Volby v USA: Republikánské tsunami se nekoná




Sdílet článek:

Ron DeSantis vyhrál floridské guvernérské volby s velkým náskokem téměř 20 procent a mohl by být vážným vyzyvatelem Trumpa v případném boji o prezidentskou nominaci.

Po několika hodinách sčítání hlasů po úterních volbách do Kongresu USA to zatím nevypadá na jasné vítězství žádné ze stran. Ani mírně favorizovaní republikáni, ani demokraté, kteří v současné době ovládají Senát i Sněmovnu reprezentantů Kongresu USA, zatím nemají výraznou převahu.

Stačí jedno křeslo…

Republikáni potřebují pouze jedno nové křeslo v Senátu a pět křesel ve Sněmovně reprezentantů, aby připravili demokraty o jejich současnou většinu, ale zda se jim to podaří, je spíše nepravděpodobné. Jedno z klíčových křesel v Senátu státu Pensylvánie totiž získal John Fetterman těsným rozdílem 2,3 procenta při 92,5 procenta sečtených hlasovacích lístků a několik zpravodajských serverů ho již prohlásilo za vítěze. Republikáni pravděpodobně nezískají křesla v Senátu v dalších klíčových státech.

Zejména na Floridě se republikánům dařilo – dosavadní guvernér Ron DeSantis zde bez problémů obhájil své křeslo. Po sečtení 98 procent hlasovacích lístků získal 59,4 procenta hlasů, což je o 19,4 procenta více než druhý v pořadí, Charlie Crist. V tomto americkém státě uspěl také vlivný republikánský senátor Marco Rubio.

O DeSantisovi se mluví také jako o možném republikánském kandidátovi na prezidenta USA. Tyto jeho potenciální plány se však mohou střetnout s ambicemi republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, který by zřejmě mohl již brzy oznámit svou prezidentskou kandidaturu. Trump se těší silné podpoře voličů Republikánské strany.

Podle exit pollu zpravodajské stanice MSNBC se DeSantisovi podařilo oslovit značný počet voličů latinskoamerického původu a jeho podpora mezi nimi oproti volbám v roce 2018 výrazně vzrostla. Tato část voličů bude důležitá nejen v republikánských primárkách, ale také v závěrečných prezidentských volbách v souboji s kandidátem Demokratické strany.

Republikáni získali také v Indianě, Kansasu, Kentucky a Oklahomě.

V úterních senátních volbách se první výsledky shodovaly s předvolebními prognózami. V Indianě, Kansasu, Kentucky a Oklahomě zvítězili republikáni a naopak v Coloradu, New Yorku a Illinois uspěli demokratičtí kandidáti.

Podle očekávání byli demokraté úspěšní v guvernérských volbách v Marylandu a Massachusetts.
Podle prognóz RealClearPolitics mají republikáni ve Sněmovně reprezentantů zatím více křesel – 197, což je poměrně blízko většině, tedy nejméně 218 kongresmanů. Demokraté mají 173 křesel.

Těsný souboj

Ve stočlenném Senátu je v současné době poměr sil obou stran poměrně vyrovnaný, a to 48 ku 47, přičemž pro většinu je potřeba minimálně 51 křesel. Souboje o křesla v Georgii a Wisconsinu jsou velmi těsné, rozdíly se pohybují v desítkách procent. V Arizoně a Nevadě bylo dosud sečteno pouze 56, respektive 63 procent hlasů.

Podle zpráv v amerických médiích se zdá, že volby do Kongresu nebudou takovým drtivým vítězstvím republikánů, jak se předpokládalo.

Demokraté obhájili posty guvernérů v New Yorku, Kalifornii a Pensylvánii.

V New Yorku si znovuzvolení zajistila demokratická kandidátka Kathy Hochulová, vůbec první žena v úřadu newyorského guvernéra. Podařilo se jí porazit silného republikánského vyzyvatele Lee Zeldina, spojence bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Demokratický guvernér nejlidnatějšího amerického státu Kalifornie Gavin Newsom si rovněž zajistil další křeslo, když porazil svého republikánského protikandidáta Briana Dahleho s velkým náskokem více než 20 procent.

Demokraté se také radovali z vítězství svého kandidáta Joshe Shapira v boji o post guvernéra Pensylvánie, jednoho z klíčových států pro vítězství ve volbách do Kongresu. Shapiro porazil Douga Mastriana, člena krajně pravicového křídla Republikánské strany, o více než deset procent.

Mnohem větší pozornost se však soustředí na souboj o křeslo senátora v Pensylvánii, o které se ve velmi těsném a dosud nerozhodnutém souboji utkají demokrat John Fetterman a republikán Mehmet Oz.
První volební místnosti se uzavřely v 18.00 místního času (00.00 SEČ) v částech států Indiana a Kentucky, kde voliči rozhodovali o tom, kdo je bude příští dva roky zastupovat ve Sněmovně reprezentantů USA.

Hlasování v celých Spojených státech zatím probíhá bez větších problémů, uvedla agentura AP. Nebyly zaznamenány žádné závažné nebo rozsáhlé komplikace při hlasování, dlouhé fronty před volebními místnostmi ani zastrašování voličů. Pozorovatelé nezaznamenali nic, co by se vymykalo běžnému průběhu amerických voleb.

Zatím bez problémů

Američtí představitelé a experti zatím nezjistili žádné reálné hrozby nebo pokusy o vměšování do úterních voleb do amerického Kongresu. Informovala o tom rozhlasová stanice NPR.

Úřady pečlivě sledují průběh hlasování a zaměřují se na možné pokusy o narušení hlasování nebo pokusy o ovlivnění voličů. Podle nich však zatím není důvod k obavám.

Agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (CISA) v podvečerních hodinách uvedla, že nezaznamenala žádné věrohodné zprávy o hrozbách ani žádné konkrétní hrozby, které by mohly narušit volební infrastrukturu v USA.

Experti agentury ujistili, že nic nenasvědčuje tomu, že by jakákoli zahraniční mocnost nebo zločinecká organizace mohla ovlivnit hlasování nebo sčítání hlasů.

Jeden z vedoucích představitelů CISA uvedl, že ve srovnání s předchozími volbami v USA se situace z hlediska kybernetických hrozeb zdá být klidnější. Ze zahraničí však dochází k intenzivním pokusům o ovlivňování voličských nálad prostřednictvím sociálních sítí. Americká veřejnost je však v porovnání s předchozími volbami o těchto snahách mnohem více informována, uvedl citovaný úředník.

postoj.sk

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*