Rádio Jerevan radí: Jak vést věcnou diskuzi podle zásad řecké logiky




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Diskutovat v dnešní názorově rozdělené společnosti je obtížné. Naštěstí je tady antická sekce rádia Jerevan, která ukáže, jak přesvědčivě argumentovat o palčivých otázkách dnešní doby.

Dávné Řecko dalo světu nejen nesmrtelné filozofy jako byl Sokrates, jeho žák Platón nebo Aristoteles, ale i zakladatele logiky. Jedním z nich je Eubúlides, který žil v době Aristotelově.

Paradox lháře

Eubúlides je autorem několika logických paradoxů, z nichž nejznámější je paradox lháře nebo paradox hromady. Paradox lháře zní takto: Když lžu a říkám, že lžu, mluvím pravdu, nebo lžu?

Otázka v podstatě nemá řešení.

Paradox hromady nebo podle původního řeckého názvu paradox sorites upozorňuje na nejednoznačnost vágních termínů. Říká následující: Jedno zrnko písku není hromada. Jestliže jedno zrnko písku není hromada, nejsou ani dvě zrnka písku hromada a tak dále až k paradoxu, že není-li milion zrnek písku hromada, není hromadou ani milion plus jedno zrnko písku.

Prostě nelze přesně určit, kdy se z několika zrnek stane hromada.

Znalost paradoxů však k vedení logické diskuze nestačí. K tomu je nutné nastudovat desítky knih dávných autorů. Antická sekce rádia Jerevan to udělala a připravila ve formě dvou jednoduchých příkladů ilustrativní návod, jak logicky argumentovat v diskuzi o palčivých otázkách dneška

Diskuze klimatická

Otázka: „Země je stará více než 4 miliardy let. Vědci tvrdí, že jediná optimální teplota planety je teplota, která na Zemi panovala zhruba sto let v nedávné minulosti. To je ještě méně než milióntina času její existence. Jak to mohou vědět?

Odpověď podle zásad řecké logiky: Jste odpírač!

Otázka: „Pokud není zřejmé, z kolika procent přispívá člověk ke změně klimatu, je správné zničit ekonomiku a riskovat kolaps sociálních struktur?

Odpověď: Nejhorší je, když lidé začnou číst něco, čemu nerozumí.

Otázka: „Pokud Indie a Čína neudělají nic, nemá jakékoli opatření Západu žádný smysl. Neměl by to Západ vzít v potaz?

Odpověď v duchu řeckých tradic: 99% vědců, kterým jsme dali peníze, říká, že jste blb.

Diskuze ukrajinská

Dotaz: Americký velvyslanec v Rusku upozorňoval již v roce 2008, že Rusko považuje vstup Ukrajiny do NATO za existenciální hrozbu. Stejně jako by se Amerika podle Monroeovy doktríny cítila ohrožena vstupem Mexika do vojenské aliance s Čínou. Bylo moudré to ignorovat?

Odpověď dle nejlepších řeckých tradic : Jste Putinův agent.

Dotaz: Pokud Západ věděl, jaká bude reakce Ruska na ukrajinský vstup do NATO, nebylo chování Západu nezodpovědné i s přihlédnutím k tomu, že musel věděl, že v tom bude Ukrajina sama?

Odpověď: Jste ruský šváb.

Dotaz: Šéf generálního štábu americké armády řekl, že bude velmi těžké Rusy vytlačit. Tedy než ho umlčeli. Je moudré nejednat o míru s jadernou velmocí?

Odpověď podle zásady telikós neboli finálního argumentu: Zítra již do práce nechoďte, vy Svobodo.

Podle řecké sekce rádia Jerevan je výše uvedený příklad logické argumentace neprůstřelný a působí i na lidi, kteří se diskuze neúčastní. Studiem historických pramenů dospěli odborníci rádia k překvapivému zjištění, že když se použije argument telikós” opakovaně, ubývá lidí, kteří se blbě ptají.

Bohužel nelze z důvodů obchodního tajemství říci více, ale logikáři rádia Jerevan radí řadě významných institucí.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Dneska přímo skvělé. Zejména dokonalá univerzální odpověď na cokoli, „99% vědců, kterým jsme dali peníze, říká, že jste blb.” Jen není v duchu řeckých tradic, nýbrž progresivistických, liberálně demokratických, nevyvratitelných argumentů. Silnější argumenty jsou už jen dva: “držte hubu” a “podáváme na vás trestní oznámení”.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*