrozba internetu.“

Ve zprávě IICSA se píše: „Miliony snímků sexuálního zneužívání dětí jsou dostupné na pouhá tři „kliknutí“, přičemž mnohé z nich zobrazují malé děti a kojence.“

„Trestná činnost na darknetu zahrnuje těžko pochopitelnou úroveň zvrácenosti, jako je znásilňování a násilné týrání kojenců a batolat. Na některých stránkách si to mohou predátoři pouštět naživo a za velmi málo peněz si mohou diktovat, jaké zneužívání chtějí sledovat.“

S IICSA spolupracovalo více než 7 000 osob, které přežily sexuální zneužívání dětí, přičemž 700 z nich poskytlo svědectví na veřejných slyšeních nebo veřejná prohlášení.

Jedna z nich, Hollie, řekla: „Nyní mohu říci, že jsem konečně vyslyšena, a mohu … truchlit za člověka, kterým jsem mohla být, kdybych nebyla obětí zneužívání dětí.“

Nový ministr vnitra Grant Shapps uvedl, že vláda zareaguje na zprávu v plném rozsahu do šesti měsíců.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. To je jen ilustrace morálního úpadku Euroatlantického prostoru. Zatímco normální chlap je “toxicky maskulinní”, úchylové všeho druhu na to přeci “mají právo”.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*