Podpora Ruska je v České republice ilegální
Sdílet článek:

WILLIAM NATTRASS

Jak na naši zemi pohlíží skutečný tradiční konzervativně liberální tisk v 200letém časopise.

Ve většině Západních zemí je teď podpora brutální ruské invaze na Ukrajinu sociálně a morálně považována za překročení mezí slušnosti. Dokonce i zdráhavost k dodávkám zbraní na Ukrajinu je na většině míst považována za nepatřičnou. Ale v České republice zašly věci o krok dál, neboť ti, kdo projevují k této válce kontroverzní postoje, jsou stíhání podle právních omezení svobody slova.

Mladý muž, který se letos v Praze zúčastnil protivládního protestu s nálepkou ‚Z‘ na batohu a s bundou se znakem Wagnerovy skupiny přišitým na rukávu dostal rozsudek šesti měsíců vězení podmíněně, pokutu a v bizarním středověkém stylu mu na rok zakázali se zdržovat na katastrálním území hlavního města Prahy. Policie, jakmile si všimla symbolů na jeho batohu, tak ho zadržela a zahájila vyšetřování za ‚popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy‘, což je trestný čin.

A to není jediný případ svého druhu. Učitelku ze základní školy v Praze policie vyšetřovala, když žáci nahráli, jak říká – ‚v Kyjevě se nic neděje‘ – a že ‚ukrajinské nacistické skupiny‘ od roku 2014 vraždily na Donbasu Rusy. Přišla o svou práci a policie ji v tomto případu obvinila ze zločinu schvalování genocidy. Může dostat šest měsíců až tři roky vězení.

V nejznámějším z těchto případů čelí vůdce nepokojů mocného protivládního protestního hnutí v České republice Ladislav Vrábel soudnímu stíhání za šíření ‚poplašných zpráv‘ za své tvrzení, že Česká republika by jako součást rozpoutání globální jaderné války proti Rusku použila jaderných pum. S tím, že česká policie si rezervuje právo vás zadržet, pokud ‚záměrně ohrozíte významné zájmy nejméně části obyvatelstva na nějakém místě šířením poplašných zpráv, které jsou falešné,‘ mu tedy hrozí až dva roky vězení.

Na právních omezeních svobody projevu v České republice není nic nového. Jsou už z časů před válkou na Ukrajině a dříve se jich používalo k bránění projevům nacismu včetně vyobrazení svastiky. Avšak teď se ty nejednoznačné zákony předtím používané proti maličké menšině cvoků a potížistů náhle používají ke kriminalizaci názorů značné části obyvatel.

Nedávný významný průzkum zjistil, že 48 procent Čechů si ohledně Ukrajinské vlády buď ‚není jistých‘, nebo jsou ‚dezinformovaní‘, nebo jsou ‚silně pro-ruští‘. Ty dvě poslední skupiny, které průzkumová společnost označuje za ‚silně důvěřující ruskému narativu,‘ představují 14 procent obyvatel. Vezmeme-li v úvahu sociální nepřípustnost přiznání, že podporujete Rusko, tak je skutečné procento nejspíš vyšší.

Je demokraticky přijatelné, aby český stát teoreticky mohl podrobit všechny tyto lidi soudnímu stíhání, pokud by poctivě vyjádřili své názory na Ukrajinskou válku? Vláda by tvrdila, že takovéto názory nejsou platné, protože jsou ‚dezinformovaní‘ a jsou založené na ‚dezinformacích‘, což je přístup, který od začátku invaze v České republice nabyl ohromnou dynamiku. Ale pro zemi, která se osvobodila od komunismu, aby získala svobodu projevu, což není to moc dávno, je divně málo kontroverzí kolem toho, že jsou tyto případy hnány k soudům.

Ty zdrženlivé reakce jsou ještě překvapivější vzhledem k nejednoznačné povaze používaných zákonů. Např. jen hrstka zemí oficiálně označila ruské válečné zločiny na Ukrajině za genocidu. Lze si představit, že ani ti stíhaní ani neví, že český stát ruskou invazi považuje za genocidu.

