Čína vede s USA válku státních dluhů
Sdílet článek:

GOLDCORE

Hegemonie US dolaru je už dávno standardem globálního finančního a ekonomického systému. Ale vývoj v posledních letech a měsících (týdnech a událostech) poukazuje, že existuje řada zemí, které hledají, jak záviset méně na US dolaru. Země, které byly dlouho vydány na milost US dolaru, teď spíše hledají, jak své finance převzít do vlastních rukou, a zlato by v tom mělo sehrát klíčovou roli.

USA a Čína teď údajně přijímají kroky k obnovení své součinnosti a spolupráce, funguje to však tak, že udělají jeden krok vpřed a 10 kroků zpět.

Americká politická neschopnost poradit si s rostoucím dluhovým stropem je zase další prasklinou v rychle se rozpadající mezinárodní spolupráci.

Čína, tj. jeden z největších zahraničních držitelů amerického dluhu (Čína drží asi 870 miliard US$ amerických vládních dluhopisů), se do toho vkládá, když USA kárá, aby řešily své vlastní dluhové problémy.

Ty poznámky pronesli poté, co americká ministryně financí Janet Yellen tento týden Čínu prohlásila za „bariéru“ dluhové reformy v Africe, načež čínští činitelé v Zambii reagovali poukázáním, udělejte si nejdříve pořádek sami doma. Čínská ambasáda v Zambii totiž v úterý na svém webu uvedla: „USA mohou nejvíce přispět k problémům s dluhy mimo své země, když povedou odpovědnou monetární politiku, poradí si se svým vlastním dluhovým problémem a skončí s těmi sabotážemi úsilí jiných suverénních zemí o řešení svých dluhových problémů.“ (Reuters, 01/23)

USA a Mezinárodní měnový fond totiž na Čínu vyvíjí tlak, aby restrukturalizovala své dluhové pohledávky u nejchudších zemí světa.

Pozadí pod pokličkou bublající krize státních dluhů

Během Covidu stanovily mezinárodní organizace Iniciativu suspendování obsluhy dluhů (DSSI), aby nízkopříjmovým zemím pomohly poradit si s hospodářskými problémy spojenými s Covidem.

DSSI stanovilo G20 s naléháním na Mezinárodní měnový fond a Světovou banku, kdy 43 účastnících se zemí ze 73 způsobilých zemí se zapojilo do iniciativy, která suspendoval od května 2020 do prosince 2021 splácení dluhů a upravila tak obsluhu splácení 12,9 miliard US$ dluhů. Avšak po konci DSSI se nejchudší země potýkaly jak s horami dluhů, tak s rostoucími úrokovými sazbami, tudíž se zvyšujícími náklady obsluhy dluhů.

Vznikla rovněž iniciativa internacionálních organizací označovaná za ‚společný rámec‘, která se zaměřila na pomoc nejchudším zemím světa restrukturací dluhů. Pokrok v tom však uvázl na nedostatku transparentnosti a koordinace. Čínu přitom, jakožto největšího půjčovatele nízkopříjmovým zemím, vyzvali k restrukturaci svých pohledávek.

A nyní se na Čínu tlačí, aby odepsala státní dluhy i jiným zemím.

Čínu o restrukturaci jejich dluhových pohledávek u dalších zemí nežádají jen mezinárodní agentury a USA, ale tento týden: „Ministryně financí Janet Yellen Čínu vyzvala k odpuštění dluhů Zambie, jejíž dvouletý zápas o restrukturaci 17,49 miliard $ dluhů v cizích měnách a státních dluhopisů se stal varovným příběhem pro ostatní rozvojové země. Zambie si stejně jako jiné chudé země hodně půjčovala od Pekingu a manažerů Západních fondů, které skupovaly v dolarech denominované dluhopisy na budování infrastruktur a na financování dalších vládních projektů. Pohledávky čínských půjčovatelů obnáší asi třetinu zahraničních dluhů Zambie.“ (WSJ, 01/23)

Rozbíhající se krize státních dluhů

Ministr financí Zambie obviňuje ze slabosti procesu restrukturace dluhů ‚Společného rámce‘ ten rámec samotný, kdy říká, že tak v tom procesu zůstal na milost zemím, které ten rámec vytvořily. Další země jako Ghana čekají, jak se ten proces se Zambií vyřeší, než se oficiálně „Společnému rámci“ upíše.

V post-covidovém prostředí, kdy stoupá kurz US dolaru, je vysoká inflace a americké Federální rezervy i jiné centrální banky zvyšují úrokové sazby, tak tím zvyšují dluhová břemena a náklady obsluhy dluhů narůstají.

