Porsche: Výron nesmyslné politické korektnosti
Sdílet článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Možná vám také zaplesá srdce, kdykoli vidíte původní Porsche 911. Já mám pro tuto verzi slabost už od dětství. Když se náš tatínek vrátil v devětašedesátém z návštěvy tehdy západního Německa, přivezl model na dálkové ovládání.

Byl jsem čerstvý teenager a tím dárkem bylo policejní Porsche 911. Od té doby má oddanost k ladným křivkám tohoto auta neochabla.

Tou výškovou stavbou je portugalská Národní svatyně Krista Krále (Santuário Nacional de Cristo Rei) – a cosi zásadního jí chybí. Ve videu je vidět pouhý podstavec, na jehož vrcholu stojí 28 metrů vysoká socha Krista Krále, významná dominanta lisabonské aglomerace. Tu ale bystré oko konzumenta tohoto komerčního klipu nespatří.

Je to podobné, jako kdyby někdo z obrázků Rio de Janeira „vygumoval“ sochu Krista Spasitele a ponechal pouze odstavec. Něco takového nelze označit jinak než jako naprostou stupiditu.

A právě takové se v „lisabonském případě“ dopustila věhlasná automobilka Porsche. Proč? To jsme se zatím nedozvěděli.

Známé je pouze to, že klip byl po upozornění stažen z mediálního oběhu. Společnost se omluvila a následně bylo k vidění video prakticky stejné – jen s tím rozdílem, že socha už na podstavci almadské svatyně nechybí.

Jaký to všechno mělo smysl? Můžeme se jen dohadovat. Jestli chtěli reklamní kreativci zachovat „náboženskou neutralitu“, pak zvolili nejhloupější způsob ze všech hloupých. V Lisabonu je bezpochyby tisíc jiných míst, která by působila atraktivně, aniž by bylo nutné brutálně upravovat mediální obraz tamní architektury dle představ odpovídajícím pošetilému vnímání světa v souladu s ideologií politické korektnosti. Že by autoři upraveného videa podlehli falešné představě o dramatickém zvýšení počtu vozů porsche prohánějících se po autostrádách arabského světa, když odstraní z reklamy klíčový symbol křesťanství?

Souvislost s někdejšími poměry u nás. Jako kdyby se tvůrci tohoto klipu nechali inspirovat komunistickými cenzory, kteří z fotografií odstraňovali politicky nevhodné osoby (namátkou Slánský nebo Clementis; oba komunisté, komunistickým režimem zavraždění). Takže vlastně: nic nového.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*