Twitter zablokoval účty několika novinářům z elitních mediálních domů. Reakce byla bouřlivá, ale naprosto rozdílná od situace, kdy Twitter v minulosti zablokoval účty novinářům z médií mimo hlavní proud. A další nově zveřejněné dokumenty v případu Twitter.
Ve čtvrtek minulý týden zablokoval Twitter účty několika novinářů za to, že zveřejnili přesnou polohu soukromého letadla Elona Muska. Podle jeho vyjádření ohrozili zveřejněním polohy jeho rodinu.
Dva dny předtím blokoval neznámý řidič auto se synem Elona Muska včetně toho, že vyskočil na jeho kapotu. Údaje o jeho poloze měl získat z účtu na Twitteru, jenž provozuje student z univerzity a který zveřejňuje aktuální údaje o poloze Muskova letadla.
Elon Musk následně oznámil, že sdílení údajů o aktuální poloze osob je nepřípustné.
Svoboda slova v ohrožení
Mezi novináři, které Elon Musk zablokoval právě za zveřejnění polohy jeho letadla, byli Drew Harwell z Washington Post, Ryan Mac z New York Times a novinářská ikona progresivní levice Keith Olbermann, který pracoval na CNN, MSNBC a v dalších velkých mediálních domech.
Proti zablokování účtů se zvedla vlna odporu. Evropská Unie pohrozila Twitteru sankcemi. Podle německého vyjádření nelze „svobodu tisku libovolně zapínat a vypínat”.
Vyjádření dříve a nyní
Postoj novinářů z elitních médií ke svobodě slova nejlépe dokumentují současná a minulá vyjádření k blokování uživatelů:
Jason Kint, sportovní reportét CBS Sports, nyní: „Pokud to Elon Musk nenapraví v řádu hodin, budu požadovat, aby byl odvlečen před Kongres.”
Oliver Darcy, reportér CNN: „Během posledních dvou týdnů pustil Elon Musk zpátky na Twitter bílé nacionalisty, zatímco zablokoval účty několika novinářů z nejlepších mediálních domů.”
Jason Kint, dříve: „Každý se stará o svobodu slova, ale stojí za to zmínit, že Twitter je soukromá platforma. Mohou si nastavit vlastní pravidla. Musím zdůraznit eleganci jejich pravidel. Twitter v žádném případě neomezuje svobodu slova prezidenta (pozn. autora: míněno Trumpa), oni místo toho omezují použití Twitteru jako sociální sítě na šíření jeho výroků.” Pozn. autora: Výběr za tří příspěvků.
CNN si stěžuje, že nedostává informace
Elon Musk pokračoval minulý týden ve zveřejňování interních dokumentů společnosti Twitter. Dokumenty poskytl pouze několika nezávislým novinářům. Oliver Darcy ze CNN to komentoval slovy, že „Elon Musk pro tyto informace plní roli vrátného. Nedává je mediálním domům, dává je osobně vybraným novinářům, kteří je sdílejí na Twitteru”. Panel CNN na to zareagoval slovy, že to není v duchu svobody slova.
Zřejmě nejpodstatnější novou informací jsou dokumenty, které prokazují, jak zásadně ovlivňovala FBI cenzuru na Twitteru a pravděpodobně i na dalších sociálních sítích.
Policie rozhoduje, co zakázat
FBI po volbách v roce 2016 vytvořila speciální útvar FTIF se zaměřením na sociální sítě, který se rozrostl na 80 agentů. Útvar posílal Twitteru instrukce téměř ve formě příkazů, ve kterých je žádal o zablokování různých účtů, které podle FBI šířily dezinformace.
Twitter na žádosti FBI reagoval seznamem akcí, které učinil. Zveřejněný příklad zahrnuje seznam účtů, u kterých je uvedeno, zda byl účet trvale zablokován nebo jenom omezeno šíření příspěvků z daného účtu. Řada účtů, které byly zablokovány, byla ve své podstatě satirická. Jeden z uživatelů, proti němuž mělo být zasaženo, zveřejnil příspěvek, který uváděl: „Jděte ve středu volit! Nebo nás čeká budoucnost s demokraty.”
Vedoucím právního oddělení Twitteru byl bývalý agent FBI Jim Baker, kterého Elon Musk po převzetí společnosti propustil. Dokumenty z jeho oddělení ukazují, že Twitter pravidelně komunikoval s FBI, ministerstvem spravedlnosti a vnitra. Z komunikace též vyplývá, že Twitter připravoval v brzké budoucnosti s uvedenými institucemi pravidelné schůzky na týdenní bázi.
Pozn. autora: Abstrakt článku by mohl vypadat takto:
Svoboda slova platí pro novináře z nejlepších mediálních domů. Ti mohou říkat, co chtějí neomezeně. Svobodu slova nelze vypínat a zapínat, pokud se jedná o názor toho, kdo je u moci. V případě jiných názorů je vypínání čehokoli ochranou demokracie. Takto vypadá definice svobody slova v pojetí jejích ochránců, kteří přes víkend povstali.
Je nemožné si nevzpomenout na plamenné redaktory Rudého práva, kteří se svazácky dobrotivým výrazem ve tváři upozorňovali, že demokratický socialismus si nemůžeme nechat rozvracet nějakými revanšisty z rádia Hlas Ameriky.
Je nemožné si nevzpomenout na plamenné redaktory Rudého práva, kteří se svazácky dobrotivým výrazem ve tváři upozorňovali, že demokratický socialismus si nemůžeme nechat rozvracet nějakými revanšisty z rádia Hlas Ameriky.
Bohužel jste je neposlechli a máte to co máte, Pjotra Fialenkova a pětikolku, Nahou prdel a otroctví.
Ale kdepak pane,zadne otroctvi.To jenom podsouvate nespokojenym obcanum(zrejme jenom plnite pokyny).Cil je jasny i komu by to vyhovovalo.No a pokud jste ten druhy pripad(vlastni presvedceni),tak v sekaci jsou gate i za stovku.Zivot ve svobode je fajn,jenom uz nas nikdo nevede za rucicku,a jsme zodpovedni za sva rozhodnuti.Politiku bych do toho netahal,ta za Vas nic neudela.
Musk by měl vydržet a tu neobolševickou pakáž i přes velký kvikot odtrhnout od informačního prsu.
Zkuste nekdy popsat země Vaseho obdivu, at nejste tak jednotvarny, jak je to tam s tou svobodou vyjadrovani.At maji ctenari celkovy prehled.O te americke pisete nenavistne porad dokola jak by jste to mel za domaci ukol.