Čína chce od Světové banky a MMF, aby se podílely na ztrátách z restrukturací, ale tyto mezinárodní organizace se tomu brání a tvrdí, že převzaly ztráty už krátce po roce 2000 a i USA odporují čínskému požadavku ohledně multilaterálních institucí a dluhů v místních měnách.

A to je pro Zambii Hlava 22, protože když MMF neulehčí svou první tranši výkupu této země za 1,3 miliardy US$, dokud nebude dokončena restrukturace dluhů s Čínou a s dalšími bilaterálními věřiteli.

Pod pokličkou bublající dluhová krize a požadavky Západních zemí a mezinárodních institucí, jako MMF a Světová banka, aby Čína převzala ztráty za své investice, je další puklinou v mezinárodní spolupráci.

Co to všechno znamená pro držitele fyzického stříbra a zlata? Znamená to také zase, že nulové riziko protistrany spojené s držbou kovů je ohromný přínos (možná největší). Ghana sama tuto moudrost pochopila a začala nutit producenty zlata v této zemi, aby prodávali část své produkce vládě.

I Čína v podstatě ze stejných důvodů nakupuje fyzické zlato od ostatních zemí a také od těžařů zlata z vlastní jurisdikce. Ve skutečnosti Čína nedávno oznámila, že mají rekordní držby zlata.

Jak Ghana, tak Čína chápou, že dluh je nástrojem pro manipulaci s ostatními. A ze zkušenosti též ví, že dluh je rovněž bojištěm, protože dlužníci často se často závazkům vyhýbají a věřitelé jsou často pokrytci.

Proto Čína nabízí jiným půjčky, ale pro sebe dále hromadí fyzické úspory. Jak jsme už uváděli dříve, existuje důvod, proč centrální banky v posledním roce nakupují rekordní množství zlata. A i ti, kdo zlato nenakupují, jej drží.

Finanční krize, covid, Rusko-ukrajinská válka a teď i celosvětové ekonomické potíže způsobující, že centrální banky a vlády zařizují, aby se zajistily zlatem, jelikož vědí, že to funguje jako pojistka, když se těžké časy změní v těžší.

GOLDCORE

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Porad se strasi zlatem uz staletí a nikdo ho jeste k zivotu nepotreboval krome zlatokopu pred tiskem penez.Ceho je malo to ma cenu.Bohuzel smula u lidí.Kdyby doslo na celosvetovy hladomor,budou mit hodnotu jiné podstatnejsi veci pro zivot nez hrouda zlata v kapse.A snaha diktatorů ohledne dolaru?Tak at obchodujou ve svych menach v cem je problem?

  • Japonsko vlastnilo v listopadu 2022 v USA v USA 1,08 bilionu dolarů, což z něj činí největšího zahraničního držitele státního dluhu USA. Druhým největším držitelem je Čína, která vlastnila 870 miliard USD amerického dluhu.
   Japonsko i Čína chtějí udržet hodnotu dolaru vyšší než hodnota jejich vlastních měn, což pomáhá udržet jejich vývoz do USA dostupný a umožňuje růst jejich ekonomiky/*.
   Čína nahradila U.K. jako druhého největšího zahraničního držitele v roce 2006, kdy zvýšila své podíly na 699 miliard USD. Spojené království je třetím největším držitelem s 645,8 miliardami dolarů. Jeho podíly zvýšily hodnotu, protože Brexit nadále oslabuje svou ekonomiku. Lucembursko je další a drží 332,9 miliardy dolarů.
   viz letos aktualizovaný článek
   https://www.thebalancemoney.com/who-owns-the-u-s-national-debt-3306124

   /* Ovšem na druhé straně Čína obchoduje velmi ochotně ve své vlastní měně, což jí umožní dále snižovat závislost na USD.

 2. Pekny prehled.Co se tyce dolaru vse je o ro,plynu,uhli ktere se obchoduji vetsinou v teto měne.Tyto zeme(tezici suroviny) ale ted prisne sleduji politiku klimatickych zmen a snahu statů na prechod na udrzitelne zdroje.Prekvapive nejvetsi znecistovatel a rabovač techto zdroju USA zacinaji spolu s EU šilhat a zminovat jejich omezovani ve prospech klimatickeho oteplovani.To se samozrejme nelibi Saudske Arabii ktera nic takoveho nepotrebuje(a samozrejme agresor) a snaha tyto snahy podkopavat utekem od dolaru.Co z toho nakonec bude prospesne pro svet se uvidí.Svet je v zajetí ropy ktera umoznila rozvoj lidstva.V dnesni dobe se ale preklapí na stranu sešupu lidstva na opačnou stranu pokud lidstvo neco nevymyslí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*