Na některých fotkách příslušníci Tálibánu drží americké lehké kulomety a pušky typu M-4 či M-16 (1,2), na jiných záběrech jsou u vrtulníků Black Hawk, MD 500 Defender a další techniky.
Ve středu požádalo přes 20 republikánských senátorů USA americké ministerstvo obrany, aby poskytlo kompletní seznam zbraní a techniky, kterých se Tálibán zmocnil.
Jejich kolegové ze sněmovního Výboru pro ozbrojené služby sdělili Daily Caller News, že plánují předložit návrh legislativy, kterou by přiměli Bidenovu vládu, aby takový seznam poskytla.
Americký Úřad speciálního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (OSIGAR), který v roce 2008 ustavil Kongres USA, sdělil, že během dvou dekád bylo na rozvoj a posílení afgánské policie a armády vynaloženo kolem 83 miliard amerických dolarů.
Dle zprávy amerického Úřadu pro vládní odpovědnost (GAO) dovezly během let 2003–2016 Spojené státy afghánským silám téměř 600 000 zbraní, 76 000 vozidel, 163 000 komunikačních zařízení, 208 letadel a vybavení pro sledování a průzkum.
V letech 2017–2019 dle OSIGAR poskytly USA afghánské armádě 4 702 HMMWV, 2 520 bomb, 1 394 granátometů, přes 20 000 ručních granátů a přes 7 000 kulometů.
Americké zbraně a technika jsou pro Tálibán jednoznačným přínosem. Nicméně, dle některých odborníků nebudou extremisté schopni vše využít naplno.
Elias Yousif z newyorského Center for International Policy se domnívá, že „ruce ozbrojených skupin na americké výzbroji jsou druhem symboliky. Je to psychologické vítězství“.
Pro The Hill Yousif sdělil, že i když Tálibán bude schopen použít vyspělou leteckou techniku a zbraňové systémy, neudrží ji ve vzduchu dlouho.
„Možná budou schopni zrealizovat jeden nebo dva lety nebo operovat v nějaké omezené kapacitě v krátkém období, ale bez dlouhodobé údržby, servisování a podobných věcí to pro ně nebude představovat robustní a užitečnou vojenskou možnost,“ řekl Yousif.
„Afgháncům a Spojeným státům trvalo dlouho, než vyvinuli vlastní leteckou kapacitu, a i poté byli závislí na Spojených státech, aby tato letadla udrželi na obloze,“ dodal.
Větším problémem jsou dle Yousifa menší zbraně, vozidla a další technika, které se lehce udržují, jsou z kvalitních materiálů a lehce naučitelné na zacházení, či lehce prodatelné.
Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan v odpovědi pro média sdělil: „Nemáme celkový obrázek toho, kam se dostal každý kousek obranných materiálů, ale určitě podstatná část padla do rukou Tálibánu.“
Zmínil se i o vrtulnících Black Hawk, které afghánská armáda neuchránila. „Ty blackhawky jsme nedali Tálibánu. Dali jsme je afghánským národním bezpečnostním silám, aby byly schopné se bránit. Dostaly je na speciální žádost prezidenta Gháního, který přišel do Oválné pracovny a žádal o dodatečnou leteckou kapacitu, kromě jiného.“
Buďte první kdo přidá komentář