Británie, Německo v prvním pololetí




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Dnes se britské problémy všeho druhu přičítají Brexitu, ovšem poslední rok si podle ekonomických statistik Británie vede lépe než např. Německo a Itálie. Britská ekonomika letos v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně narostla o 0,2 %, v prvním čtvrtletí to bylo 0.1 %, vyhnula se tak stagnaci, kterou signalizovaly předběžné odhady. Služby narostly o 0,1 %, hlavně šlo o filmový sektor, televizní produkci, videa, služby v restauracích atd., stavebnictví rostlo o 0,3 %. Důležitější část HDP průmyslový sektor narostl za čtvrtletí o 0,7 %, výroba rostla o 1,7 %, vedl automobilový průmysl. Přitom v Británii v důsledku snížení těžby ropy a plynu klesla těžba surovin o 4,3%. V Německu a jinde v EU výroba stagnuje. Na rozdíl od EU se registroval i silný růst spotřeby rodin (0.7 %), rodiny vydaly víc za dopravu, na volnočasové aktivity, kulturu a restaurace. O 3,4 % rostly investice firem, veřejné investice spadly o 6.7 %. Podle statistik si Británie ekonomicky vede podstatně lépe než Německo a navíc Britové víc konzumují a neomezují se v dovolených. Nevypadá to, že by se Británie Brexitem spletla, spíž zaváhala v tom, že nedokázala s Unií udělat rychlý a nekompromisní konec.

Německu a tedy i jeho ekonomickým satelitům se nevěští nic dobrého. V pololetní statistice výhledu ekonomického růstu MMF figuruje Německo tvrdě na posledním místě. V prvním kvartále letošního roku spadla spotřeba rodin o 1.2 %. Po ekonomické krizi 2008 pomohla v obnově německé ekonomice vyšší spotřeba zboží a služeb. Dnes vysoká inflace drasticky snížila kupní sílu obyvatel. Privátní úspory, které narostly v období koronavirové krize dík nedostatku možností nakupovat, jsou už spotřebované, experti říkají, že inflace je vymazala. Pozoruje se něco, co neznala celá poválečná historie, Němci chudnou. Výkonnost národního hospodářství už dlouho klesá a dnes už stagnuje. Lepší časy nikdo moc nevěští. Šéf analytik ekonomického výzkumáku IFO Timo Wollmershäuser: “Pokud nepřijde finanční krize, nová pandemie, reality neexplodují a s energií to bude dobré, je možné, že v roce 2024 ceny neporostou moc nad růst mezd a konzum se trochu postaví na nohy.” Řada obchodních řetězců, jako je Gerry Weber, Karstadt Kaufhof, Basic, obuv Gortz atd. jsou nyní v bankrotu. Svědčí to o náladě Němců nakupovat.

Až do konce 2018 bylo Německo považované za moderní průmyslový zázrak. Od června 2018 začala německá průmyslová produkce klesat, v posledním roce pokles akceleroval. Reálná hrubá přidaná hodnota ve zpracovatelském průmyslu oproti 2018 byla loni o 3,6 % menší. Naposledy se v důsledku potíží s transformací východoněmeckého průmyslu registrovala průmyslová krize v letech 1992 a 1993. Současné německé potíže se přičítají oslabení světové ekonomiky, které je způsobeno ekonomickým konfliktem Západu s Čínou a strukturálním změnám, které postihují tradiční německé průmyslové sektory víc než v jiných zemích.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*