I s těmi samotnými trestnými činy jsou nejednoznačnosti. Stíhání za použití symbolu ‚Z‘ je obzvláště ohromující vzhledem k jeho široké přítomnosti v České společnosti. Je všeobecně známo, že jedním ze způsobů, jakým pro-ruská populace České republiky potichu projevuje odpor proti omezením svobody slova, je zavěšení štítku začínajícího řidiče na své auto, který v České republice nese písmeno ‚Z‘ pro ‚Začátečník‘.

I přes jen malé kontroverze kolem těchto trestních případů se svoboda slova pomalu ale jistě stává jednou z největších politických záležitostí v zemi. Současné české vedení je při protlačování svých vlastních představ o tom, jak chránit liberální demokracii Západního stylu, jestřábí, kdy buduje prostředí, v němž se disent vůči jejich ukrajinské politice považuje za ‚extrémismus‘. Nedávná zpráva ministerstva vnitra o extremismu a nenávisti v České republice obsahovala i rozsáhlé pojednání o názorech na Ukrajinskou válku mezi ‚xenofobickými populistickými subjekty‘ a dalšími politickými entitami.

Mezitím v zemi velebený nový prezident Petr Pavel říká, že je správné s oponenty jednat s respektem, ale v letošní televizní debatě poukázal, že by do ministerských funkcí v budoucí vládě odmítl přijmout členy proti-Západní populistické strany SPD, která má podle průzkumů kolem 10 procent. Někteří čeští komentátoři poukazovali, že takováto metoda zajištění demokracie podle Pavla by představovala ‚nebezpečně autoritářskou‘ interpretaci jeho převážně ceremoniální prezidentské role.

Takovéto do očí bijící rozpory jsou čím dál častější v intelektuálním klimatu , v němž se značné odlišnosti v názorech na hlavní otázky dne považují nejen za nepřijatelné, ale i za opravdu nezákonné. To by v zemi, ve které jsou snahy o umlčování disentu v až příliš čerstvé paměti, mělo být důvodem k zamyšlení.

William Nattrass

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

15 Comments

 1. Ťažko byť principiálny a bojovať za slobodu slova pre ľudí, čo schvaľujú ruSSácku genocídu na Ukrajine.

  • Máte to nějaké jednoduché. Co takhle: Ťažko byť principiálny a bojovať za slobodu slova pre ľudí, čo schvaľujú ukrajinsků genocídu na Donbase.

  • No, Papy, vám je zjevně těžko být principiální ohledně svobody slova – mně je zatěžko koukat se na návrat zfanatizovaných svazáků, jako jste vy. Velice zatěžko, myslela jsem, že už dávno prolítli propadlištěm dějin. Ale jak vidno – vstali noví bojovníci. Čest!

 2. Papy se stále opakuje a je tedy zbytečné na něj reagovat. Pravděpodobně trpí a tak je lepší na něj neragovat. Bude tím trpět ještě víc, ale zvyšuje se šance, že zapojí mozek.

 3. Bohužel tohle vše není jen o nadávání si na nějaké dementní diskusi, ale o ožebračování našeho národa-přelévání našich peněz do ukroamerického hajzlu. Tahle všechna dementní veš, co nás osočuje si to uvědomí, až nebudou mít na rozežranej životní stajl. Máme nejvyšší zdanění, vše nejdražší v evropě a ještě přikládáme pod kotel. Amík s ukrošem se za bachory popadaj a česká jitrnice je uvědomělá!

 4. P.Z Vas musi mit pan dobyvatel cizich uzemi s nerostnymi surovinami radost.Nenavidite EU,presto se Vam v ni krasne zije a USA kde jste nikdy nebyl.No a nebyl jste ani nikdy v zemi Vaseho obdivu a rozplyvate se obdivem.No a mozna tam jste a ohlupujete obcany krasne svobodne Ceske republiky at tu je co nejvestsi bordel.Kdo by z toho mel radost je naprosto jasné.

