Glosa MM: Čínská špionáž




Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

„Rusko během osmi měsíců omezilo dodávky plynu do Evropy o 80 % a loni v létě ceny energií v Evropě vyletěly do nebes a naše účty za elektřinu a plyn stouply o 300 %. Nicméně Putinovo vydírání bylo neúspěšné,“ pronesla Ursula von der Leyenová při projevu v kanadském parlamentu.
Ještěže si dobře pamatujeme, jak to s tím ruským plynem bylo ve skutečnosti…

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell řekl, že návrh zákona o zahraničních agentech, který vyvolal protesty v Tbilisi, je neslučitelný s hodnotami EU a odporuje gruzínskému cíli vstoupit do unie.
“Nyní je jasné, proč Spojené státy ještě nejsou v Evropské unii – tento zákon tam platí od roku 1938,” napsala v reakci na jeho slova tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová na Telegram.

Global Times
V poslední době někteří američtí politici projevili další obavy. Mají strach, že velké čínské jeřáby v amerických přístavech by se mohly stát skrytými čínskými špionážními nástroji. Toto absurdní tvrzení ve stylu amerických science fiction filmů nejenže nemá žádný základ, ale je typickým paranoidním myšlením. Je neuvěřitelné, že USA, tato supervelmoc, by se měla obávat jeřábů v přístavech a vnímat je jako špionážní prostředky.
Od Huawei po TikTok, od balonů k jeřábům. Americká politická hysterie týkající se takzvané národní bezpečnosti, se stává více a více perverzní. Pozorovatelé říkají, že pokud se američtí politikové opravdu obávají všeho „Made in China“, měli by se svléct a pobíhat nazí, neboť většina oblečení Američanů, pokud není vyrobena v Číně, je vyráběna z čínských látek nebo na čínských strojích.
Jak se mohou američtí politikové opovážit nosit čínské oblečení, když se bojí jeřábů v přístavech? Bude jejich příštím krokem tvrzení, že čínské oblečení může zkoumat geny nositelů a je tedy hrozbou pro národní bezpečnost?
Dobře se nosí a je kvalitní jako všechny čínské výrobky včetně obřích jeřábů, proto se užívají v celém světě. Američtí vládcové a media to samozřejmě dobře vědí, ale vybuzují pochyby ve svém vlastním zájmu.
Úmysl za tímto absurdním, patologickým a iracionálním tvrzením je zcela zřejmý – přimět ve spolupráci s medii domácí a zahraniční veřejné mínění, aby zaujaly nepřátelský a konfrontační postoj k Číně. Chtějí získat domácí a mezinárodní podporu pro svoji tvrdou protičínskou politiku.
Ve skutečnosti taková vyjádření dokazují hlavně strach amerických politiků z poklesu americké síly.
Shen Yi, profesor mezinárodních vztahů Fudanské Univerzity řekl Global Times, že každá země má své legitimní národní bezpečnostní zájmy, nicméně dnešní Spojené státy obviňují ostatní hysterickým a zhoubným způsobem, který dokazuje klesající americkou hegemonii. Washington si tento pokles uvědomuje, a tak provádí preventivní akce proti soupeřům.
Washingtonská přehnaná úzkostlivost pochopitelně vybuzuje v Číně otázky, proč tomu tak je.
Nejde jen o obavy, ale jistý druh persekučních chimér a paranoie.
Spojené státy by zřejmě potřebovaly nějaký druh kolektivní uklidňující terapie.
Je ironií, že Washington využívá benefitů dostupných a kvalitních čínských výrobků, ale nikdy nepřestává hrát s kartou čínské hrozby a neustále tlačí své spojence, aby přestaly používat čínské výrobky.
Spojené státy se tak chovají vždy: zisky si nechávají pro sebe a na ostatních je, aby nesly náklady. Situace s Nord Streamem 2 jasně ukazuje, jak jiní platí a USA shrabují zisky. Americká strategie obětovat jiné ve prospěch vlastních zájmů je více než sobecká a je nezbytné mít se před ní na pozoru a bránit se jí.
„Globální industriální řetězec je silně propojen, a pokud USA tvrdí, že čínské produkty jsou hrozbou, pak je taková praxe nepochybně diskriminační a netržní, a navíc neprospívá americké ekonomice,“ prohlásil Lü Xiang, vědec z Čínské akademie sociálních věd. Poznamenal dále, že pokud je pro Washington normální tržní konkurence bezpečnostní hrozbou, pak zákonitě povede k potlačení domácích inovací a pokroku.

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Každá malá země si musí vybrat svého velkého “ochránce”, tedy pokud ten “výběr” neprovede velký ochránce blahosklonně za ni. Neznamená to ale, že by měla za každou cenu trapně a poníženě hýkat, jak ochránce zavelí. Současné české vládní garnituře se to servilní hýkání zatím daří dokonale.

  2. No a to si predstavte tu vojnu jak řemen té Vaši obdivované vlády k zemi draka.Zadne přiškcovaní surovin,vytáčky ze to nejde.A to hýkání kdyz ochránce zavelí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*