  • Kolemkálející: předpokládám, že tvůj chytrý výlev byl směrován na mě? Bohužel tě zklamu chytrolíne, jako student jsem byl na 3 měsíce v júesej (2003),Idaho,Oregon,Nevada,Californie…to tam bylo vše rúžový, pak 2007 Nevada. Poté několik let ve společnosti, co dělá platební systémy/automaty: 3/4 roku realizace v Bulharsku, 1/2 roku v Rumunsku, do toho jsem měl na starosti realizace a servis v Mexiku, Uruguay a Chille, Dubai, Evropu vůbec nepočítám…před pár lety vedoucí zahraničních strojních staveb (v destinaci od 1měsíce do 2,5 měsíců) – Turecko,Japonsko,Abu Dhabi,Portoriko a aby jsi byl uspokojen, tak jsem v New Yourku zajišťoval nonstop servis prvního stroje pro sev.ameriku(2016). Pane chytrolíne, žil jsem na Long Ilandu, kapacita, jako ty určitě ví, co je to za část NY a jaká je tam struktura “úspěchu” ..každopádně těch lidí na sociální úrovni, platících sociálníma stravenkama/kreditkama tam bylo neuvěřitelné množství..nechci vědět, jak tomu nakládá bidet! Noo, kolemkálející, za svůj dosavadní život jsem toho poznal sakra hodně a z lecjakej sračky po světě dostával sebe, kolegy, firmu a hodně existencí potkal. Upřímně ti mohu napsat, že by jsi si měl vymáchat držšťku v hovnech, slízat je a pak investovat do sebepoznání a udělat si měsíční tripy a poznat podmínky…samozřejme třeba i s Moskvou, nebo Samarou, aby jsi viděl, jak ti vidláci žijou.

   • Nekrmte Trolla, je to kontraproduktivní !
    Jemu jsou u prdele vaše argumenty kde jste byl a co umíte. Kolemjdoucí je něco jako hovno na chodníku, který čeká kdo si ho namaže na podrážku. Jeho jediným účelem je smrdět a rozesírat.
    Tak bacha na exkrementy, které naklade do diskusí. Nikdy nic nenapíše jako první, ale vždy čeká na příležitost zasmrdět u komentářů druhých.

    • Tristan: máš recht, hovno na botě, smutný ale je, kolik těch hoven vedle nás číhá a kam nás dovleknou

     • Ahoj, víš co platí, čím více se v hovně patláš, tím více smrdí. S Kolemkálícím neztrácej čas, jinak jsi asi zkušený borec s rozhledem, ale to tady na diskuzích nikdo neocení. Každý je borec na všechno, i když prolezl s odřenýma ušima učňák. 🙂

 5. A jen pro úplnost dodám, že je mi nějakej rusák u prdele a stejně tak i ukroši! Nevidím absolutně důvod, proč do nich strkat peníze krom huma itární pomoci! Tejhle zkurvenej republice jsem na daních zaplatil tolik, že bych se z toho posral!!! A za tyhle prachy chci mít důstojnej život pro sebe a pro svoje dítě, jak na západě…jak nám sliboval vašek flaška vejpitek, no ne?!

 6. S tím popíráním genocidy to bude pro českou justici celkem problém. Nejprve by musela prokázat, že se Rusové na Ukrajině nějaké genocidy vůbec dopouštějí, aby teda bylo co “popírat”. Je přitom dohledatelná zpráva, že i speciální vyšetřovací komise OSN pro Ukrajinu musela konstatovat, že dosud důkazy o páchání genocidy na Ukrajině nejsou. Dovolím si pochybovat, že by čeští policajti, prokurátoři a soudci měli v tomto směru k dispozici více důkazů než zmíněná komise OSN.

 7. Ale ale to nam tady chlapci zase vypěnili a prlředvedli ten spravny pohled na svet pana vudce ktereho tak obdivují,ale zit tam pro jistotu nechteji.Takze jasné.No a pochvalili se kde vsude byli,no a zakotvili samozrejme v nasi krasne svobodne zemi az je s podivem proc ne treba v tom lepsim svete.A ctenari papejte a delejte bordel at dostanem pochvalu.

 8. T.Tak predevsim tam RF nema co delat a upirat sousednimu statu existenci.To odsoudilo 140 statu OSN.No a to samozrejme nevadi agresorovi a jeho patym kolum od vozu vsude po Evrope natahanych tuto valku a zabijeni vsemozne omlouvat.(z cerne delat bilou az lide unavene zřejme kývnou).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*